Portsmouth & Port Solent

April 11th 2015
Published: April 15th 2015

PortsmouthPortsmouthPortsmouth

HMS WARRIOR
PORTSMOUTH - miasto położone na południowym brzegu wyspy Portsea nad Kanałem La Manche. Wyspa jest przepiękna, otoczona z jednej strony wspomnianym kanałem, z drugiej cudowną, malowniczą cieśniną Solent, z innej zaś strony można podziwiać piękne wzgórza i lasy, które porastają okolicę aż do skalistego wybrzeża. Strategiczne położenie tego miasta pozwoliły na założenie tu największej bazy marynarki wojennej. Pierwszy port w tym rejonie powstał za czasów Normanów czyli około 1050-1150 AD. Rozkwit miasta przypada jednak na czasy panowania Henryka VII czyli 1485-1509 AD który to właśnie w Portsmouth wybudował królewską stocznię z pierwszym i największym na świecie suchym dokiem, który jest nadal w użytku.

Później miasto odgrywało ważną rolę we wszystkich wojnach prowadzonych prze Wielką Brytanię. W okresie wojen Henryka VIII wykorzystywany do obrony miasta i portu Southsea Castle stał się świadkiem tragedii 400 marynarzy Mary Rose. Okres wojen napoleońskich dla Portsmouth to jeden z najgorętszych okresów w historii miasta. Wielka Brytania prowadziła wojny na morzach i oceanach przeciwko Napoleonowi więc siłą rzeczy Portsmouth wysunęło się na pierwszy plan strategii wojskowej. 14 września 1805 roku z bazy Królewskiej Marynarki Wojennej w Portsmouth na swoją ostatnią bitwę wypłyną Admirał Nelson na pokładzie flagowej jednostki HMS Victory. W trzy miesiące później HMS Victory z ciałem admirała powrócił do Portsmouth po zwycięstwie pod Trafalgar. W czasie II Wojny Światowej miasto stało się bazą dla wojsk alianckich w operacji D-Day czyli desantu na Normandię w 1944 roku.
Te wszystkie historyczne wydarzenia pozostawiły swój ślad w mieście.

Jedną z ciekawych atrakcji jest 40 minutowy rejs promem po porcie i bazie Królewskiej Marynarki Wojennej, który odbyłam. Na otwartym pokładzie można usiąść i podziwiać w jednej chwili potęgę militarną wielu pokoleń Brytyjczyków – od zacumowanego w suchym doku HMS Victory, poprzez kołyszącym się na fali przypływu HMS Warrior do będących w remoncie i innych, gotowych do walki lotniskowców, ścigaczy, niszczycieli i fregat Jej Królewskiej Mości.

KADŁUB MARY ROSE - Kadłub słynnego statku Mary Rose, jednego z najbardziej legendarnych okrętów, które służyły w brytyjskiej marynarce wojennej, znajduje się w stoczni Portsmouth w Historic Dockyard. Był to okręt flagowy króla Henryka VIII, który pływał na jego pokładzie po Morzu Śródziemnym oraz Oceanie Atlantyckim. Można go oglądać w miejscu, gdzie został wybudowany.

KADŁUB HMS WARRIOR - HMS Warrior to pierwszy brytyjski okręt pancerny o klasie fregaty, wodowany w roku 1860. Był to wówczas największym, najszybszym i najsilniej uzbrojonym statkiem na świecie.

KADŁUB LINIOWCA VICTORY - to jeden z najsłynniejszych angielskich liniowców w historii. Ten trójmasztowiec brał udział w wielu bitwach morskich, toczonych przez brytyjską marynarkę wojenną. Najbardziej znaną była bitwa pod Trafalgarem, w której to wojska angielskie pokonały marynarkę francuską. Sam liniowiec Victory słynął z bardzo wytrzymałego kadłuba oraz ogólnej odporności na ataki artyleryjskie. Z tego też powodu wytrzymał wiele lat i do dnia dzisiejszego spora jego część zachowała się. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że liniowiec Victory do dziś posiada własnego kapitana oraz załogę i należy do najstarszych okrętów brytyjskiej marynarki wojennej.

Przyznam szczerze, że nie zwiedziłam ani jednego z tych startków (nie miałam na tyle czasu a i cena nie należała do najtańszych, no i nie jestem aż tak zainteresowana okrętami), ale widziałam je z daleka i robią ogromne wrażenie.

W 2001 roku w porcie wybudowano ogromne centrum handlowe pod nazwą GUNWHARF QUAYS, które mieści ponad 90 sklepów i 30 restauracji, bary i kawiarnie. Posiada również kino z 14 salami, kasyno i klub nocny. Czyli dla każdego coś miłego. W samym środku tego centrum, nad samym brzegiem stoi SPINNAKER TOWER - to fantastyczna wieża widokowa, wybudowana w 2005 roku. Wybudowana
PortsmouthPortsmouthPortsmouth

Spinnaker Tower
w pięknym, nowoczesnym stylu, posiada przepiękną linię. Ogólny wygląd budowli sprawia wrażenie, że przenosimy się w przyszłość. I faktycznie, Spinnaker Tower to najnowocześniejszy budynek w Portsmouth. Spinnaker Tower spełnia zatem podwójną rolę. Z jednej strony wybudowana, jako punkt widokowy pozwala podziwiać piękno miasta Portsmouth i jego bezpośredniego otoczenia, z drugiej natomiast sama w sobie jest atrakcją przyciągającą turystów.

Miałyśmy trochę czasu z Renatką i Sylwią i postanowiłyśmy napić się kawy w lokalu nad samym brzegiem oraz nacieszyć oczy pięknym widokiem na rozciągający się port. Wkrótce musiałyśmy się zbierać do autobusu, który zawiózł nas do bardzo urokliwego miejsca, jakim jest PORT SOLENT. Znajduje się bardzo blisko portu w Portsmouth i jest to jedna z najpiękniejszych przystani na południowym wybrzeżu. Jest to miejsce, w którym zmieści się ponad 500 jachtów, niektóre z nich nigdy nie opuściły tego miejsca. Wokół przystani znajduje się kilka restauracji, kino, sklepiki. Z drugiej strony znajdują się luksusowe mieszkania. Port Solent jest oazą spokoju i miejscem, gdzie można się zrelaksować po długim dniu. Dodam tylko, że ta przystań dostała największe wyróżnienie 5 złotych kotwic, cokolwiek to znaczy.

Żałuję tylko, że nie miałam więcej czasu by pozwiedzać inne atrakcje w Portsmouth, których zresztą jest cała masa, ale może znowu kiedyś mi się uda tam wyskoczyć?

Gunwharf Quayes

Mery Rose Museum

Tot: 0.069s; Tpl: 0.032s; cc: 13; qc: 32; dbt: 0.0224s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb