Den 4. - Maoři a jeskyně se svítícími červy

New Zealand's flag
Oceania » New Zealand » North Island » Bay of Islands
January 21st 2020
Published: January 21st 2020

Na dnešek dobře spím a to značí, že budu mít dost energie na nabitý program. Kousek od našeho ubytování se nachází místo podpisu smlouvy z Waitangi, a tak se jdeme nechat poučit o tom, jak to vlastně bylo mezi Brity a Maory. Dnes již víme, že Maoři Britům v podstatě ustoupili. Nechali je zemi vládnout, přitom tu zůstali, aby obývali a uctívali svou posvátnou půdu. Měli jsme tu čest seznámit se s maorskou kulturou a tradicemi při tradičních tancích včetně bojového tance mužů "haka", viděli jsme největší vyřezanou válečnou kánoi měřící 37,5 metrů i blahočet ztepilý ("norfolk pine") z roku 1836.

Nadšení odcházíme za dalším neméně zajímavým poznáním, a to do jeskyní Waiomio. A nebyly to jen tak nějaké jeskyně. Nacházeli se zde červíci se svítícími zadečky. Focení bylo přísně zakázáno, ale kdybych to měla k něčemu přirovnat, tak k jasnému nočnímu nebi s hvězdami. Nejzajímavější na tom bylo, že svítili pouze ti, kteří měli hlad. Na to své světélko totiž lákali své oběti (například komáry). Tudíž jeskyně byly pravděpodobně posety tisíci červíky, ale jen někteří z nich byli vidět.

Program dnes ještě nekončí, čeká nás ještě výlet trajektem na nedaleký poloostrov s vesničkou zvanou Russell. Zde jsem poprvé spatřila značení "Kiwi area", kam byl zakázán vstup psům. Abych spatřila samotného kiwiho, musela bych zde přenocovat a mít taky velké štěstí, jelikož je to noční a velmi plachý pták. Ale i tak jsem si oblast Bay of Islands velmi oblíbila. Vyniká totiž množstvím exotických druhů porostů a vládne zde poklidná atmosféra. Škoda, že se už zítra musíme s tímto místem rozloučit.

Tot: 0.098s; Tpl: 0.011s; cc: 8; qc: 46; dbt: 0.0532s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb