Den 13. - Hokitika a ledovce

New Zealand's flag
Oceania » New Zealand » South Island » Fox Glacier
January 30th 2020
Published: January 31st 2020

Hokitika je městečko na West Coast, které svůj název dostalo podle stejnojmenné řeky a znamená "rovný, přímka", jelikož tak vypadá zmíněná řeka. V minulosti to bylo především zlatokopecké město a dodnes se tu těží greenstone ("zelenokámen nebo nefrit"). Maoři tento kámen dávali darem pouze těm, kterých si opravdu vážili, protože pro ně měl velkou cenu. Svou cenu si kámen zachovává dodnes. Můžete si v místním obchůdku zakoupit nejen samotný neopracovaný kamínek, ale také šperky s hodnotou převyšující 100 NZD.

Hřebem dnešního dne je bezpochyby návštěva ledovce Franz Josef (jeho objevitel ho pojmenoval po císařpánovi). Vlastně poprvé v životě vidím na živo ledovec. Musím uznat, že jeho barva je neskutečně zářivá, tak křišťálově modrou jsem ještě neviděla. Škoda jen, že ho rok co rok ubývá.

Ledovců je prý na jižním ostrově mnoho, ale mezi ty nejznámější patří pouze dva. Tím druhým je Fox Glacier. Bohužel z důvodů sesuvů půdy je přístup k němu dlouhodobě uzavřen. Proto jsem se rozhodla si ho prohlédnout z výšky. Velmi oblíbené jsou v této oblasti vyhlídkové lety vrtulníkem. Let máme rezervovaný, ale nakonec i přestože je dole v údolí nádherný slunečný den, nahoře je mlha, a tak se let odkládá na zítra.

Máme čas si prohlédnout okolí ledovce Fox a stejnojmenné osady, tak se jedeme podívat k jezeru Matheson. Toto jezero vyniká zrcadlením. V případě, že nefoukne ani větříček, dostanete dokonalý obraz nedalekých hor.

Dostali jsme tip na dobré a levné pivo. Nedaleká hospůdka White Pub nás oslovila, tak jsem se odvážila nejen na místní točené (DB Draught), které mi zachutnalo, ale také na mořské plody. Vyhrály to slávky podávané s curry omáčkou a opečenou bagetkou. Obsluha byla velmi milá a ceny přívětivé.

Tot: 0.088s; Tpl: 0.011s; cc: 7; qc: 45; dbt: 0.0449s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb