Ziua 3 & 4 - Riga

Latvia's flag
Europe » Latvia » Riga Region » Riga
July 23rd 2011
Published: July 28th 2011

Dupa inca 300 km de drum prost polac , si dupa travesarea rapida a Lituaniei , am ajuns in Letonia, la Riga.
Cazarea destul de ok, la approx 1.5 km de centrul vechi. O prima "ciudatenie" - cursul valutar. Moneda locala - lat-ul, fiind mai puternica decat euro (1 eur = 0.7 lat).
Prima cladire inalta care ne-a iesit in drum, chiar la intrarea in centrul orasului a fost Monumentul Libertatii , dar din pacate nu ne-am putut urca in varf , fiind doar o statuie foarte inalta, oarecum tipic comunista.
Centrul vechi insa, bine ingrijit, cu cladiri renovate si frumoase, dar cu destul de putina agitatie. Putin turisti, raspanditi sporadic intre cele cateva obiective de interes: Swedish Gate, Cat House si Three Broders. Orasul vechi este locuibil si functional.
Ne-am gasit si punctul inalt pentru fotografii, in spreta Biserica Sf. Petru (72 m). Intrarea fiind 3 EUR, am decis ca doar Corina sa urce sa pozeze 😊 .

1 bere = 1.99 lats = 11 RON

Tot: 0.066s; Tpl: 0.015s; cc: 7; qc: 44; dbt: 0.0401s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 2; ; mem: 1.1mb