Suchá Austrálie


Advertisement
Australia's flag
Oceania » Australia
November 10th 2014
Published: November 10th 2014
Edit Blog Post

Austrálie je prekérně suchý kontinent. Proč?

Přijměte dnes mé pozvání na lehce vzdělávací blog o suchém australském klimatu. Informace jsem se dozvěděla na biologickém předmětu.




Proč je tedy Austrálie suchá?

V dobách, kdy všechny kontitenty tvořily jednu masu byla Austrálie přímo a těsně propojena s Antarktidou. Tyhle dvě kámošky se rozdělily cca před 42-38 milióny lety, kolem Antarktidy se vytvořil proud větru (antarctic current), který absolutně ochladil vše kolem a způsobil antarktické zledovatění. (Mimochodem, pod vrstvou ledu je v Antarktidě dosti podobná flóra&fauna jako v Austrálii). Hladina vody tím klesla a ne tak vzdálená Austrálie tím pádem utrpěla ztrátu vody - a tím se stala sušší.



Dále tu máme směry větrných proudu El Niño a La Niña. Liší se ve směru proudění větru&mraků (s deštěm). Nebudu zabíhat do detailů (alias "Sama to nechápu" 😉), ale El Niño s sebou nese suchý vzduch, vedro a tím pádem období sucha. La Niña přináší déšť a tudíž i úrodu. Skvělé, jak to mají zvládnuté, co? No, ne tak docela. Nikdo totiž neví, kdy který El Niño nebo La Niña přijde a jak dlouho bude trvat. Ne vše je v rukách člověka.

Dalším důvodem jsou tak zvané orografické srážky~představte si horu nedaleko od pobřeží. A teď mrak, který si pluje směrem od oceánu, cestou si prší a najednou se dostane nad horu. Tady de facto "uvízne", už nemá déšť k nabízení, a tak celá oblast od hory dále do vnitrozemí zůstane na suchu. Nefér! Austrálie je bohužel často kopcovitá či horovitá ne tak daleko od pobřeží, takže takhle nespravedlnost se týká velkých oblasti. Přikládám obrázek pro ilustraci.



Nezapomínejme na masy lesů a luk, které dříve či později vzplanou (požáry se tu prostě dějí, ne všechny se musí dostat na titulky NewYorkTimes, ale..no, hoří tu. Sklerofylové lesy, o kterých jsem psala dříve, oheň navíc potřebují k rozvoji - kdo by to byl řekl. Holt jiný kraj, jiný mrav). Pokud se navíc nacházíme v období na konci "dry season" (suché sezóny) - tedy v zimě (aka českém létě* , kdy je vskutku vše suché a požár se vymkne kontrole, popelem lehnou opravdu MASY vegetace. No a to nám taky "moc" nezavodní zemičku.

* australské léto alias česká zima je dešťová sezóna, však o tom napíšu blog s video-ukázkami




Sakumprásk, důvodů je více, tohle jsou některé z nich. V minulosti Austrálii schvátila období vyprahlosti (říká se období sucha, ale snadněji si představují vyprahlost), a protože se snaží poučit, všude rozvěšují cedule "Setřte vodou". Na kampusu jich máme mraky, v kempu na Fraser Islandu, na Straddie ostrově, v Brisbane i Noosa Heads - upozornění na vás číhají téměř na každém rohu. Ne teda, že by majitele restauraci "obtěžovali" své zákazníky, v restauracích to moc není, ale v hostelech, kempech, kampusech...si můžete vsadit. Vyfotila jsem některé z nich.


Additional photos below
Photos: 12, Displayed: 12


Advertisement






Tot: 0.105s; Tpl: 0.011s; cc: 11; qc: 25; dbt: 0.0853s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb