Φαουντ Φακτ. The Thai way.

Thailand's flag
Asia » Thailand » Central Thailand » Bangkok
July 24th 2014
Published: July 24th 2014

Στο χρυσοΣτο χρυσοΣτο χρυσο

Φαουντ. Την υπερβολή.
Πες το και εγινε ενα πραγμα η ζωη μου και το τζινι να καραδοκεί για να κανω ευχη. Ευχηθηκα πολη, μποτιλιαρισμα και καυσαεριο στα σκουρα, παρε μια Bangkok με φασαρια και νεον επιγραφες για να στανιαρεις. Καταρακτωδης βροχη μας υποδεχτηκε καθως περασαμε τα συνορα με το λεωφορειο αλλα θαρρεις και ξεθυμανε τοτε. Μαλλον χρειαζομασταν και εμεις ενα διαλειμμα απο τα διδυμο βροχη - κουνουπι. Οποτε και το καλωσορισαμε. Νιωσαμε τοσο ξενα οσο και οικεια στην Δυση της Ταϊλάνδης. Απο τη μια οι ουρανοξυστες περισσοτεροι απο αυτους του σιτι στο Λοντονε και απο την αλλη οι αμετρητοι βουδες, οι σκαλιστες παγοδες σε ενα υπερθεαμα τεχνης, υπομονης και αφοσιωσης. Δεν θα χαναμε τον σαρανταεξαμετρο ξαπλωτο βουδα αλλα δεν θα μεναμε εκει. Την ειδαμε λοκαλια πηραμε το Skytrain και ανακαλυψαμε τους ασιατες σχεδιαστες να στεκουν διπλα στις δικες μας μεγαλομπραντες. Και αν νομιζουμε οτι ζουμε στην καρδια της μοδας, θα πρεπει να δεχτούμε οτι η κάθε ηπειρος χτυπά στον δικο της ρυθμό και οτι η μόδα δεν περιστρεφεται γύρω από μας. Τα εμπορικά του Siam Center δεν θα ζήλευαν τίποτα απο το Westfield. Κάθε άλλο. Σταθήκαμε μπροστα σε ράφια σουπερμάρκετ και ηταν εντυπωσιακα τα προϊόντα λεύκανσης δέρματος. Για να μην θυμιθω την κατάλευκη μοντέλα
Στον πίνακαΣτον πίνακαΣτον πίνακα

Φαουντ. Το παλιό και το καινούριο.
στα billboards να διαφημίζει το τέλειο αντιηλιακό που δεν μαυριζεις. Πως αλλάζουν τα πρότυπα ομορφιάς και ποσο σχετικα ειναι όλα.
Απο τις παραδοσιακες αγορες και τις κινεζικες συνοικίες στα εμπορικά και από τους βουδιστικους ναούς στο μουσείο μοντέρνας τέχνης. Ευλογημένοι καθώς είναι με υπομονή και τελειομανία τα έργα τρεχνης στους τοίχους δεν θα μπορούσαν παρα να είναι άψογα και ακόμη και τα πιο αφηρημένα να είναι φωτογραφικά συγκεκριμμένα.
Βρέθηκαμε στον σύγχρονο πολιτισμό, φορτισαμε τις μπαταρίες μας και ημασταν έτοιμοι να συνεχίσουμε το ταξίδι μας.

Στους ναούςΣτους ναούς

Στην ουρά

Φαουντ. Τα best νουντλς.
Στην τύχηΣτην τύχη
Στην τύχη

Φαουντ. Το ιν Thai γλυκό.

Tot: 0.042s; Tpl: 0.011s; cc: 8; qc: 24; dbt: 0.0231s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb