Kranj-Sydney-Canberra (verzija 1)

Published: December 5th 2009

Dolga je pot do Avstralije

S sestro sva 17. novembra ob sedmih zjutraj pristali na letališču Sydney. Potovalne nogavice so mi pripomogle, da po 23. urah noge niso zatekle in začuda nisem čutila kakšne utrujenosti. Osebje Quantasa naju je razvajalo, zato tudi nisva bili lačni. Imeli sva organiziran prevoz do Camberre, vendar naju sestra še ni čakala, ker se je še prebijala skozi mestni vrve. Vsedli sva se na klopco pred letališko stravbo in naročili kavo. prvi stik z Avstralijo je bil blag vetrič, ki naju je prijetno hladil.

Cesto proti Canberri so spremljali drevoredi evkaliptusov. Med triurno vonjo smo se le enkrat ustavile v prijetnem majhnem kraju sredi vinorodne pokrajine v Bowralu. . Pokrajina je podobna Angleški.

Utrujenost se je pojavila kasneje, zato so bili naslednji dnevi posvečeni počitku in nakupovalnim središčem.

Canberra se razprostira na velikem območju ob reki in jezerih, vmes so vzpetine - griči, ki jih meščani uporabljajo za rekreacijo, turisti pa za ogled mesta. Tak grič je tudi Mt. Ainslle (620 m n.v.), na katerem so pred več kot 150. leti še pasli ovce, Sir Ainslle pa je ta hrib e leta 1830 začšitil in danes je naravni rezervat. Z vrha je lep razgled na mesto, prav pod nami je War memorial (mavzolej padlim vojakom v II. svetovni vojni) obdan s parkom, ki se povezuje z jezerom in na drugem bregu stoječem parlamentom. Desno od jezera je središče ali center mesta, kjer je nekaj stolpnic, vsi drugi objekti se skrivajo v zelenju. Memorial je vreden ogleda.

Zgodba o Canberri še ni končana, ker sem jo za krajši skok v Tasmanijo prekinila. Doslej sem si ogledala parlament. Iz okroja Lyons sem se odpeljala z avtobusom, ki ni bil klimatiziran (19.11. je bila temperatura 37 stopinj). V parlamentu je bilo prijetno hladno, osebje, ki je zadoleno samo za turiste pa prijazno. Sprehodila sem se po reprezentančnem stopnišču, prisostvovala sejam parlamenta in senata (brez heca, na galerijah za obiskovalce). Celo sedeni red parlamentarcev sem vzela s seboj za spomin. Hodila po strehi parlamenta, ker je travnat in se v najhujši vročini podala prek parka, mimo stare stavbe parlamenta, ob jezeru, v center mesta. To je bila dogodivščina.

Takole zgleda mesto
. Imam sicer veliko svojih fotografij, ki jih še nisem presnela v računalnik.

Tot: 0.197s; Tpl: 0.01s; cc: 14; qc: 52; dbt: 0.1448s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb