1.den - Mikulov, Znojmo, podzemie

Czech Republic's flag
Europe » Czech Republic » South Moravian Region » Znojmo
August 29th 2015
Published: September 4th 2015

Rano presne na cas o 8/00 ma prichadza vyzdvihnut mami spolu s miriam.

Po nahliadnuti do kufra zistujem, ze mam najmensiu batozinu (neskor som sa dokazal zbalit do igelitky).

Sadam za volant a ide sa smer Morava.

Ideme priemerne 90km/hod, neni treba sa ponahlat, miriam mi ukazuje ako nastavim tempomat a frci sa.

Cesta po dialnici po odpocivadlo Sekule v pohode. I ked na moste Lafranconi mensie zdrzanie, kvoli oprave vozovke.

Na odpocivadle posadka testuje zachody na pumpe. Je tu strasna kopa ludi, sadame si ku krytemu stoliku a davame si malu desiatu.

Podla jednej z osadok sa to tu hemzi samymi migrantami, sama cudzia rec 😊

Zapinam gps na mobile (sygic), ciel Mikulov po starej ceste. Na cca 10km sa nam neoplati kupovat cesku dialnicnu znamku.

Schadzame z dialnice na Kuty. Za Kutmi smerom na Lanzhot je uz dost zla cesta.

Prekracujeme rieku Moravu a sme v Cesku. Po hranici tu neni ani chyru ani slychu.

V Breclavi nas uputal kostol Navstivenia Panny Marie. Hned si tento objekt davame do databaze a pri spiatocnej ceste to tu preskumame.

Pri vyjazde s Breclavi , cestari plataju staru cestu, trasa do Lednic je dokonca uzavreta. To nam ale nevadi, drzime sa planu a smer Mikulov.

Cesta uz ma co to za sebou ale vedie lesom, takze sa vyhyname priamemu slnecnemu ziareniu. Postupne sa zacina na ceste objavovat aj skodna, cyklisti.

Vo Valticiach Miriam zaujala odbocka do Hlohovca. Co sme zabludili? 😊

V Mikulove vdaka cestnej navigacie parkujeme na rohu ul Namestni a ul Svobody. Hodina 10kc, dalsia polhodina za 5kc. V automate kupujeme 1,5 hod stania. Listocek davame za predne okno a hor sa na hrad/zamok .

Je tu kopa ludi a to je este len okolo 11/00 a strasna horucava.

Na namesticku vinne musky zavetrili burciak. Uzaj testujeme 2dcl. Kazdy si trochu tohto bozskeho moku odchlipne. Skoda,ze som sofer dal by som si veru viacej, Je uplne bombovy. Osadka radsej tiez moc nechce pit tohoto cistica criev.

Namesticko je velmi pekne.

Mensi kopec a uz stojime pred zamkom. Z dialky vyzeral fakt majestatne.

Prehliadku vypustame z nedostatku casu (o 14/00 mame zajednane pozdemie v Znojme). Pozeram len volne pristupne casti. Od zajtra otvaraju aj zrekonstrovanu zamocku zahradu. My su ju obzeram uz teraz z balkona pri pokladni.

Na niektorych miestach su rozmiestnene rozne drevenne sochy. Moderne umenie, moc ma to neoslovuje.

Pohlad na Svaty kopecek a smer opat na namesticko.

Na Vrchlickeho ulici je velmi pekny kostol sv Anny. Kde je hrobka rodu Dietrichsteina. Tu nenavstevujeme. Pri kostoliku su aj lipi s oznacenim najstarsie, oproti nasim su to vsak len obycajny soplaci.

Spolucestovatelia sa nakoniec predsa len rozhoduju si dat na cestu dalsiu davku burcaku. Bohuzial uz sa minul.

V GPS nastavujem smer Znojmo.

Naviguje ma to niekam uplne inde ako som si to vygooglil na maps.google. Moju navigaciu ignorujem a idem podla znacenia na ceste. Po par metroch ma navigacia uz dava na cestu c.414

Cesta uplne nahovno (ale da sa v pohode,ziadne vymoli len proste ziadny paradny asfalt), nikde ani zivacka.

V dedinkach po ceste same sklipky, putace na domaci burcak, rozne vinice. Vinohadov je tu plna kopa. Pekne to vyzera.

Zhruba po hodine dorazeme do Znojma. Na zaciatku mesta opravuju most, takze je prejazdny len v jednom smere, nastastie pre nas v tom nasom, vdaka navigacii v pohode dorazame na Masarykovo namestie. Kedze je sobota po 12/00, parking je gratis.

V tieny na lavicke si z vlastnych zasob davame mini obed. Vonku je fakt horko. Sa ani necudujem,ze nikde niesu ziadny ludia. Az na malu skupinku bezdakov na dalsej lavicke v tieny.

Po mojej mensej dezorientacii sa vydavame k vstupu do podzemia na slepicom trhu.

Cestou sa robia klasicke fotky budov a inych zaujimavosti. Napr. podzemnych zachodov na Hornom namesti. Cena 5kc ale vraj neskutocny luxus.

Pri pokladni odovzdavam evstupenku kupenu cez net . Obsluha uistuje mami,ze to je v pohode. Skusame si postupne vsetky ramy. Mami v pohode prechadza cez prvy tak je rozhodnute ide sa na to.

Po chvili prichadza nas sprievodca. Berie nas do satne, do skrinky si davame vsetky nepotrebne veci, fasujeme prilbu so svetlom, plast a gumaky. Klasicky neodhadujeme svoju velkost tak menim gumaky za mensi model. Mami s Miriama menia prilby z vacsich za mensie.

Podpisujeme neake lajstro, takze ked sa nam nieco stane organizator s tym nic nema.

Cez vikend odporucam kupit vstupenky online, bo ako sme sa prezliekali tak na pokladni bolo uz potom vycapene vypredane (nieco po 14/00).

Po opusteny satny prichazdame k vstupu do podzemia. Hned nasa cela grupa puta pozornost nevsednym oblecenim.

Mreza otvorena, a podme ho pod zem. Nikde ziadna natahana elektrina, iba nase prilby so svetlami.

Podzemie ma az 4 podlazia, posledne je zatopene, resp zabahnene. Jeho obnova sa v blizkych rokoch nechysta. Ono ale zas 4 podlazia si netreba predstavit ako klasicke podlazia na cinziakoch, medzi tymito je rozdiel mozno cca meter.

Sprievodca nas zahrna kopcom roznych zaujimavosti. Nakolko sa sam venuje objavovaniu podzemia je nadupany informaciami a vlastnymi skusenostami.

Dolu je chladnejsie ako vonku, paradna zmena to. Je tu dost vlhko ale v pohode. Chodby su v pohode, obcas sa treba prikrcit prejst takto par metrov a potom je clovek opat v neakej vacsej kapsuly kde sa da vyrovnat.

Ako sme postupovali dalej a dalej pribudalo na podlahe blato a voda. V jednej miestnosti sa mi zaboril gumak ,tak ,ze som ho tam skoro nechal. Voda bola max.20cm od podlahy.

Casom si z nas chcel sprievodca vystrelit tak nas zaviedol do mini bludiska, kde nam utiekol a my sme chodili skoro stale dokolecka. Nakoniec sme sa vymotali. K tomu pomohli aj sipky na stene s nakreslenim telefonom.

Dalsia zaujimavost bolo oddelenie s asi 4 prepazkami napustenimi vodou. V minulosti tu domaci chovali ryby, ktore su vraj velmi chutne ak sa chovaju v tme a v podzemi. Maju belsie chutnejsie maso.

O historii budovania sa tu nebudem rozpisovat ale klobuk dole pred ludmi co to vybudovali v utajeni resp aj pred ludmi co to tu spevnovali betonom.

Co ma prekvapilo vraj v minulosti existovala aj podzemna cesta pre kociare az do viedne. Nieco podobne malo byt aj na slovensku a spajat hrady popri vahu. Len sa to este nikomu nepodarilo dokazat.

Pri konci trasy vychadzame v obytnom byte na Hornom namesti. Pri presune este dostavame dalsiu davku historickeho vykladu. Vonku mega teplo, ludia si nas obzerali ci nam nesibe ked mame gumaky 😊

Adrenalinova trasa c.1 mala trvat 75min ale nasa vdaka skvelemu sprievodcovi trvala cca 150min.

Jednoznacne tuto trasu odporucam, neni to take strasne ako to vyzera. Fakt mega zazitok.

Po odovzdani dost zaspinenych gumakov smer jedlo.

Kotvime hned v restike na rohu slepiciho trhu M-centrum .

Bolo to tu plne este pred vstupom do podzemia, teraz zase full ale uchadza sa nam miesto na provizornej terase.

Ja s mami si davame svieckovu, miriam rizoto. Obe si davaju piva a robia mi len chute. Svieckova bola paradna. Rizoto velmi velmi velka slabota.

Pri vedlajsom stole sedeli slovaci, chceli si dat na pitie nieco tvrdsie ale na prekvapenie z alkoholu mali iba pivo a vino. Tak to som este nezazil veru.

S plnymi pupkami sa presuvame k autu a smer nase prve ubytko penzion Zita .

S mensimi problemami ho nachadzame. V ulicke je jeden penzion na druhom. Vsetko su to domy v radovej zastavbe. Vybavenie z cias minulych. Zo spodu je citit cigaretovy dym. Mami nakoniec spi na pristelke.

Pozitivum ju, ze sa da platit eurami, ceskych penez mame asi len 1300, spoliehame sa na platby kartami resp v nudzi vyberieme z bankomatu.

Po ubytku a mensom odpocinku smer opat mesto.

Pomedzi cinziaky sa dostaveme na hlavnu cestu Dukelskych bojovniku, mame stastie, na zastavke je kopa ludi. Po minute prichadza bus, kupujeme 3 listky, sofer nam dava 4ks, asi mi zle rozumel ale bezproblemov posledny listok stornuje.

Bus je dobre nafullovany, dost ludi ide z koupaku . Vyskakujeme na zel.stanici.

Vdaka mape v mobilu ideme naisto smer centrum.

Mensia pauza v parku pri hradbach. Neuspesny pokus o odlov kesky.

V parku sledujeme skupinku soplavych ciganov, ktory vyhukuju na cely park.

Vyludnenimi ulickami sa dostavame k chramu sv.Mikulasa. Paradny vyhlad.

Uz nam dost vyhladlo ale nikde nemozme najst ziadnu otvorenu restiku s terasou. Zaciname rozmyslat ci ozaj neni mesto znojmo mestom duchov. Nikde nic, vsetko zavrete, ludia ziadny. Zeby si nas domaci pomylili so svedami a zaliezli do podzemia ?

Po dost dobrej chvili konecne nachadzame jedlo a ja si konecne davam pivecko. Restika na Ceskej ma sice terasu ale ta je v atriu, t.j. je to obkolesene 4 stenami. Pozitivom je,ze sa da platit kartou. Nevyhoda je capovany kozel ale toho som ja nepil, ja som si dal plzen. Na jedlo si objednavame dve porcie pecenych udenych rebierok. Fak mega porcia.

Hned ako nam to priniesli, mami to odmieta jest, bo cakala len cisto pecene rebierka. Len si trochu dzobla. Ja s mimi sa pustame do boja. Uz nam fuci z usi ale nakonec to dorazame. Fakt bomba, jedlo servirovane na drevenej doske s chrenom (pre mna slabota,na mimi moc silny), omackou, oblohou a chlebom.

Napratany a niektore osoby pod vplivom z jedneho piva sa vydavame na cestu do ubytka. Na uliciach ziadny zivot, skapal tu pes alebo su ozaj vsetci domaci v podzemi. Ziadne podniky, no proste nic.

Konecne postel, sprcha a spanok.

naklady (1€ = 27 kc)

parkovne v mikulove 1,5hod - 15kc
burcak 2dcl - 13kc
2x wc v znojme - 10kc
jedlo M-centrum - 470kc (2xpivo kozel 11 + 0,4l kofola + 2x svieckova + rizoto so spenatom )
3x mhd - 36kc
jedlo Restika na Ceskej - 444kc (3xpivo kozel 11 (29kc/ks) + 1x pivo plzen (39kc) + 2x pecene udene rebierka (159kc/ks) = 17,80 platba kartou €)

mikulov
znojmo

Tot: 0.572s; Tpl: 0.015s; cc: 11; qc: 52; dbt: 0.283s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 2; ; mem: 1.2mb