San Francisco

Published: October 13th 2012

U ponedjeljak 08.10. stigli smo u San Francisco. Avion je kasnio nekih dva sata. Ja sam dobio upalu grla u Forth Worth-u i otišao sam tamo u kliniku tako da sam iskusio američki zdravstveni sustav. Nakon opsežne papirologije dobio sam vrhunsku medicinsku skrb, injekciju u dupe i antibiotike. Ipak, let za San Francisco je bio bolan. Ne znam jeste li pokušali letjeti s upalom grla ali to ne bih preporučio nikome. Mislio sam da će mi mozak iscuriti na lijevo uho. Nakon sljetanja sam par sati bio polugluh ali to me je prošlo. Nakon što smo se smjestili u hotelu otišli smo večerati u restoran smješten u Chin town i malo đirati po gradu.

U utorak 09.10. prošetali smo se po dijelu San Francisca koji se zove Castro koji je ostao zapamćen u LGBT povijesti zbog velikog broja LGBT osoba koji su se doselili u taj kvart, kupili stare kuće i obnovili ih te naposljetku izabrali gradskog vijećnika koji je otvoreno gej - Harveya Milka. Milk je postao vijećnik 1977 godine i taj je posao obavljao 11 mjeseci dok na njega i na gradonačelnika San Francisca, Moscone-a, nije izvršen atetntat. U to su vrijeme Milk i Moscone uspjeli donjeti zakon koji spriječava diskriminaciju na radnom mjestu na temelju spolne orijentacije. Castro District je prepun rainbow zastava, svaka radnja na svoj način iskazuje svoju podršku LGBT osobama. Tako naprimjer u banci možete vidjeti veliku rainbow zastavu. Restorani imaju zgodna imena poput The Sausage Factory a salon za manikiranje se zove Hand Job.

Nakon toga smo otišli u GLBT muzej koji je dokumentirao povijest LGBT pokreta u San Franciscu.

Potom smo otišli na sastanak s predstavnicima Center of Excellence for Trangender Health koji su govorili o pristupu zdravstvenim uslugama za transrodne osobe te o provedenim istraživanjima. Navedena organizacija bavi se i medicinskim protokolima ne samo vezano za tranziciju već i protokolima koji se tiču primarne zdravstvene zaštite transrodnih osoba.

Navečer smo otišli u shopping a potom na večeru i izlazak u Castro District gdje se nalaze LGBT klubovi, restorani i barovi za svačiji ukus. Kvart Castro je pravo mjesto za potrošiti zadnji dolar.

U srijedu 10.10. imali smo sastanak na sveučilištu Berkeley, vjerovatno najpoznatijem sveučilištu na svijetu. Sastali smo se s predstavnicima UC Berkeley Gender Equity Resource Center koji pružaju razne usluge za LGBT studente. Imaju veliki prostor gdje se mogu okupljati studenti i provoditi slobodno vrijeme, publiciraju, savjetuju studente, izrađuju radionice i na druge načine uključuju zainteresirane studente u svoj rad.

Potom smo imali sastanak s predstavnicima Out & Equal koji se bave promicanjem ravnopravnosti LGBT osoba na radnom mjestu. Out & Equal je najveća organizacija civilnog društva specijalizirana isključivo za rad s kompanijama. Rad ima se sastoji od lobiranja za uključivanje antidiskriminacijskih politika unutar tvrtke, politika koji promiču različitost i jednakost za LGBT zaposlenike. Također, jednom godišnje organiziraju i summit gdje prisustvuju sve veće američke kompanije a mnoge od njih su i sponzori. Djeluju i kao mjesto gdje se LGBT osobe mogu prijaviti za posao jer mnoge kompanije upravo od njih traže talentirane i bistre LGBT osobe za buduće zaposlenike. Oni su uspjeli približiti problematiku diskriminacije i neravnopravnosti jer su te probleme predstavili kao poslovni problem koji, ako se uspije riješiti, može dovesti do boljeg poslovanja. Očito su imali uspjeha jer mnoge američke kompanije imaju bolje politike u smislu zaštite LGBT radnika od zakonodavstva pojedinih saveznih država te su zapravo predvodnik u podizanju letvice do potpune ravnopravnosti LGBT osoba u američkom društvu.

Nakon toga smo otišli u sjedište organizacije Frameline (http://frameline.org/) koja organizira najveći svjetski LGBTQ film festival. Ove je godine organiziran 36 po redu Frameline LGBT film festival s najvećim filmskim programom kojeg svi ostali LGBT festivali u svijetu konzultiraju prilikom izrade svojih programa. Frameline ima i druge projekte pa tako organiziraju besplatne projekcije u LGBT Centru u San Franciscu a imaju i youtube kanal gdje možete pogledati 75 poznatih LGBT filmova bez brige o kršenju autorskih prava (http://www.youtube.com/user/Frameline).

Navečer smo prisustvali tribini u hotelu u kojem smo smješteni na kojem su govorili Xheni, Zdravko i Kemal o položaju LGBT osoba u Albaniji, Crnoj Gori i Turskoj. Na tribinu su pozvani LGBT aktivisti iz San Francisca a iz Washingtona su doletjeli Shwan iz fhi360 i Deana iz State Departmenta. Tribinu je moderirala Rebecca Rolfe, izvršna direktorica LGBT centra u San Franciscu. Nakon tribine nastavili smo druženje te izašli van u Castro district.

U četvrtak 11.10. imali smo sastanak s Milom Pavlin iz LGBT Community Center u San Franciscu. Misija LGBT centra je pružiti razne mogućnosti LGBT osobama u San Franciscu kako bi izašli iz krize i teških situacija uzrokovanih diskriminacijom i teškom ekonomskom situacijom. Osim raznih grupa podrške koje se vode od osoba iz zajednice, LGBT centar podupire LGBT poduzetnike dajući im zajmove za pokretanje posla. Jedan od projekata je educiranje transrodnih osoba za programere kojeg rade zaposlenici googla. Na taj je način LGBT centar uspio pronaći posao za više od 150 transrodnih osoba. LGBT centar ima jako podršku zajednice koja sudjeluje u izradi i implementaciji programa te u značajnom dijelu financira LGBT centar posebice u vrijeme svijetske ekonomske krize. Sam prostor je fascinantan. Trošak izgradnje zgrade bio je 12 milijuna dolara. Zgrada ima 4 kata te se uredi iznajmljuju drugim organizacijama kao oblik samofinanciranja. Centar ima 12 zaposlenih te imaju suradnju s preko 700 najrazličitijih organizacija jer žele biti centar razmjene informacija.

U centru smo imali i sastanak s Heather Cassell iz novina Bay Area Reporter. Bay Area Reporter je osnovana 1971 godine te je najstarija i najveća lokalna novina koja služi za informiranje LGBT osoba. Prate LGBT zbivanja iz cijelog svijeta. Imaju rubriku u kojoj prate suđenja, promjene u legislativi te dio koji se bavi zabavom, filmom i sl. Novina se distribuira u cijelom Bay Area te još u 20 gradova diljem SAD-a. Novina se može naći i na internetu.

Potom smo otišli u ORAM (Organization for Refugee Asylum and Migration) gdje su nas dočekali mladi pravnici koji zastupaju tražitelje azila pred sudovima u SAD-u. Oni zastupaju tražitelje azila koji traže azil zbog straha za svoj život u svojoj domovini zbog toga jer su LGBT. Također, rade na edukaciji imigracijskih sudaca, izdaju publikacije o temi, rade na zagovaranju za pozitivne promjene u imigracijskim politikama vezano za LGBT osobe i sl.

U petak 12.10. imali smo evaluaciju programa te nakon toga izlet brodom pa smo mogli fotografirati poznati Golden Gate Bridge, Alcatraz i San Francisco s mora. Navečer smo izašli na večeru u restoran Vesuvio koji je u dijelu grada koji se zove mala Italija te u prodavaonicu knjiga City Light Bookshoop koja je poznata jer su se tamo okupljali pisci beat generacije.

U subotu 13.10. završava program te se preko Amsterdama vraćam u Zagreb. Zahvaljujem svima koji su na bilo koji način uključeni u provedbu ovog programa što su mi omogućili ovo inspirativno putovanje kojeg ću se rado sjećati. Vidimo se 😊

Tot: 0.109s; Tpl: 0.012s; cc: 6; qc: 45; dbt: 0.041s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb