italian_living37.

Italy's flag
Europe » Italy » Piedmont » Turin
May 12th 2010
Published: May 19th 2010

Wracamy na krotka chwile do tematow stricte gastronomicznych. Bedzie o piadinie. Nie dlatego, zeby byla z Piemontu, bo jest z regionu Emilia-Romagna, ale dlatego, ze jest pyszna, mam piadinerie za rogiem, a ostatnio jadlam ja w domu kogos, kto pochodzi z Rimini, a Rimini lezy w regionie Emiglia-Romagna.

Taka piadine chyba najlatwiej porownac z meksykanskimi quesadillas. Dwa zlozone okragle chrupiace placki, pokrojone na cwiartki, w srodku serek, prosciuto, warzywa, losos lub inne dodatki, moze byc tez na slodko - z nutella. Klasyk: prosciuto crudo i lokalny miekki krowi ser squacquerone. Alternatywnie, moze byc jeden placek zlozony w pol-ksiezyc. Niby nic wielkiego, a w swoim regionie absolutnie danie kultowe, popularne w calych Wloszech - pierwotnie zastepowalo chlep najubozszym. Oryginalna piade robi sie z maki, wody i smalcu, i je prosto z blachy - ciepla. Zywili sie nia rowniez rosyjscy kosmonauci, testujacy diete srodziemnomorska.

Dlaczego nazywa sie 'piadina'? Jedna teoria mowi, ze 'piada' pochodzi od greckiego slowa oznaczajacego focaccie, co dla mnie wyglada toche, jak maslo-maslane. Ale z drugiej strony, w sredniowieczu tamten region byl pod silnymi wplywami grecko-bozanstynskimi, wiec moze faktycznie zaszczepili im swoja potrawe. Pierwsza pisemna wzmianka o piadinie pochodzi z 1371 roku, kiedy to zapisano sposob jej wyrobu. Pomimo tego jednak, znalazla sie firma, ktora w WIPO (Swiatowa Organizacja Wlasnosci Intelektualnej) zarejestrowala nazwe Piadina i straszy, ze bedzie scigac wszystkich, ktorzy go naduzywaja. Wlosi - jak zwykle - odpowiedzieli poprzez zalozenie specjalnych stowarzyszen na rzecz promocji i ochrony piady.

Poniewaz pizze je sie w pizzeriach, piadine - zazwyczaj prosto do reki - sprzedaje sie w piadineriach. W okolicach Ravenny bedzie odrobine grubsza, a w Rimini wieksza, ale za to chudsza. A tu maly filmik o piadinowym szalenstwie z charakterystycznymi kioskami, tzw. 'budami':

19th May 2010

ZAJEBISTY PLAC
Elo, bez placka nie wracaj, zreszta i tak juz Poldon znika pod woda. Buziaki .
19th May 2010

o etymologii piadine
A dla mnie ta nazwa brzmi podobnie do pita lub pide (to z Turcji) i wygląda zupełnie tak samo. Kto od kogo "zrzynał"?
26th May 2010

etymolgia piadiny
Mowia, ze Wlosi zerzneli...

Tot: 0.067s; Tpl: 0.013s; cc: 7; qc: 23; dbt: 0.0325s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb