Weekend in Athens

Greece's flag
Europe » Greece » Attica » Athens
October 29th 2006
Published: October 29th 2006

"Can you help me please - I have the seat for non-smoker, can I change it for any other in the airplane which is for smokers?" .... konecne mi to doslo, pracovny tyzden je konecne Over a ja som uz v lietadle 'Olympic airlines' do Aten, jupiiiiiii! Tuto hlasku zeny co nastupovala do lietadla po mne beriem ako uvod do greckeho sveta.
Heh, let Sofia - Ateny je este jeden z tych bezproblemovejsich, ale kedze Belehrad - Ateny si dava na cas, kym pride Kostas sitham prvu grecku kavu (mnam, po bulharskej kave to nemusi byt ani nic extra, aby som ju docenila).
Ach jo, potom co som si zvykla na dennodenny boj s bg cyrilikou v Sofii, tu ma caka level 2 - cyrilika grecka ....σας ευχαριστούμε πάρα πολύ = pekne dakujem!
Asi to inak v Grecku ani nejde, ale zaciname kludnou vecerou s Kostasovou rodinou. Zaciatok 22.00 je jeden z tych skorsich pre nich). Mnaam, kopec syra od fety az po dobre prelezanu bryndzu, masove gulky, ryza so spenatom a cervene vino - dobry zaklad na dlhu noc. Prva noc je simple - Nocne Ateny&bary.

Je 11.00 a este by som spala! Je cas na prvu grecku kavu na terase, strasna pohoda...
Dnes je statny sviatok - ale nejak sa nevedia dohodnut co sa oslavuje, tak to uz neriesime - hlavna vec, ze je dovod na oslavy! Vyrazame do centra.
Akropola je The Must takze tam splhame aj s dalsimi davmi turistov. Je 28.oktober - vonku asi 25 stupnov - a ja si nechcem predstavit aky hic tu musi byt v letnych mesiacoch.
Akropola je cela v leseni, podla popiskov uz 4 roky - rekonstruuuju to, co nespravne zrekonstruovali v 70.rokoch - wow! Kostas ma rad grecku historiu a tak mam dokonaly vyklad greckej mitologie, vojen a striedajucich sa polit.systemov. Ked skonci sme uz vlastne naspat dole z Akropoly a tulame sa ulickami Monastiraky marketu a najstarsimi ulickami stvrte Plaka.

Kedze to s aktivitou v Grecku netreba prehanat na rade je obed. Ulice su plne ludmi, restiky preplnene. Po chvilke trpezliveho hladania sedime na korze v prijemnom chladku a zaciname objednavat vsetko co sa podoba na grecke speciality. Zo vsetkych chodov u mna jednoznacne vyhravaju Tzatziky, potom cheesepie, veal w/lemon&wine, meatballs - vlastne zle tam nebolo nic, este aj namiesto neprijemneho Ouza sme popijali Tsipouro (grecka rakija) - moze byt .

Dolezite je spomenut, ze poobedny sightseeing mestom sme opat ponali greckym sposobom, takze po niekolkych ulickach uz hladame miesto v jednej z kaviarniciek (grecku kaviaren sa vyznacuje 2 vecami - vzdy plna ludi aj hluku) a tak ako ostatni - rozoberame vsetky dolezite veci co hybu greckym svetom - modu, vztahy, zivot…

Dnesnu veceru mame booknutu v lokalnej restike s zivou greckou hudbou (Bouzouki - je taka typicka grecka balalajka, ktoru doplaju gitary a harmonika). Nachval sme vybrali nieco mimo centra a tak som tam naozaj jediny ‘turista’. Co dodat, opat dobre jedlo, pitie, zabava. Dokonca sme sa vyhecovali aj k tradicnym greckym tancom, takze vecer sa zacal uspesne.

Ani posun casu o hodinu dozadu mi nepomohol k lahkemu vstavaniu. Opat je 11.00 a den zacina kavou na terase. Kedze mesta mame dost, dnes sa sutredime na pobrezie a moreeeeeee. Windsurfy, jachticky, vodni lyziari - no a perestahuj sa sem!

Svoju rebricek nezabudnutelnych zapadov slnka rozsirujem o prelet Ateny/Sofia a tym sa vikend konci. Opat lezim v gauci v sofijskom byte a idem dospat ‘narocny’ vikend, ktory dufam, ze zase niekedy zopakujem….

Summary o Grecku:
- Nepocitaj s tym, ze veci funguju podla nejakych pravidiel, Greci neznasaju pravidla
- Asi aj preto su vsade nekonecne traffic jams
- Cheerfull pristup k zivotu
- Nekonecne vela tem na spolocne debaty pri kave kdekolvek a kedykolvek
- Mas 30rokov a byvas u rodicov? Tak to si typicky grek - a mas este 5 rokov cas, aby si s tym nieco spravil.

31st October 2006

Dobra sprava
Som rada, ze sa Bystruska zase hlasi. Ty nase slniecko, cakame na pokracovanie tvojej "Never ending story". Milka

Tot: 0.102s; Tpl: 0.012s; cc: 8; qc: 40; dbt: 0.0463s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb