2.den - Pristina

Europe » Kosovo » Centre » Prishtina
May 27th 2017
Published: June 8th 2017

Rano sa budim a izraelcana este furt neni. Potichu opustam izbu a smer bus stanica vzdialena od ubytka asi 20.min pesi.

Bus mi ide o 7/00. Vcera mi chceli objednavat taxi, bo fakt 2,5km je straaaaasne velka dialka.

V pekarnicke kupujem prvy burek na mojom malom balkanskom putovani.

Predavacka sonduje odkial som, slovensko, tak v tom pripade du sprichst deutsch? No veru ani moc uz ne.

Ulice sa pomalicky uz plnia a to je len 6/15.

Na namesti je dokonca 24hod pizzerka.

Cas na prehliadku mesta resp pevnosti nemam.

Pred hradbami je kopa obchodikov, trh s ovozelom, pekarnicky a strasne masy ludi.

Nebol by som to ja keby som si zas nesplietol vchod na bus stanicu. Pekne som si to namierili k mhd nastupistiam, normalna bus stanica je hned vedla avsak oplotena tak zas to cele obchadzat.

Kupujem listok do gracanice, priplatok za kupu listka je 70sd.

K nastupistiam sa da dostat az po nasnimani ciaroveho kodu, ten uspesne nasnimany, na zavore zelana, tak sup ho k nastupistiam.

To je velmi dobry system aspon sa po nastupistiach nemotaju pochybne existencie.

Zobrakov som videl cestou asi dvoch.

Na lavicke si davam buker. Masovy, totalne masny, zjedol som asi len 1/2, uplne mi z neho bolo tazko.

Adio bus prichadza nacas, sadam si do zadnej casti vozidla.

Zaujimave je,ze na prednej casti ma vypisane, ze zastavuje aj v Pristine. Podla netu ma stat len v Gracanici. Mala dedinka pri Pristine.

Prichadza sofer, trha mi listok, berie obcanku, opisuje udaje a moze sa ist.

Jeden cestujuci nema listok, tak kupuje u vodica. Nejde mi do hlavy ako sa dostal cez turnikety.

V buse dvaja turisti a dvaja domaci.

Po opusteny stanice, stojime hned na prvej zastavke kde nastupuju dalsi ludia, platia kes 10€.

Este jedna zastavka pri zel.stanici, kde sa bus plny do polovice a smer srbska provincia Kosovo.

Cesta ubiehala rychlo. Okolie nic extra, stare min dvojposchodove domy, sem tam neaka ta vystavba, samozrejme min.2 poschodoveho domu.

Zastavka v neakom mestecku kde si sofer vybavoval vlastne ksefty. Na namesti paradny trh zvacsa ovozel, kopa ludi, uplna parada. Len skoda,ze sa nedalo po nom prejst, obdivovanie iba zo sedadla busu.

Ako sa blizime k hraniciam okolie sa meni, zvacsa kopce so super vyhladmi.

Srbska kontrola v pohode, obcanku ani moc neskumali.

O par metrom dalej uz nabieha kosovska kontrola. S obcanku ziadny problem. Colnici kontroluju aj zachod a samozrejme batozinovy priestor. No uz len do kosova by isli uprchlici.

A som v Kosove alebo v Albansku. Vsade albanske vlajky.

Sok, toto som teda necakal, vsade sa stavia v plnom prude, domy, cesty, kanalizacia. Mozem povedat, ze to tu je lepsie ako na srbskej strane, tam nikto nic nestaval, neopravoval.

Dokonca pred Pristinou nabiehame na novu dialnicu.

Tu stojime pri bus stanici, vystupuju tu asi 4 ludia. Sofer sa este uistuje ci singapurec co je v buse chce ist az do Gracanice. Ten pritakava.

Okraj mesta ma taktiez prijemne prekvapil, uplne moderne. Dokonca velke nakupne stredisko.

V Gracanici vystupujem v strede mestecka, keby viem idem az na konecnu, je to blizsie k znamenu kostoliku.

Pripajam sa k singapurcovy a ideme par metrov spolu ku kostoliku, ktory je zapisany v UNESCO. A musim povedat,ze pravom.

Impozantna stavba ukryta za murmi. Mam stastie, prave je tu mini svatba. Asi 8 ludi.

Knaz recituje, novomanzelia tiez. Knaz im dava dole koruny, tie bozkaju. Uplna parada.

Je tu zakaz fotit, dokonca aj zvonka ale ako pozeram ludom je to fuk, tak fotim i ja.

Este mensia prechadzka na druhy koniec mestecka, kde nic zaujimave neni, a nazad k zastavke.

Busy nikde vypisane, tak nabieham do info centra spojeneho s predajom suvenirov. Ceny su tu uz v eurach, kupujem 3 magnetky. Predavacka samozrejme nevie kedy ide najblizsi bus do Pristiny.

V blizkom parciku zhavim wifi, mam stastie je tu free. nacitavam aplikaciu balkanviatour , parada, bus ide o 10.min.

S 5.min meskanim prichadza bus, mavam na nho, zastavuje, cakam na otvorenie prednych dveri, nic sa nedeje. Kuknem lepsie, zadne su otvorene. Som zabudol, na balkane sa nastupuje zo zadu a listky predava panacik co pobehuje po buse.

Pri vystupovany mensi problem, na schodikoch zistujem,ze slnecne okuliare ostali na sedadle, tak rychlo nazad.

Na kruhovom objazde ma vita obrovska vlajka Albanska (teraz pozeram googlemaps a tam je napisane kosovo flag). Od hranic inak vsade zvacsa albanske vlajky, sem tam americka, eu, resp kosovska.

Jedna ulica sa tu vola po Bushovy, dalsia po Clintonovy. Jdu blejt velebnosti.

Pomalickym tempom sa presuvam do hostela ODA .

Mesto nic moc, budovy, nove, stare, kopa ludi, kaviaricky, pekne kosovcanky, hambace za 1€.

Na ubytku ma privital majitel, hostel je stary len neaky 6.mesiacov. Rychlo mi prichystal postel v 6.dorme. Zajtra je nedela tak ranajky budu az po 10/00.

Az moc sa tu venoval jednej hostke, s ktorou nakoniec neskor isiel na secret place v pristine a na ubytko sa vratili az nadranom.

Po vyzuti som skoro padol, riadny smrad z este vlhkych botasiek 😊

Po zhodeny veci, teda vybieham do mesta, kde som uz prakticky vsetko hlavne videl cestou sem.

Pred odchodom este prichadza na ubytko stary znamy singapurec z busu resp z gracanice.

Zastavujem sa na obed v miestnej vyvarovne. Kukam susedovy na stol, davam si poda jeho vzoru, chleba, polievku a salat.

Nuz zaujimava kombinacia, polievka so salatom.

Jeden z hosti odisiel bez platenia, no neskor sa vratil, vraj mu to uplne vypadlo. Pri plateny mierny sok, chce odo mna az 2€, cakal som polovicnu cenu, kedze hambace tu stoja 1€, pizza 2€. Zrejme ma napalil, musim byt opatrny, uz som na uzemy shqiperov.

Povodne som mal mat stretko s oficilanym fanklubom AC Milano Kosovo ale jaksi sa uz neozvali, ked som zistoval miesto stretnutia. Este ma tu mala povodit aj CS ale kedze je ramadan, ma kopu roboty a neni casu.

Oddych pri zaujimavo lego riesenej kniznici, presun na pesiu zonu, tocena zmrzka za 0,3€, sedenie na lavicke, kukanie po ludoch.

Povodne som chcel ist odlovit aj kesku k zakladni KFOR ale ked som videl do akeho kopca to je,hned som si to v tomto teple rozmyslel.

Moje kroky smerovali teda k magic parku. Nevedel som co mam odtohto miesta cakat ale nazov to malo zaujimavy.

Prichadzam na miesto cinu, stare nefunkcne kolotoce, pri ceste asi 6 kontanerov kde ludia vynasali odpadky z roznych casti mesta a miestny cigani ich triedili. Co sa hodilo zobrali,co nie nechali tak.

Uzkymi ulicka presun k mestskemu parku. Lenosenie na lavicke. Park plny ludi, deti co sa tu hrali.

Z parku zastavka v blizkom obchodiku a nakup proviantu na hostel.

Dva staropramene padli velmi rychlo a rozdrazdili moje brucho. Tak sup do mesta na jedlo.

Davam hambac za 1€, domaci mi tam nakydal strasne vela cili. Po opusteny hamburgarne zacinaju padat prve kvapky.

Len tak tak stiham prist na ubytko. Spusta sa velka leja. Nuz tak von sa veru nepojde.

Kupujem predrazene kosovske pivo, dobra stanka. A popijam si v lobby.

Tu uz novy dobrovolnik, tentoraz z noveho zelandu. Tak isto ako izraelcan aj on cestuje po svete a privyraba si hosteloch. S izraelacanom sa poznaju.

Neskor do lobby prichadza sikovna norka (dlhodobo na ceste), finka, mexicanka(dlhodobo na ceste) a cinanka. Ta ale caka spolu s dvoma francuzmi na taxi a smer skopje.

Alko pijem len ja, moc mi to samemu nechuti ale i tak si davam dalsiu varku. Prichadzaju dvaja nemci, davaju do seba pivo a odchadzaju do mesta.

V lobby debata o vselicom. Norka pobavila svojimi zazitkami z indie. Kedze je blondina, bola stredobodom pozornosti a domaci ju capali po zadku. Kedze indovia povazuju blondynky za pornoherecky 😊

Podobne zazitky mala aj z transibirskej magistrali ,resp neaka jej velmi ceckata kamoska. Vraj uz nikdy vice takato cesta vlakom.

Este vravela nieco o vysokych skolach v norsku ale to som moc nepochopil. Vraj aj ked clovek spravi vsetky skusky este neznamena,ze sa dostane do dalsieho rocnika. Ak su proste neni volne miesta, musi cakat dalsi rok. Ale vravim moc som to nepochopil. Pivo uz ucinkovalo 😊

A to som myslel, ze konecne po dlhom case cez vikend budem mat v krvi viac vody ako alkoholu 😊

Prichadza dalsi australcan, tomu opat skoro nic nerozumim. Fakt strasna odnoz anglictiny, zlata cinglish 😊

Zajtra dalsi presun, tentoraz blizsie k albanskym hraniciam, Prizren. Dufam, ze tam sa uz stretko s CS podari.

Inak vodu pijem stale z vodovodu, vraj je pitelna.

naklady (1€ = 120,19sd = srbsky dinar)

masovy burek - 90sd

nis
pristina

9th June 2017

čakám na pokračovanie po 3 zápisoch
ten kostol bude skôr v UNESCO než UNICEF inak ?

Tot: 0.635s; Tpl: 0.012s; cc: 13; qc: 55; dbt: 0.3341s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.2mb