5.den - Makarska a presun domov

Croatia's flag
Europe » Croatia » Dalmatia » Makarska
July 4th 2015
Published: July 8th 2015

Rano rychla sprcha a smer ranajky na terasu.

Domaci prave polieval kvetiny, tak prerusil pracu a spravil mi syrove toasty (6ks). Vyplacam izbu a smer bus stanica.

Na stanici ladujem este do seba toasty.

Zacina mi byt volako divno.

Prichadza bus. Pytam sa ci ide na makarsku. Vraj hej ale mam este pockat s nastupom. Jedna baba ide tiez takze mi stacilo ju len sledovat.

K busu prichadza australsky par, idu do splitu, pytaju sa sofera ci tam ide. Jasne ale ide cez medzigurie. To sa im dako nezda. Este asi tri krat sa ho pytaju ci ide do splitu, furt je odpoved rovnaka. Stale vahaju, sofer to uz nezvlada a hovori,ze bud idu alebo nie. Tak nastupuju,

Bus je prazdny, kopa miesta na nohy. Mne je furt divno, obcas az na vracanie.

V medzigori idem za soferom nech zastavi, ze sa chcem vystat, hovori,ze este 5. min a sme na stanici. I tak vsak zastavuje, ja reku mne ,nabieham k dveram,ukazuje nech idem nazad, len vykladal cloveka.

Na bus stanici rychlo vybieham a hladam hajzle, nikde nic, idem za budovu s tym,ze asi budem aj grcat. Kukam na bus a vsetci z neho vystupuju a presuvaju sa do druheho busu.

Rychlo padim do busu berem batoh a sup ho do dalsieho busu. Tu je menej miesta na nohy.

Trocha sa mi ulavilo, zrejme ten beh ale furt mi je nahovno. Zaspavam.

Budim sa az pred hranicami. Australcany sa zatial spriatelili s miestnym pankacom. Farebne vlasy, piercing v nose, farebna tetovacka na lici. Uplny trotel.

Rozprava im o tom ake to je v bosne nahovno a vsetko co vidia turisti je len pretvarka, ludia su tu velmi zli.

Na hraniciach nabiehaju colnici, najskor domaci, stacilo im ukazat obcanku a dali pokoj. Ti co mali pasy ich museli odovzdat, neskor im ich vracaju aj so stemplami.

Chorvatsky colnici robia to iste, len s tym,ze sa pytaju ludi aj na batozinu. Pankaca vytahuju z busu a musi im ukazat svoju batozinu v podpalubi.

Po prejdeny hranic opat zaspavam a budim sa az par km pred makarskou. Naskytuje sa mi famozny vyhlad na more z velkej vysky. Postupne klesame ,krajina paradna.

Ozaj neviem z coho mi bolo tak zle, ci z vody z vodovodu, z tepla ,z jedla.

Po opusteny busu ma odchytava stara babka ci nechcem izbu.

Preventivne vyhadzujem do kosa vodu co som si nacapoval z vodovodu a dokupujem v potravinach novu. Jeden turista predomnou kupuje asi 20 heinekenov.

Od stanice idem stale dole kopcekom az sa dostavam po par minutach k pristavu. Palmy na promenade, vela lodiek v pristave, slniecko pecie, parada, uz len najst plaz ,vyvalit sa a oddchovat.

Cez stanky sa prebijam na plaz. Na to ,ze je este len 10/00 je tu uz kopa ludi. Osusku rozprestieram na strategickom mieste pod borovicami, pekne v tieny.

Nabeh do mora, parada, cista voda, trosku chladna ale da sa.

Potom uz len oddych na brehu a dalsie kupacky.

Neskor sa plaz totalne zaplnuje. Medzi osuskami je cca meter volneho placu a zas osuska.More ale neni plne, kupacka teda v pohode.

Medzi pauzami v oddychu a plavanim preskumavam nabrezie. Restiky, suveniry, zmrzky. Jednej zmrzke neodolam a davam si.

V dalsej pauze idem najst neake jedlo, koncim na pizze. 4 druhy syra ale podla mna tam bol len jeden druh.

Okolo 17/00 poriadne vykupany a odpocinuty zacinam balit. Sprcha za 2 kuny, potom sup ho do prezliekarne co je na plazi a podme ho odlovit chorvatsku kesku.

Relax v blizkom parku sv petra. Fajnove miesto, pekne chodnicky, borovice, kostolik, pekne vyhlady na more.

Na konci resp na cipe od pristavu su na zabradliach povesane zamky lasky. Obdalec je na nej aj zvlast obchodik.

Pomalicky sa plizim na bus stanicu. Este mi je furt divne ale omnoho lepsie ako pri presune sem.

Do odchodu mam este 1,5 hod. Zapadam na karlovacko (pica pivo). popijam si, surfujem na nete (heslo je prvakava). Vyuzivam zachod a uz len cakam na bus.

Ako sa blizi cas odchodu prichadzaju rozne sezonne busy, jeden do brna, dalsi do kosic.

Opat mi jedna babka ponuka ubytko. Uplne stara o palicke, ledvaj chodila.

Uz sa zacinaju zbiehat aj moji spolucestovatelia.

Jeden stary trtko sa stazuje,ze iste v nasom buse nebude wifi, to ho napadlo podla toho,ze na ceskom buse videl nalepku free wifi. Zacina picovat na soferov kde tolko su, odchod je 20/00, momentalne bolo 19/45. Uplny stary trotel. Nakonec z neho vypadlo,ze on nejde nikam ,on tu zije a len odprevadza rodinu co tu bola na navsteve.

Bus prichadza s 5.min meskanim, sofer 1 sa divy ze nemam batozinu,ostatny mega kufre, sofer dva mi kontroluje listok a posiela ma usadit sa. Bus bude poloprazdny,super.

Problem s mojou miestenkou, su uplne poprehadzovane cisla ale nevadi, i tak mam fajn flek.

Vyrazame,kocham sa nadhernym pobrezim, fakt bomba,skaly,more, zapad slnka.

Prechadzame cez Omis, mestecko vyzera zaujimavo,ze by dalsia destinacia ak pojdem opat do bosny ?

V splite nakladame dalsich ludi, pomalicky zaspavam.

V sibeniku dalsi ludia a mini pauza.

Prichadza vystresovana slovacka s dvoma malymi detmi (4-6 rokov). Vravi nech jej uvolnim miesto, bo sa dohodla so soferom aby kazde dieta malo svoju dvojsedacku a ona aby mala tiez svoju vlastnu,takto vyhadzuje este jednu babu. Mam v prdeli presuvam sa o jednu sedacku dopredu, i tak je tu kopa miesta. Ovsem ak by som mal sediet vedla niekoho ineho ani by som sa nepohol.

Uplna stresmenka, furt na deti pokrikovala,upozornovala ich a pri tom nic nerobili.

Opat zaspavam. Budim sa na hraniciach, obe kontroli bez problemov,ani nekukali na obcanku len mavli rukou. Problem mala iba stresmenka. Brala so sebou chorvatske dieta, tak musela dolozit rozne doklady.

Po prejdeny hranic zaspavam, sem tam sa budim, bo sa neviem dobre ulozit.

naklady (1euro = 1,946 bosnianskej marky BAM 1euro = 7,597chorvatska kuna )

ubytko hostel David (6 dorm + breakfast + share wx+ bathroom) - 16BAM
voda 1,5l - 4,85 kun
zmrzlina - 10 kun
pizza 4 druhy syra - 35 kun
sprcha - 2 kuny
capovane pivo karlovacko 0,5l - 16 kun

Makarska

Tot: 0.565s; Tpl: 0.01s; cc: 14; qc: 48; dbt: 0.3243s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb