2.den - Presun do Brasova

Romania's flag
Europe » Romania » Transilvania » Brasov » Brasov
May 6th 2015
Published: May 13th 2015

Po prebrati smer ranajky.

Obsluha nam doniesla menu, pre istotu sa pytam ci mame ranajky v cene, bo na menu boli ceny. Potvrdene. Na menu napisane ranajky na izbu za 15 lei, sme to jaksi nepochopili, malo to byt na osobu, tak sme vyratavali aby sme sa vosli do 15 lei. Objednana kava, vajicka, chlieb a frankfurtske parky. Ranajky boli chutne.

Zbalenie veci, check out, zaplatenie zuno kartou a otazka z ktorej bus stanice to vlastne ide do brasova.

Su tu dve take hlavne bus stanice, vzdialene od seba cca 15 min chodze, na okraji mesta. Na nete sa mi na sto percent nepodarilo vypatrat z ktorej nam to ide. Takze do brasova chodi mirkobus / bus z autogaru na ulici bega. Vyuzili sme sluzby spolocnosti CDI . Chodi cca kazdu hodinu.

Od ubytka sme to mali pesibusom cca na 25.min.

Odlovujem tu svoju prvu rumunsku kesku. Je umiestnena neakych 100 metrov od ubytka. Trocha motania a podlahla. Musim pochvalit cloveka co ju zalozil, velmi zaujimave miesto o ktorom sa clovek len tak nedozvie. Na schodoch do kopca su namalovane rozne portrety vyznamnych rumunsko, madarskych velikanov.

Ked uz som spomenul to madarsko. I tu su niekde dvojjazycne nazvy rumunsko-madarsky. Sem tam sme zaculi aj madarcinu zmiesanu s rumuncinou.

targu mures resp tato oblast dost dlho patrila madarsku tak sa neni comu cudovat. Dokonca kratko po pade komunizmu tu boli nepokoje medzi madarmi a rumunmi .

Cestou na bus stanicu opat stretavame par ciganok v ich "krojoch".

Stanica ziadna slava, na info si potvrdzujem odchod busu do brasova. Chlapik anglicky nevie ale rozumel som mu cas odchodu. Som sa ucil cislovky cestou vo vlaku. Bohuzial rozumiem len raz, dva ,tri 😊

Ako som tak prechadzal po stanici, rozumej velke parkovisko, jedna velka budova a jeden peron s 5 nastupistami resp iba znackami. Zbadal som vedla informatora okienko cdi spolocnosti a na nom vycapene bilet. Tak reku, listky kupim tu. Chlapik zacal tukat do pc, zistujem,ze penazenku mam v cakarni, odbieham,vracam sa a chlapik nakonec hlasi ,kupuju sa u sofera. Sofer sa povie tak isto ako u nas.

Ocakavali sme prichod autobusu, na prekvapenie prichadza mikrobus. Listky kupene bezproblemov u sofera, usadzame sa v prednej casti. Dobre sme spravili, klima totiz nehrozi, cestou sa teplota vonku vysplhala na 30 C.

Tri hodiny dali zabrat,cestou sme mali par zastavok na vystup/nastup ludi.

Cesta zaujimava, po opusteny mesta, najskor priemyselne parky, neskor dedinky, zelene kopce, na ktorych sa vo vacsine pasli ovce, sem tam kravy,kone. Neskor sa dostavame do dost velkych kopcov a fajnove serpentiny, tu by sa dobre jazdilo na motorke.

Na dedinkach ziju este starym zivotom. Kone tahaju vozy, na nich sa vyvazaju domorodci, domceky rozpadnute, sem tam dost velky bordel, cigany,ciganky v "krojoch". Popri ceste v dedinkach rozny predavaci suvenirov. Za dedinami zase na niektorych miestach predavaci cibule, zemiakov.

Cesty v pohode, na niektorych miestach v lepsom stave nez u nas.

Zastavujeme aj v mestecku Rupea, tu by som odporucil si spravit mensiu prestavku a pokracovat dalsim spojom. Je tu pekny hrad.

Ale ma to aj jednu nevyhodu, nas mikrobus uz bol uplne plny , tak ludia co pristupovali museli na stojaka.

Tesne pred brasovom stojime na kraji cesty, sofer caka oproti iduceho kolegu, odovzdava mu neaku tasku a pokracuje sa dalej. Jeho kolega je tiez dost spoteny, predpokladam dalsi stroj bez klimy.

Ak sa clovek chce vyhnut mikrobusu, musi si vyhladat spoj co ide az do bukuresti, tam jazdia klasicke busy, predpokladam ,ze klimatizovane. Na stranke cdi je to pekne rozpisane aj s cenami. No cenami, bus aj mikrobus vychadzal tak isto.

Sofer nas vyhadzuje na konecnej na autogara 1 pri zeleznicnej stanici. Uplny chaos je tu, kopa ludi.

Smer nase dalsie ubytko casa timar (tripadvisor ). Cesta pesi cca 25 minut.

Po prejdeny prvej krizovatky ma zaujili dvaja soplaci, zacali sa vyzliekat a sup ho sa kupat do fontany. Fontana mala tvar maleho bazena.

Pri stanici stretnuty aj prvy zobrak s jednou rukou.

Ako sme sli viac do centra tak sa okolie skraslovalo. Skoro nikde komunisticke cinziaky len opravene historicke budovy. Aj ludia tu uz vyzerali viac "nobl" .

V ubytku zisteny jeden zasadny problem. Debil som si zle precital co som objednal. Povodne som objednal izbu s dvojpostelou a sprchou, lenze tam bola mala poznamka, sprcha aj zachod je cez chodbu t.j. treba opustit izbu prejst asi 5 m po chodbe a clovek je vo vlastnej kupelni. Takto som sa osral aj v poslednom meste v rumunsku. Mi akosi uslo pozornosti, ze mame share wc + kupelna.

No nic teda. Recepcna nam ukazala ako funguje sprcha. Masazna sprcha s roznymi vypustami po bokoch. Ak sa to zle nastavilo tak voda ostriekala celu kupelnu , kedze sprchovy kut je rieseny iba zasterou.

Opat odpocinok na izbe. Vonku bolo strasne teplo a dusno.

Recepcna nam dala mapu, ukazala co navstivit, dala aj dva typi na restiku.

Najskor to vyzeral ako obrovske mesto ale historicke centrum je dost male. Z ubytka sme sa tam dostali po 10.min
V miestnej pekarni kupujeme dve teple plnene bagety. Pekarnicok je tu fakt kopa a ludia ich aj hojne vyuzivaju.

Odpocinok v malom parciku kde su aj dake hroby. Pekne upraveny parcik inak.

Nasledovala prechadzka po pesej zone (strada republicii), prvykrat pocujeme aj cudzincov, zvacsa nemci. Pekna historicka pesia zona so stredovekymi domcekmi a kopou restik s terasami

Oproti nam chodia ludia so zmrzkou, to neignorujeme a uzaj testujeme. kazdy po kopceku, Ak by sme chvilu pockali mohli sme mat na namesticku tocenu zmrzku. Tak zajtra.

Po namesticku sa potuluju tlupy holubov. Imbecili ich este aj krmia. Taktiez je tu kopa restik a na terasach sedi kopa ludi.

Dost ma prekvapil jeden kostolik. Budova je rozdelena na tri casti, na pravo a nalavo su obchodiky a v strede vstup do kostola.

Popri black churchu sme sa dostali az k vonkajsim hradbam odelujuce historicke centrum od parku.

Lesnou cestickou stupame az k ciernej vezi (cierna veru vobec neni). Miname alkacov na lavicke. Dost bordelu je v tomto lesiku (zvacsa plastove flase od piva).

Veza je dost zrekonstuovana,povedal by som ,ze az moc, strechu ma z priehladneho plastu. Vobec to nepasuje.

Kochame sa vyhladom na historicke centrum.

Pokracujeme cez lesopark k bielej vezi. Ta uz je skutocne biela a mohutnejsia . Opat tu je na lavicke stary alkac. Veza je zatvorena, nestihli sme navstevne hodiny. Aj odtialto je pekny vyhlad na mesto.

Strmymi schodami mierime nazad k hradbam.

Povodne sme chceli pokracovat este na jeden kopcek kde je dost velka citadela ale nohy uz moc neposluchaju, parkujeme vo velkom parku Nicolae Titulescu.

Nehorazne vela tulipanov tu je, rozne farby. Pekne to vyzera. Recepcna nam vravela, ze kazdy rok vysadzaju ine plemeno kvetov, tento rok je rokom tulipanov.

V parku kopa starych ludi co tu hraju sachy a ine stolove hry (vascina hrala o peniaze). Dokonca je tu aj fontanka s pitnou vodou.

Na odporucanie kamosa Jessie ideme jest do fast foodu Andos . Odporucam tento fast food fakt dobre jedlo.

Ludia si tu davali aj menu (hranolky + vysmazane kura{resp ine jedlo} + obloha + dresing), zaujala nas, ze k nemu dostavali aj velku zemlu.

Po ulici Vlada Tepesa sme sa dopravili do ubytka, kde som sposobil mensiu potopu v kupelni. No jaksi som nevedel nastavit trysky resp zapnut spchu 😊

naklady (1 euro = 4,3967 lei kurz je spriemerovany z dvoch vyberov,mimo poplatku 1,2euro)

ubytko penzion Cristina , dvojpostel,vlastna kupelka s wc,vratane ranajok - 30,47eura platene kartou = 135lei
2x microbus targu mures - brasov - 82lei
2x plnena bageta - 5lei (syr 2,5 lei , sunka 2,5lei)
jedlo v andose - 15lei (pepsi 0,5l 3,5lei , hamburger 5,5lei , tortila s kur masom 6lei)

targu mures
brasov

Tot: 0.546s; Tpl: 0.01s; cc: 13; qc: 42; dbt: 0.3002s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb