Az Amstel partjan

Netherlands' flag
Europe » Netherlands » North Holland » Amsterdam
June 30th 2012
Published: August 16th 2012

Junius elso hetvegeje ismet hosszura nyult, mivel akkor volt II. Erzsebet 60 eves jubileumi unnepseg-sorozata, es igy a hetfo es kedd is munkaszuneti napok voltak 😊 Gondoltam, remek alkalom elutazni vegre Amszterdamba, ami mar korabban tervben volt.

Most eloszor sikerult a London City Airportrol repulnom, ami kb 15 percre van a munkahelyemtol. Mivel innen leginkabb uzletemberek repulnek leggyakrabban nem olcso jaratokon (most epp sikerult jo arban talalnom jegyet), helyenvalonak ereztem a bor- es szovetbevonatu foteleket a kisebb varoszobakban a kapuk elott. Kenyelmes volt a varakozas. A KLM/Air France codeshare jarataval mentem odafele, ami jelen esetben a City Jet, az Air France egy leanyvallalatanak Avro RJ85 gepe volt. Bar a helyem a folyosora szolt, szerencses voltam, mert ahogy megerkezett az illeto, akinek az ablakhoz szolt a jegye, en pedig folkeltem, hogy beengedjem, mondta, hogy o szivesebben ulne a folyosonal, meg amugy is mar ult az ablaknal, szivesen cserel. En persze elfogadtam az ajanlatot 😊 Mivel epp a hajtomuvek mellett ultem, felszallas elott kicsit korlatozott volt a kilatas, miutan ennek a gepnek a torzs folott vannak a szarnyai, arrol lognak le a hajtomuvek, a szarny pedig a jo felhajtoero miatt felszallas elott hatra es lefele tolodik. Az ablak alatt rogton lattam egy nagy femdarabot kiallni a torzsbol, amirol eloszor azt hittem, a poggyaszter ajtaja. Aztan mikor gurulni kezdtunk, de az meg mindig ott volt, kezdett gyanus lenni a dolog. De aztan mikor felemelkedtunk, es elertunk egy bizonyos magassagot, az a femlap becsukodott, es rajottem, hogy egy segedszarny volt. Nem lattam meg ilyet korabban.

A Schiphol repter jo nagy volt, beletelt egy kis idobe, mire eljutottam a vasutallomasra, de aztan nemsoka jott a vonat, es 7 perc alatt oda is ertem a megfelelo metroallomasra Amszterdam nyugati reszen, ahonnan egy metromegallonyira es 10 perc setat kovetoen ott volt a HEM Amsterdam hotel, ahol meg 10% kedvezmenyt is kaptam, mivel 4 ejszakat foglaltam. Kenyelmes, nagy szobam volt, szerencsere legkondival, mivel eleg jol fel volt melegedve. Bar ugy 50 meterre huzodott egy autout, nem volt nagy zaj, mivel hatekony zajfogo falak voltak az autout mellett. Elso ejszaka csendes volt a szobam, aztan masodik ejszakatol mar kisse zajosabb a folottem lakoktol meg a vekony padlo kovetkezteben, de a fuldugo mindig segit 😊

Szombat reggel elindultam a kozponti palyaudvarhoz, gondoltam, majd villamossal megyek, de mivel nem talaltam olyan jegyautomatat mint elozo este a metromegallonal, vegul gyalogolni kezdtem. (Mint utobb megtudtam, villamosjegyet a villamoson is lehet venni.) Valamiert azt hittem, ugy feloranyira van az allomas, de vegul aztan kozel 2 oraba kerult odaerni. Kozben megalltam itt-ott, elveztem a csatornak es hazak latvanyat a szep idoben. Az allomasra erve vonatra szalltam, es Haarlembe utaztam, eszak-eszaknyugatra 15 percnyire. A regi piacter jol tele volt arusokkal es nezelodokkel, kozepen pedig ott allt a katedralis, amiert odautaztam. Elotte azonban, mivel ehes voltam, leultem egy teraszra, ahol szerencsere kis hosugarzo is volt, mivel kisse szeles volt az ido. Mivel ekkor ugy fel 3 fele lehetett, hagyomanyos ebedet epp nem szolgaltak fol, de kisebb, snack-szeru dolgokat lehetett kapni. Ettem is egy par csirkefalatkat chillis szosszal es egy marha carpacciot, ami ket szelet barna kenyer volt, rajtuk vekony szelet nyers marhahus, rajta pesto, sajt es zoldsegek. Bar a pincerno megkerdezte, feher vagy barna kenyerrel kerem, en pedig a feheret valasztottam, vegul megiscsak barna lett belole. De azert jo volt - a feltetek dominaltak. Melle egy kis Heineken.

Ebed utan bementem a katedralisba, elveztem a gotikus iveket es szines ablakokat, az epulet magassagat. Lattam egy szobrot, ami leginkabb egy sasra vagy fonixre emlekeztet, azonban, mint kiderult, az akkoriak igy kepzeltek el a pelikant. Lehet, nem sokat lattak meg akkor. Tovabb emelte a katedralis elmenyet az epp akkor hallhato orgonaeloadas. A katedralis megtekinteset kovetoen visszaindultam az allomasra, kozben utbaejtettem egy szelmalmot egy csatorna partjan.

Visszaterve eloszor a Prinseneiland nevu varosreszhez mentem, ami az utikonyv szerint nem tul gazdag kornyek, viszont szines es erdekes epuletek vannak rajta. Nemelyik epuletnek valoban tetszett a stilusa, a kis szigeteket regies hidak kotottek ossze, es sok regi raktarepulet (ma lakoepulet) ablaka szinesre volt festve, erdekes osszhatast adva.

A kis varosnezest kovetoen atmentem a Westerparkba, ahol kisse megpihentem, elveztem a jo idot es egy fej nelkuli noi alakot nagy szoknyaban, a feje helyen egy madarral - ez egy szobor volt egy to kozepen, mely korbe is forgott. Innen villamossal es metroval elmentem az Amszterdam Ize fesztivalra, amire elozoleg vettem jegyet. Kisse lehuzasnak tartottam, hogy 10 eurot kellett fizetni a belepesert, majd meg az enni- es innivalokert is kulon, de ha mar eldontottem, hogy megnezem, odamentem. Helyi ettermek kinaltak fogasaikat, volt ott mindenfele: holland, francia, kinai, olasz, tavol-keleti, angol stb. Igyekeztem olyat talalni, ami viszonylag laktato, es ahhoz kepest nem tul draga. A gondolkodast megkonnyitendo eloszor egy Aperol spritz koktelt valasztottam, amit eloszor tavaly kostoltam, Olaszorszagban, es ez egy Aperol nevu, kisse kesernyes, narancsizu likor, prosecco es asvanyviz kellemesen udito kevereke. Ezzel a kezemben setaltam, elvezve a latvanyt es az illatokat, mig vegul egy hamburger mellett allapodtam meg, ami a valaha altalam fogyasztott legkisebb burger volt - kb 7 cm atmerovel. De finom volt, tetszett a fustolt iz. Utana meg egy erdekes koktelt is kiprobaltam, ami mostanaban kezd terjeszkedni Olaszorszagbol, es Monte Scroppinonak hivjak. Tulajdonkeppen egy kulonleges citromfagyi vodkaval es enyhen szensavas vizzel vegyitve egy gepben, nagyon kellemes koktelt eredmenyezve.

Masnap szakado esore ebredtem, igy vartam egy keveset, tervezgettem a tovabbi latnivalokat. Mivel kicsit keson is indultam el, meg a reggelim is csak egy gyumolcsle meg kave volt, del korul a varosba erve nem bantam egy ebedet. Egy argentin etterembe mentem be, ahol egy remek steak-et ettem (termeszetesen veresen, ahogy szeretem), zoldsegekkel, gombaval es martassal. Igen finom volt. Kozben elallt az eso, igy orommel setaltam kicsit arrebb az Amstel partjan, es hamar oda is ertem az Ermitazs helyi leanyintezetehez. A korabban megvasarolt Amsterdam Card segitsegevel ide belepo nelkul mehettem be, de ugy lehet, belepovel is megneztem volna Rubens es mas nemetalfoldi festok alkotasait, koztuk sok csendelettel, amelyeket kulonosen szeretek, ahogy megjelenitik a 16. szazadi mindennapokat vagy eppen egy szep viragcsokrot vagy gyumolcstalat vagy eppen a tenger gyumolcseit.

Innen a vasutallomasra mentem, es egy rovid utat terveztem Zaandamba, kisse eszaknyugatra. A rovid ut vegul jo hosszura nyult, mert eloszor is hosszu sorok alltak a keves jegyautomata elott a vasutallomason, masodsorban a menetrend szerinti vonat ott nem allt meg, harmadsorban az informacio altal jonak mondott vonat nem erkezett be az allomasra (vagy legalabbis nem arra a vaganyra, amit mondott az illeto). Aztan mikor jo sok varakozas utan jott egy vonat, amire az volt irva, megall ott, en meg felszalltam, vegul nem allt meg, igy, mikor rajottem, hogy mar tulhaladtam a celallomason, es leszalltam, meg kellett varjam a visszafele indulo vonatot, majd egy atszallast es varakozast kovetoen mar oda is ertem, valahogy 6 ora korul. De nem bantam, mert kozben olvastam, masreszt meg, addigra mar alig volt ott valaki, igy csendes volt a videk, es jobban lehetett fotozni is.

Eloszor a kakaogyar mellett haladtam el, es mar messzirol lehetett erezni a kakao illatat. Nagyon kellemes volt 😊 Tovabb setalva leertem a folyo partjara, ahol mar latszott a tuloldali skanzen a meg mindig lakott, leginkabb zold szinu hazakkal es egy regi orasmuhellyel, hazi sajtuzemmel, kis etteremmel es ajandekbolttal. Es 5 szelmalommal. Ezek kicsit lejjebb, a folyo mellett helyezkedtek el sorban, gondolom azert, hogy - amikor meg mukodtek - konnyen lehessen a vizen szallitani a nyersanyagot es a kesztermeket. Volt ket olajmalom, ket fureszmalom es egy fuszermalom (tekintettel Hollandia gyarmati kapcsolataira es fuszerszerzesi lehetosegeire). Tetszett a csendes folyoparti hangulat.

Aztan mar problemak nelkul, de egy kis tovabbi varakozassal visszautaztam Amszterdamba, es mivel kozben mar beesteledett, es ismet megeheztem, ezuttal egy mexikoi etterembe mentem be. Mivel a vasutallomastol nem messze van, eloszor voltak fenntartasaim, de aztan jobban megneztem a menut, meg azt is meglattam, hogy nem is olyan kicsi etterem, es vegul mellette dontottem. Tenger gyumolcseis fajitat ettem, nagyon izletes volt. Kozben mexikoi zene szolt a hatterben, a szomszed asztalon meg egy kolyokmacska setalt 😊

A kellemes vacsorat kovetoen tettem egy setat az idokozben besotetedo piroslampas negyedben. A csatornaktol tavolabb kocsmak es ettermek kornyeken volt sok ember, elveztek a kellemes idot, itt-ott nehany 'coffee shop'-pal, ahol vadkendert es egyeb dolgokat lehetett fogyasztani. Ebbol kifolyolag itt, de meginkabb a csatornak mellett kozvetlenul igen eros vadkenderszag terjengett a levegoben. A csatornakhoz kozelebb volt par peep show es pornograf szinhaz meg mozi, mig a csatorna partjan a szexualis szakeloadok kellettek magukat kis vitrinekben. Volt egy-ketto mosolygos, a tobbi leginkabb eroltetett volt: mesterkelten vonaglottak a kirakatban, integettek, de tobben az ablakukon kopogtattak vagy doromboltek figyelemfelkeltes celjabol. A legtermeszetesebb az a lany volt, aki ult egy barszeken, es egy croissant-t evett. Aztan ahogy sotetebb lett, egyre kevesbe latszottak a lanyok, sokkal inkabb a fluoreszkalo fehernemuk. Ha jol remlik, egy ugyfelet (vagy erdeklodot) lattam kijonni az egyik kirakatbol, bar lehet, hogy kisse arrebb nagyobb volt a kereslet. A jardak tele voltak legeny- es leanybucsus es egyeb turistakkal, itt-ott zene szolt; a neonfenyekkel egyutt hangulatos volt a negyed.

Hetfon ismet esett az eso. A szokasos gyors reggelimet kovetoen a Westerkerk kornyekere mentem (egy barokk templom, kivulrol eleg visszafogott), majd innen, egy kis keresgelest kovetoen a Het Kattenkabinet-be, ami egy muzeum macskakrol. Elvileg 1-2 igazi macska is van ott, bar valoszinuleg hazon kivul voltak, de az ott talalhato mutargyak egy erdekes kiallitast alkottak. Voltak itt plakatok (koztuk egy magyar is, ami egy gyorsfozot reklamozott kivancsi macskakkal), festmenyek, kis kepregenyek, keramiak es egy spargagombolyagbol osszerakott macska is vagy egy masik, ami ugy nezett ki, mint ha porbol lenne (porcica) 😊

Kozben ismet eltelt az ido, es kezdtem ehes lenni. Szerencsere epp egy japan etterem mellett mentem el az egyik csatorna partjan, ahol bufe volt: egy fix osszegert 6 koron keresztul, koronkent 5 fogast lehetett enni. Egy fogas sokfele lehetett: miso leves vagy salata vagy 3 lazacos sushi vagy eppen par kis darab csirke nyarson. Nekilattam eszegetni, es az otodik kort meg be tudtam fejezni, de a hatodik mar nem fert 😊 Ettem remek garnela- es zoldsegtempurat (bundaban sult dolgok), gyozat (kis tesztaboritekok kulonfele toltelekkel, megfozve), tintahalkarikat (jo minosegu volt), csirkegombocokat nyarson, sushikat es mas tekercseket (lazaccal, tonhallal, kremsajttal, zoldsegekkel, garnelaval), de a kedvencem a marha teriyaki volt: kisebb marhahus-darabok egy sotet szoszban megforgatva es megsutve. A marha annyira porhanyos es a szosz annyira izletes volt, hogy ebbol ket adagot is kellett ennem 😊 Ha jol remlik, 18 euro volt az egesz - boven megerte!

Az ebedet kovetoen a meg mindig esos idoben ismet a csatornak mellett haladtam, ezuttal az egyik fouri hazba tertem be, ami ma muzeum, es az akkori elokelo elet jellegzetessegeit lehetett megfigyelni: diszes porcelanok, szines szalonok, elokelo lepcsohaz es muveszi kert.

Egy kis nezelodest kovetoen ismet a belvarosba utaztam, es a kiralyi palota melletti uj katedralisba (Nieuwkerk) tertem be. A karcsu gotikus ivek itt is nagyon latvanyosak voltak, a nagy ter elmenye mindig magaval ragado.

Innen visszakeveredtem a Westerkerk kornyekere, es kicsit tovabbmenve mar ott is voltam a Tulipan Muzeumnal. Utkozben elhaladtam az Anna Frank Haz mellett, de a sor is hosszu volt, meg annyira nem is erdekelt a kiallitas (mondjon mindenki, amit akar, de ugy sejtem, nekem egy par evre eleg volt a Berlinnel talalhato sachsenhauseni koncentracios taborban tett latogatas). Szoval, konnyedebb dolgokkal folytatva, elmentem a Tulipan Muzeumba, ahol a tulipan tortenetet mutattak be, nagyjabol hogy a Himalaja kornyekerol szarmazik, kesobb elkerult Isztambulba, majd onnan indult el a vilag koruli utra. Az 1500-as evek vegen mar Amszterdamban volt, nagy piacok letesultek, es megjelent sok csendeleten is. Ezekbol nehany is lathato volt a kiallitason - szines, eredeti kiallitas volt 😊

Innen Amszterdam egy lederebb reszere latogattam: a piroslampas negyedben talalhato szexmuzeumba. Ez is szines es eredeti kiallitas volt 😊

Mivel a japan ebed igen kiados volt, vacsorara csak egy kis adag kebabot ettem es egy nagyon finom jegkremet, ami vanilia jegkrem volt eperdarabokkal, valamint feher es etcsoki-darabkakkal. Nagyon finom volt a nyari esten 😊 Megneztem meg az EYE Filmintezet modern epuletet a vasutallomas mellett, a folyo tuloldalan, es visszatertem a hotelbe aludni.

Masnap eloszor elmentem a vasutallomasra, lerakni a csomagot, majd visszamentem a Gyemantmuzeumhoz. Szo szerint ragyogo kiallitas volt 😊 Persze volt par ismeros dolog (bar regen voltam mar kemiaoran), de hamar ra lehetett jonni, miert olyan draga a gyemant: nagy reteg kozetbol kell kitermelni: 1 karathoz kb 200-250 tonna kozetet kell megmozgatni, az osszes kitermelt gyemant kb 20%-abol lesz ekszer, es meg ritkabb a klasszikus, szintelen gyemant, mert sokfele szinben fordul elo. Aztan megfeleloen kell vagni es csiszolni, mert ha nem vigyaz a szakember, konnyen eltorhet.

A gyemant megmunkalasara hasznalt eszkozok mellett voltak kis gyemantdarabok is kiallitva eredeti allapotukban, majd egy kis csiszolassal kis piramissa alakitva, majd tovabb formalva, egyre komplikaltabb testekke alakitva. Kicsit odebb kiralyi ekszerek masolatai voltak lathatoak, valamint Van Gogh egy festmenye ejszakai egbolttal, gyemantokkal kirakva. A vegen pedig egy sotet szoba, kozepen egy kis gyemantokbol kirakott koponyaval, korben tukrokkel es itt-ott tv-kepernyokkel, melyeken gyemanttal kapcsolatos filmreszleteket vetitettek. Erdemes volt megnezni ezt a kiallitast 😊

Ezt kovetoen ettem egy kis meggyes gofrit egy finom kave tarsasagaban, majd elvillamosoztam-gyalogoltam a Vondelparkhoz. Az amszterdamiak kedvelt pihenohelye, egy nagy park sok kis folyoval es hiddal es kis szigettel, hattyuval es viragokkal. Kellemes volt vegigsetalni rajta, belelegezni a tiszta levegot (sem szmog, sem vadkender nem volt a levegoben).

A park masik vegenel rovidesen odaertem egy kis terre, ami bar eleg turistajellegu volt, le kellett uljek a sarki vendeglo teraszan, es a hagymakarikakat kovetoen egy helyi palacsinta mellett dontottem, sajttal, baconnel es gombaval. Kellemes, kisse nehez kaja volt, jol jott melle egy kis Heineken 😊

Innen elsetaltam a piroslampas negyedbe, ahol most csak 1-2 szakeloado allt a vitrinben (delutan 2-3 korul), az egyik egy kis sikator falaban, tole 2-3 meterre a regi katedralissal (Oudekerk). Ez a negyed legregebbi resze, gondolom, a biztonsagerzet miatt letesult itt. Ez a gotikus katedralis is tetszett a szep ivekkel, bar a belso magassag nem volt annyira nagy, viszont a mennyezet ives faburkolattal volt fedve, kulonleges latvanyt nyujtva. A temlom belseje visszafogott volt. Eppen a Photo of the Year kiallitas volt lathato, ha jol emlekszem, a tavalyi nyertes kepekkel. Volt par, ami szamomra is kulonleges volt, azok elott elidoztem kicsit, valamint elveztem a gotikat.

Innen visszasetaltam a vasutallomashoz, ahol betertem a Szt Miklos gorogkeleti templomba, ahol a fekete es arany dominalt, a mennyezet ives volt es kazettas, ket toronnyal es kis kupolaval. Kellemes kontraszt volt az elozo templomhoz kepest. Es persze itt is huvos volt - nem utolso szempont 😊

A vizparton tovabbhaladva odaertem a tudomanyos muzeumhoz (NEMO), ami oldalrol nezve Noe barkajara hasonlit: az epulet orra ferde mint egy hajo orra, a hajo tat resze pedig enyhen lejtos, rajta egy kisebb park kapott helyet, amire egy kulso lepcson lehet folmenni. Az elocsarnokban egy nagy vizora lathato, marmint egy ora, ami vizzel mukodik: tobbfele alaku es meretu uvegedeny van osszekapcsolva, es a kekre festett viz a hidrosztatika torvenyei szerint aramlik lefele vagy eppen folfele. Latvanyos volt, es pontos is! A legfelso szinten a kornyezetvedelem es a mindennapi elet kapcsolatat vizsgaltak energetikai szempontbol, es igy peldaul egy elektromos auto es motor is ki volt itt alliva, sot, kesobb az epulet elott is lattam egy teszt alatt levo elektromos autot. Ahogy elindultam lefele, a kijarat fele, athaladtam egy emberi vonatkozasu kiallitason, ahol az emberi agyrol volt egy resz sok informacioval es egy teszttel, ahol az aggyal kapcsolatos kvizt lehetett megoldani (mukodes, terfogat, reszek). Egesz jol ment, 70% lett 😊 Aztan reszt vettem egy arc-jatekban, ahol eloszor semleges arcot kellett vagni, amit rogzitett a gep, majd utana kulonfele arckifejezeseket folvenni, es a gep igyekezett kitalalni, milyen erzelmet mutatok. A vidam es az aggodo fej jol ment, a merges nem annyira. De erdekes berendezes volt. Kicsit arrebb pedig meglathattam az infravoros kepemet 😊

Idokozben meg jobb ido lett, igy a repterre indulas elott meg egy olyan finom jegkremet meg kellett egyek 😊 A repterre az ut gyorsan eltelt, es a repteren egy szamomra uj dolgot lattam: egy gep leolvasta az utlevelemet, az alapjan felhozta a jaratot es a helyemet (korabban mar megvolt a check-in), majd kinyomtatta a poggyaszcimket, amit raraktam a taskamra, majd a taskat behelyeztem a gepbe, annak lecsukodott az ajtaja, es a csomagom mar ment is a gep fele. Ugyan nem a munkanelkuliseg elleni harc resze, de nagyon tetszett ez az ujitas.

Amszterdam tetszett a sokszinusegevel (gasztronomiailag is), lehet, visszaterek meg 😊

Tot: 0.054s; Tpl: 0.014s; cc: 14; qc: 26; dbt: 0.0288s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb