Vatikan

Italy's flag
Europe » Italy » Lazio » Rome
October 31st 2009
Published: November 2nd 2009

Povinnou jazdou pri pobyte v Rime je nasteva Vatikanu - najmensieho statu na svete.Vatikanske muzea obsahuju obrovsku zbierku umeleckych predmetov s roznych obdobi - antickeho Rima, starovekeho Egypta, obdobia renesancie atd.Sucastou prehliadky je aj navsteva Apostolskeho palaca so Sixtinskou kaplnkou.Ja som v muzeach stravil skoro cely jeden den v ramci otvaracich hodin a aj tak som este dost nevidel.Ak by clovek chcel fakt vidiet vsetko a pripadne aj blizsie studovat jednotlive expozicie, navsteva by musela byt niekolkodnova.Centrom Vatikanu je namestie Svateho Petra s bazilikou rovnakeho mena.Bazilika samotna je obrovska, v podzemi mozno navstivit Papezsku hrobku a takisto sa da ist do kupoly (co som ja nestihol).Vo Vatikane mozno zahliadnut aj prislusnikov Svajciarske gardy v typickych farebnych uniformach.

Jedna zo starovekych map
Sixtinska kaplnka.Sixtinska kaplnka.
Sixtinska kaplnka.

V kaplnke je zakazane sediet, hovorit nahlas a fotit.Poriadok je tam pod dohladom prisnej ochranky, ktora par ludi za fotenie aj vyviedla von. Slavne Michelangelove fresky Stvorenie sveta (na tejto fotke) a Posledny sud (na fotke dalsej) som si ale vyfotit musel.
Sixtinska kaplnkaSixtinska kaplnka
Sixtinska kaplnka

Na zadnej stene slavna freska Posledny sud od Michelangela

Rotujuci globus na nadvori

Vatikanske muzea Vatikanske muzea

Galeria Braccio Nuovo venovana antickemu umeniu

Tot: 0.061s; Tpl: 0.012s; cc: 7; qc: 24; dbt: 0.0388s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb