Al Jouf

Saudi Arabia's flag
Middle East » Saudi Arabia » Riyadh
December 6th 2014
Published: December 6th 2014

In urma cu doua saptamani am facut o vizita in Al Jouf, o provincie aproape de granita cu Iordania.

La ora 4 dimineata eram in aeroport, si la 7,30 dimineata am aterizat in Al Jouf. "Intr-o lume unde culturile se schimba datorita revolutiei din technologie, pentru a-ti descoperi originea trebuie sa calatoresti in trecut" - spunea ghidul turistic primit la intrarea in hotel. Intr-adevar, Al Jouf iti ofera o astfel de calatorie in trecut. Unele locuri vizitate sunt din perioada paleolitica, iar favoritul meu a fost Al Rajajil, o mostenire misterioasa a unui popor antic necunoscut. Mai multe grupuri de pilari din piatra, asezate intr-o oarecare forma circulara, m-au incarcat de o energie misterioasa. Mi-am facut si eu pentru prima data un selfie, rezemata de un astfel de pilar, vechi ca si sufletul meu.

Castelul Qasr Zabal, construit in timpuri preislamice, fantana Saisara, din perioada Nabatean, dar si lacul cu barci cu motor sau gradina ghidului nostru, au fost minunate locuri de popas.

Din pacate ghidul nostru e prea beduin, adica nu suporta sa aiba un program, drept urmare am facut aproape toate vizitele intr-o ordine gresita. Am ajuns dimineata, obositi, apoi ne-am "odihnita" in gradina ghidului asteptandu-l sa vina de la moschee, si dupa ce am mancat de amiaza a trebuit sa ne pornim la drum, cand tot ce ne doream erau cateva minute de somn😊

Am vizitat lacul cu barci dimineta, cand nu era deschis debarcaderul, si am vizitat un muzeu particular spre seara, cand tot ce ne doream era sa ne intoarcem la hotel. A doua zi am vizitat in graba pilarele de piatra, apoi o fabrica de ulei de masline si in finale si o ferma cu masline, apoi am intrat in curtea unui prieten de-a ghidului care avea gaini si gaste (o gradina zoologica privata😊, ca sa sfarsim asteptand mai multe ore in aeroport avionul. Poate am visat prea mult la o iesire, poate eram prea obositi, dar Miriam a avut dreptate, cu banii platiti pentru excursia din Al Jouf puteam petrece o saptamana de vis undeva intr-o tara mai putin "exotica"😊

Tot: 0.086s; Tpl: 0.012s; cc: 9; qc: 50; dbt: 0.0542s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb