Zlatokopecká vesnice z roku 1851, kterou jsem osobně navštívila!

Australia's flag
Oceania » Australia » Victoria » Ballarat
January 29th 2015
Published: February 2nd 2015

Když v okolí Melbourne probíhala zlata horečka, konkrétně tak se dělo ve 3 městech v okolí: Ballarat, Bendigo a Beechworth.

To první z nich (má 80tisíc obyvatel) jsem navštívila díky CouchSurfingu.

Jak se to stalo? V létě 2013, když jsem začala svůj francouzský výlet, jsem v Lyonu poznala slečnu z Austrálie. Tato slečna mě loňskou zimu navštívila v Praze a minulou sobotu se po 2 letech vrátila domů z Evropy - do města Ballarat. Jednak je to pěkně město s architekturou ve viktoriánském stylu, známý je ale především pro Sovereign Hill.

Sovereign Hill je vesnice postavena podle stylu Main Street v Ballarat - hlavní ulici tenhdejsi zlaté chřipky (horečka zaručena). Člověk jako by se ocitl v roce 1851. Dobrovolníci oblečení v dobových kostýmech hrají různé role a fotí se s turisty. Na 25 hektarech stojí krámky se šperky, pekárny, těžařské doly, 4 školy, čínská osada, fotokoutek (kde jsem se vyfotila v kostýmů, juu😊) a mnoho dalších. Probíhá tu nespočet 'show', já osobně byla na roztavení zlata - při teplotě 1200 stupňů - a jeho opětovně slití do cihličky, na příběhu 22 těžařů, které v roce 1898 zaplavila voda (největší katastrofa v místních zlatých dolech) i zjistila víc o té těžbě zlata. Ono to vůbec nebylo snadné, člověk si musel koupit povolenku na 3 měsíce v ceně 2 dolarů, což byla hodnota snad 2 unci zlata, pokud se nepletu...Unce mi nic neříkají, prostě zlato velikosti 2 kuřecích nuggetek 😊 Což nebylo moc, ale ani málo. Jako kotrolori/policisté pracovali bývalí trestanci, kteří, když se jim zamanulo, zkontrolovanou povolenku roztrhli vejpul a shrábli polovinu pětidolarové pokuty za těžbu načerno.

Ve vesnici stojí pěkná ukázka různých typu domů dle narůstajícího bohatství těžaře a jeho rodiny: začíná se de facto stanem, pak dřevěná chatrč se dvěma místnostmi, jak narůstá bohatství, narůstají i počty místnosti a na samém vrcholku stojí pěkná vila.

Táta moji australské kamarádky tu už 12 let jako dobrovolník hraje gentlemana a kněze, měl vstup zadarmo a jeho dcera rovněž. Pro studenty je vstup $40 (dospěli asi 65), nicméně zlatý tatínek se nedal zastavit a absolutně všude nás zval. Takže jsem dostala fotku jinak v ceně $37, na představení o hornících, sendvič k obědu i nakonec DVD s nejlepším představením - zapálením hotelu Bentley's.

Toto zapálení byl vlastně vrchol vzbouření se místních proti Britským rigidním pravidlům, drahým poplatkům za licence a vůbec, jejich nadvládou. Proběhlo v roce 1854 a říká se mu Eureka Rebellion. Zemřelo při něm 22 'rebelů' - těžařů a dalších lidí, nicméně jde o vysoce důležitou událost v australské historii.

V Sovereign Hill jsme pobyli 5 hodin (uff), poté jsme si dali s kamarádkou u Ballarat jezera australskou specialitu 'parmezana' - což je vlastně kuřecí řízek s omáčkou neapoli nebo jak se to jmenuje, prostě 2 jídla dohromady a bum, jde to místní specialitu. Ale dobrou 😊

Vlakem zpět do Melbourne to trvá hodinu a půl, lístek za $7, tak ahooj

Tot: 0.15s; Tpl: 0.013s; cc: 12; qc: 28; dbt: 0.1151s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb