Den 12. - Západní pobřeží

New Zealand's flag
Oceania » New Zealand » South Island » Greymouth
January 29th 2020
Published: January 29th 2020

Ještě než úplně opustíme Nelson a jeho okolí zvané Malborough, které je především známé svým vínem, uděláme malou zastávku v Národním parku Nelson Lakes. Místní jezera vynikají tím, že mají jednu z nejprůzračnějších vod na světě. Jezero, které jsme navštívili my se jmenovalo Rotoiti. Pramení zde jedna z nejdelších řek Nového Zélandu, Buller, která měří cca 170 km.

Podél této řeky pokračuje naše cesta až téměř k pobřeží. Zastavujeme u Buller Swing Bridge, nejdelšího visutého mostu Zélandu. Měří 110 m a leží ve výšce 19 m nad kaňonem řeky Buller. Po pár krocích a odhodlání, že překonám svůj strach z výšek a mostů, jsem vycouvala zpátky na pevnou zem. Paní u vstupu nám navíc nabízela možnost si to zpět sjet na laně. Tak určitě :-)!!

Pohled na samotný kaňon s řekou byl úchvatný a mohli jsme se jím kochat dost dlouho, než jsme se dostali do Westportu, vstupní brány tzv. West Coast neboli západního pobřeží. Zde jsem poprvé ochutnala místní pivo, což mi připomíná, že jsme ráno kromě vinic a sadů s kiwi viděli překvapivě i chmelnice. Vztah k alkoholu je tu ale velmi opatrný, dost často je na ulicích a plážích přísný zákaz popíjení. Proto nás nenechali si pivo vzít s sebou, ale museli jsme ho vypít na místě, i když bylo v lahvi. Pivo a víno nakoupíte v každém supermarketu, ale na tvrdý alkohol tu jsou specializované prodejny s licencí - tzv. Liquor stores.

Západní pobřeží je známé svými drsnými podmínkami pro život, ať už v minulosti, tak i nyní, proto je tak řídce osídlené. Dříve sem lidé chodili především hledat zlato, popřípadě se ucházeli o místo v uhelných dolech. Divočejší je i ráz krajiny, vlny v moři se zdají být až hrozivě velké, navíc voda je vždy až moc studená, že se v ní koupat nedá. Komu to ale vyhovuje jsou tuleni. Na jednu tulení kolonii jsme se byli z dáli podívat.

West Coast nabízí i další zajímavost v podobě tzv. Pancake rocks (Palačinkové skály). Jedná se o výrazně erodované vápencové skalní stěny, které neustále omývají vody Tasmanova moře. Vždy když si na ně vzpomenu, dostanu chuť na skutečné palačinky, budu si je muset brzy dopřát!

Tot: 0.078s; Tpl: 0.01s; cc: 7; qc: 45; dbt: 0.0388s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb