Chiang Mai, Jan 2013

Asia » Thailand » North-West Thailand » Chiang Mai » Doi Suthep
January 22nd 2013
Published: January 22nd 2013

Kedveskeim,

Jol latom, hogy jo egy honapja nem jelentkeztem bejegyzessel? Itt az ido jovatenni! Nagyon hianyoztok, irjatok, hogy hogy vagytok otthon, vilagszerte! Az utolso, kicsit szemelyesre sikeredett blogbejegyzesem utan (igerem, nem fordul elo tobbe😊 jo sokan irtatok, tamogatva, batoritva, koszonom nektek! Igen nehez neha az embernek az erzelmeit, belso folyamatait kifejezni, nemhogy a masiknak, de maganak sem...es vannak olyanok, akik erre soha nem vetemedtek, de szeretnenek javitani ezen. Jomagam is ilyesfajta ember vagyok, es azt talaltam, hogy segitett nemcsak a sok visszajelzes, hanem maga a szemelyes hangvetel megutese veletek...szoval koszonom! Most egy kicsit az utobbi honap eleterol irnek, ugy ahogyan az van, kepekkel, szamozassal, mint egy kis idegenvezetos betekinto abba, hogy mit hogyan elunk itt Chiang Maiban, hogy egy kicsit ide kepzelhessetek magatokat hozzank a nagy othoni hidegekbol. A kepekhez szamokat tettem,es ezek szerint rendezem a szoveget is, sorrendben, mintha most erkeznetek meg a belvarosba. Jo utat,

bali

1) Utcakep: ez egy "farangbarat" toldott foldott szedett vedett, de megis bajos kis utca, ijesfajta helyre erkezik eloszor az utazo, mert itt minden egy helyen van: elfogadhato aru szallasok, internet hogy skypeoljon vagy irjon haza, thai masszazszalonok hogy a sokoras utazasban megfaradt testet kilazitsa, gyogynovenyes szauna, hogy a legkondis megfazasat kikuralja,motorberlok, bicajberlok, sorozok, kavezok hogy elvegyuljon, utazasat megbeszelje, baratokra tegyen szert, meg europai kaja is van az itteni szallasokon (nem tul jo ar-ertek arannyal, azt azert hozzatennem). Szoval ilyen helyre erdemes megerkezni, aztan bicajon felfedezni a kornyeket, hogy az ember terveinek megfelelo kornyeken talaljon hosszabb tavra szobat es etkezesi lehetoseget. Mi az en regi kedvenc Pratu Chiang Mai-om (azaz a deli CM-i kapu piaca) folott levo kertes negyedben talaltunk, jo olcsot, ami azonban neha vetekedett a zuzosabb kornyekekkel a bar nyitvatartasa miatt. De CM elo varos, rengeteg joves menessel, ejszaka is el, es bennt igen nehez nyugis helyre lelni.

2) A Chedi visszavag - ez a hozzank levo legkozelebbi regi ayutthayai-khmer stilusban epult chedi, a kora kozepkori Chiang Mai maradvanya. Ilyenek itt-ott megtalalhatok a varosban, sot, korbe vannak epitve, altalaban egy modernebb stilusu wat talalhato mellettuk-rajtuk. Odon, meghitt es szakralis hangulatot kolcsonoz a kornyezetenek, erzi az ember, hogy regi tortenelmi korok stratumain lepdel... Ez a chedi szepen kaprban van tartva, es a park fele vezeto uton napi tobbszor elbicajozok mellette...

3-6) A Park - a belvaros egyetlen olyan zold terulete, ahol ki lehet fekudni, nagyon jo hangulatu, szepen karbantartott kozossegi es egeszsegmegorzo hely. December vegetol januar 6 ig itt talakoztam Thomas mesterrel minden este Chen Tai chi - Chikungot tanulni, egy kis elszeparalt vorosteglakkal kirakott reszen. Nagyjabol 2 hetig tanultam a chen taichi elokeszito gyakorlatait, melyyek a testet es az energiarendszert fellazitjak annyira, hogy befogadjak a tovabbi edzeseket. A kovekezo 2 hetben atmentunk ketnapontai edzesre - minden reggel toltam tovabb amit addig megtanitott (meridian nyito szett, izulet megnyito szett, "silk reeling" azaz selyem gombolygatas, es a 9 reszes chen taichi chikung), amire o ketnaponta ratett este egy labakat szetkuldo edzest. Ennek az volt a lenyege, hogy a megnyitott, felszabaditott meridianok elkezdjenek chi-vel toltekezni a foldbol, tehat feltolteni mint egy elemet az also energiakozpontokat.

A reggeli chikungot termeszetesen nem egyedul vegeztem, sok sok farang es thai jar ki a parkba, napfelkeltekor gyakorolni, foleg taichit, gyorsgyaloglast, olvasgatast, reggel 10 ig, amikor mar tul forro va valik a levego a gyakorlasra. Napkozben lehet matracokat berelni, es kifekudni az arnyekor reszekre olvasni, masszirozni, aluszkalni, rajzolni... A thai gyerekek a galambokat es a halakat etetik, orankent vegigmegy egy ket neni gyumolcsot es harapnivalokat kinalva a vallan hordott kosarakbol...szoval nagyon jo kis hely. Este 5 korul pedig atveszik a sportolok a terpet - labtangosok, futok, sulyokkal edzok, taichisok... van itt zenes aerobic a nepnek alakformalasra, 20m magasba felakasztott karika, melyet korbeallnak a jatekosok, es labbal kell ugy felrugni ivben a kis vesszolabdat, hogy az a haloba talaljon, szoval szuper jatekokat jatszanak a chiang maiiak.

7-8): Jacks Coffee Shop - egy csendes utcarol nyilo, thai tikfahaz udvaran 3 muanyag asztal, egy nagyon baratsagos, gondoskodo kis thai, Jack, akit nagyon megszerettunk, esmellette egy par freakseg: pingpongasztal, lengoce, azaz fuggoagy, hatul halas medonszie...es az egeszet kereszteny feliratok kozott - hat kiderult hogy a hely egy amcsi kereszteny alapitvany kozossegi helye, hatranyos helyzetu gyerkoknek, de hat nem lattunk sokat kozuluk. Neha egy egy hatranyos helyzetu egyetemistaval sikerult elbeszelgetni a thai eletrol, problemakrol, az orszag allapotarol, de hat nagyreszt egyedul voltunk itt. Mindenesetre jol megertettuk egymast Jackel, neha pingpongoztunk is itt, meg kis fankocskakat sutott nekunk, szojatejjel. Egyik nap volt folos energiam, epp valami thai nyelvu evangelikus korus szolt a magnobol, Jack kedvenc zeneje, ugy gondoltam odarittyentek egy freskot a falra (8-as kepen epp Flo nezi).

9): Flora Shalaja: Januar elejetol nagyon nagy josag indult - Flo osszebaratkozott egy szupertrendi, izleses hotel tulajaval, ahol jogaterem is volt, nem is akar milyen, az meghivta orakat tartani, szoval kedd estenkent elindult a Yin Joga Floval Chiang Maiban, a legszebb jogateremben, amit valaha is lattam!!!

10-13): Chiang Mai Gate-i piac. Rengeteg kepet kuldtem mar a roskadozo asztalokrol, hogy itt minden van mi szem szajnak ingere - zoldseg, gyumi frissen a foldekrol, termeloktol is, friss fuszernoveny, grillen sutott edes ragacsos rizs, kis husfalatkak, este meg levesesek, rizsalapu, teszta alapu egytaletelek nepszeru kifozdeje, helyiek es farangok kozt egyarant. Bevallom ferfiasan, a chikung edzesek alatt en is elcsabultam vegasagombol, hetvegente 1-1 csirkecombra a grillrol...Az itt lathato kepek inkabb a szemelyesebb helyeinket mutatjak be, a 10 es Alinal keswzult, egy kis kocsibol arul kavet a hidon, iden mar madarral, (es pult alatt whiskyvel traktalja a helyi alkeszeket, a nagy szinvenek es a rendornek reggelente atadott hatalmas bakshisnak koszonhetoen). Meg mindig emlekszik Atiekra, es kerdezi, mi van a bebi farangokkal? (Gavin es Cameron). A 11-es kep egy kicsit upgradebb kavezoban keszult a rizslevesessel szemben, itt a kancsokban zoldtea keszul, melyet tradicionalisan a kave melle adnak kis cseszekben...A harmadik kep egyszeruen dramai, a csirkefej annyira emberi, alatta a rantott bekakkal hurkapalcan, hogy az csakna. Az uccso kepen pedig tomyam leveshez valot latni, osszetekerve egy kiscsomagba, mint otthon a leveszoldseget. Igy mar erteni, hogy miert a tomyam a thai leves kiralya, miert mndig a legdragabb, es miert ez keszul el legkesobb... Jo sok osszetevot kell addig fozni, amig ki nem adja a beltartalmat...

14): Sunday Market walking street: itt van a varos apraja nagyja, a kornyekben mindne kezmuves kiallit, aki szamit, hatalmas tomeg, zuzda a thae pae gate-tol du 4-10 kozotti setalo piac. Nem vettem sokat reszt iden a hetente megrendezett fiestan, pont a nyugira, elszeparaciora vagytam inkabb, de amikor egyszer bemereszkedtunk du 4 korul, ahogy pakoltak ki az arusok es meg nem volt akkora tomeg, sikerult a pudliait ventillator alatt husito arust lefenykepezni...hat ez az igazi Chiang Mai-i kutyaszerelem...

15-16): Terracotta Nyitott Kert Muzeum: egy jokora diszes fallal korulvett kert, szinten par saroknyira tolunk, mely barmikor feludulest, felfrissulest okoz nyugalmaval, szepsegevel, meghittsegevel, 50m-re a piactol...Itt a kepen egy thai talalt feludulest a fala mellett, Flora pedig bennt fotozott (16)

17-21): Warorot market: ez is egy olyan hely, ami komoly felnapos turat jelent az igazi regi Chiang Maiba, ugy, ahogyan az 20 eve volt: ember ember hatan, csak helyiek az eladok, a vasarlok is, hatalmas arutomeg, osszezsufi, fel ora bejutni, ugyanennyi ki, es odabennt - orakat lehet felfedezni, nezegetni az egzotikumokat, a kinai orvostol kezdve a csibor arusig itt minden van, ide jon az ember komolyabb vetelekert (nagytetelben gatya, ruhazat, konyhafelszereles, kaja, gyogyszer stb). A kepeken lathatoak a furcsasagok, mint pl. kimerve kaphato fereg, csibor. A rambuttan, a kis piros szormok gyumolcs, a thaiok egyik kedvenc eledele, isteni lichi szeru ize van, mint a mangosteennak, vagy a mang kongnak, ezekrol is keszul nemsokara foto...A riksas bacsik itt a regi idoket idezik, idosebb versenyzok, akik nosztalgiazo idos holgyeket visznek, es hal istennek meg tartjak magukat, bar friss versenyzot sajnos nemigen latni soraikban, felo, hgoy egy kiveszoben levo dinoszaurusz, akit eltorol chiang mai transzportacios terkeperol a tuktuk fust...

22😊 Thai (F)eliratok: nagyon mokasak, olyan egy kicsit, mintha maguk talalnak ki az angol helyesirast, ortografiat...aztan megkerdeznek valakit, aki ert hozza, az kijavitja, de a leglenyegesebb helyeken megis mindig meghagynak egy eliratot, mert az BIZTOS igy kell irni...gyulik a gyujtemeny ezekbol is lassan, kulon blogbejegyzes fog foglalkozni a mokas temaval. Mindenhol beleutkozhet az ember ilyesfajta irasokba, a belvarostol a kulvarosig barhol csemegezhet😊

23-24) Doi Suthep: ime Chiang Mai felulrol, a legszentebb templombol...mindenkeppen erdemes az allatkerttol fel orat tarto szerpentines taxiutat megtenni ehhez a hegycsucson diszelgo wat hoz, mely a terulet legerosebb, legnagyobb tiszteletben levo szerzetesenek (Kru Ba Sivichai-nak) a munkassagat es CM erejet unnepli. A kepoen jol ki lehet venni a "negyzetet" azaz a fas sugarutakkal ovezett negyszogletu ovarost, es hogy a kulvarosok hogyan terjeszkednek, a repteret, stb. A Doi Suthep mogott hatalmas kertek, palotak, falvak a hegyekben, setalos reszek is adodnak, szoval ha valaki madarcsivitre vagyik, az is adott itt a templomi resz odon harangjainak meltosagteljes kongatasaival vegyitve.

25) Thai trendy: minden ami giccs, kitsch, trendy es freaky az itt diszitoelemkent unnepelteti magat: a buszok ablakain a matyo himzes, az uleseken a muselyem teritok, a bicajon a rozsak, itt minden elkepzelheto elkepeszto.... es el is kepeszt uton utfelen😊 Bicajos baratoknak kuldom ezt az uccso kepet, es a giccs szerelmeseinek.

Nagyoleles Mae Hong Sonbol,

balibubba

Tot: 0.105s; Tpl: 0.015s; cc: 12; qc: 29; dbt: 0.0735s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb