Washington D.C.

Published: September 23rd 2012

Datum je 22.09. Dan je za letenje. Letio sam kompanijom Air France preko Pariza za Washington. Ovo mi je bilo prvi put da letim preko Atlantika. U Parizu smo se ukrcali na Airbus A380koji može primiti 516 putnika. Airbus je bio pun te je to uzrokovalo kašnjenje od nekih sat vremena jer se putnici nisu stigli na vrijeme ukrcati. Airbus A380 ima dvije palube a ja sam bio na gornjoj. Avion je impresivan. Poslije mi je prijatelj rekao da je to najveći putnički avion na svijetu. Let je trajao 8 sati.

Puno je bilo novih iskustava u mom prvom preko-oceanskom letu. Oduševila me multimedija Air France-a koja jako dobro dođe za skraćivanje vremena. Pogledao sam fantastičan film Salmon Fishing in Yemen redatelja Lasse-a Hallstrom-a s Ewanom McGregorom u glavnoj ulozi. Film me je podsjetio na film Big Fish vjerovatno zbog Ewana ali i zbog tematike i poante filma. Težimo nemogućem, imajmo vizije i nadu, budimo jedinstveni.

Put je prošao prilično dobro. Malo me je boljela glava no to je uobičajeno za mene na putovanjima. Po dolasku u divan hotel u centru Washingtona The Washington Plaza sve me je prošlo. Kao što sam i očekivao ljudi u americi su pristupačni i otvoreni. Washington je lijep grad. Zgrade i kuće od crvene opeke, puno zelenila, rijeka Potomac daju gradu europski štih. Sve je uredno i čisto.

Uskoro sam u hotelu primjetio i druge polaznike studijskog programa te smo svi zajedno otišli na večeru. Svima je to bila jedna veoma duga subota te smo rano otišli u svoje sobe na odmor da odganamo posljedice jet lag-a.

U nedjelju 23.09. imali smo predavanje profesora Clyde-a Wilcox-a sa sveučilišta Georgetown koji nam je govorio o vladi SAD-a i o sustavu saveza država. Nakon kupovine u supermarketu organskom hranom što je u Washingtonu jako popularno sjeli smo na ručak a potom smo imali razgledavanje grada.

Najprije smo posjetili Bijelu Kuću gdje predsjednik SAD-a, Barack Obama, radi i živi. Potom smo otišli vidjeti Kongres (Capitol) u kojem djeuju dva tijela Kongresa, Senat i Kuća predstavnika saveznih država. Ispred Kongresa radnici već postavljaju binu za inauguraciju novog predsjednika SAD-a jer u SAD-u predstoje predsjednički izbori. Nakon toga smo otišli u razgledavanje memorijalnog centra Martin Luther Jr. te memorijalnog centra Lincoln. Još jednom mogu potvrditi prijašnje stajalište o Washingtonu a to je da je to jako lijep grad s lijepim zgradama, ulicama, s mnogo zelenila i predivnom rijekom Potomac. Savršeno za duge opuštene šetnje.

U ponedjeljak 24.09. u prostorijama organizacije FHI 360 koja je kreirala studijski program upoznali smo se s svima koji su zaslužni za naše putovanje u SAD. To su u prvom redu djelatnici State departmenta Deeanna K. Douglas, Irina Karamanova te djelatnici organizacije FHI 360 Shawn Davis i Lindsay Katz. Nakon što smo se službeno predstavili otišli smo u restoran Art and Soul na tradicionalnu američku piletinu. Na ručku nam se je pridružila Mindy Michels iz organizacije Freedom House te nam je predstavila novi program organizacije koji daje podršku organizacijama u kriznim situacijama. Mindy je zaslužna za razvijanje pokreta u Albaniji jer je tamo, zajedno sa svojoj partnericom, upoznala Xheni koja je sada direktorica organizacije Aliance Against LGBT Discrimination.

Potom smo se vratili u prostorije FHI 360 gdje je profesor prava Tony Varona govorio o povijesti LGBT pokreta u SAD. Diskusija se je povela o unaprijeđivanju LGBT pokreta u SAD-u jer neke savezne države SAD-a ne pružaju dovoljnu pravnu zaštitu svojim LGBT građanima.

U utorak 25.09. imali smo sastanak s predstavnikom ureda predsjednika SAD-a zaduženim za LGBT pitanja g. Gautamom Raghavanom u predivnoj zgradi The Einsenhower Executive Office Building. G. Raghavan radi na prikupljanju podataka od LGBT zajednice diljem SAD-a te informira i savjetuje predsjednika Obamu. Administracija predsjednika Obame u zadnjih je četiri godine radila na mnogim područjima značajnima za LGBT populaciju te na taj način znatno unaprijedila položaj LGBT osoba u SAD-u. Memorandum o LGBT pravima iz prosinca prošle godine ima za cilj unaprijeđivanje prava LGBT osoba diljem svijeta.

Potom smo otišli na sastanak u ''ministarstvo pravosuđa'' te smo razgovarali s odjelom unutar tužiteljstva koji se posebno bavi ljudskim pravima. Odjel čine odvjetnici i tužitelji koji se bave zločinom iz mržnje i diskriminacijom između ostalog i LGBT populacije. Sudjelovali su u izradi zakona za prevenciju zločina iz mržnje koji nosi ime Matthewa Sheparda koji je bio ubijen jer je bio gej. Tužitelji su govorili o konkretnim slučajevima koji su unaprijedili pravnu zaštitu i život LGBT osoba u SAD-u.

Nakon toga smo otišli na sastanak s pomoćnicima članova Kongresa koji su otvoreno gej. Ja i Zdravko Cimbaljević iz Podgorice smo ranije otišli s tog sastanka jer smo imali dogovoreno sudjelovanje u emisiji Voice of America koja se prikazuje u BiH i Srbiji. Emisija je on-line pa koga interesira je može pogledati:

(http://av.voanews.com/VOA_Bosnian/130/839/BOSNIAN_STUDIOWASHINGTON2200vb0925__393577.mp4).

Nakon napornog radnog dana i svih odrađenih sastanaka otišli smo u obližnji gay kafić Green Lantern na odlično američko pivo Sam Adams. Pio sam još jedno odlično pivo Brooklyn Brown Ale. Saznao sam da je najpoznatiji dating site u SAD-u manhunt (http://www.manhunt.net) a zadatak da to saznam sam dobio od prijatelja koji za par tjedana ide na odmor u Floridu.

U srijedu 26.09. imali smo sastanak s predstavnicima Gay and Lesbian Victory Institute koji su nam govorili o svom radu koji se sastoji od pružanje podrške otvorenim LGBT političarima te edukaciji potencijalnih političkih kandidata. Kandidati koje podržava Gay and Lesbian Victory Fund su veoma uspješni na izborima na svim razinama te su zaslužni za izbor preko 1000 LGBT političara diljem SAD-a u gradovima, saveznim državama, Kongresu a trenutno je u tijeku kampanja za izbor senatora te se između ostalog za mjesto senatorice natječe jedna lezbijka.

Nakon ručka sljedila je veoma zanimljiva diskusija s predstavnicima Gay, Lesbian, and Straight Education Network GLSEN; Parents, Families, & Friends of Lesbians and Gays PFLAG; The Leadership Conference on Civil and Human Rights i National Center for Transgender Equality. Publikacija PFLAG-a Our daughters and sons već je prevedena na mnoge jezike a u Iskoraku ćemo se potruditi da bude prevedena i na hrvatski jezik.

Potom smo imali sastanak s predstavnicima Open Society Institute-a, Human Rights First, Council for Global Equality i Freedom House gdje smo govorili o naporima promocije ljudskih prava LGBT osoba diljem svijeta i o novim mogućnostima fundraisinga.

Nakon sastanaka otišli smo na neformalno druženje s predstavnicima State Departmenta u klub Number Nine u Washingtonski gay kvart. Druženje se je nastavilo u restoranu sve kasnih sati.

U četvrtak 27.09. otišli smo u posjetu Pew Forum on Religious and Public Life gdje je istraživač predstavio rezultate socioloških istraživanja koje provode u institutu a koje se tiču odnosa religija i homoseksualnosti.

Potom smo otišli u ured gradonačelnika Washingtona odnosno u ured koji se posebno bavi LGBT pitanjima te smo razgovarali s direktorom tog ureda g. Jeffrey D. Richardson-om. On je objašnjavao i odgovarao na naša pitanja na koje sve načine lokalna vlast olakšava život LGBT osobama u Washingtonu i koji su im prioriteti.

Potom smo otišli u State Department, to je ekvivalent našoj Vladi, gdje smo razgovarali s predstavnicima ureda za demokratizaciju, ljudska prava i rad. Na sastanku je bio prisutan i g. Kenneth A. Kero-Mentz koji se bavi posebno LGBT pitanjima unutar tog ureda. Razgovarali smo o politici State Departmenta kad su u pitanju LGBT prava diljem svijeta i o podršci koju američke ambasade mogu pružiti lokalnim organizacijama u pojedinim državama. Dotakli smo se i pitanja Pride-a u Beogradu koji se ima održati 06.10.

Nakon sastanaka otišli smo na večeru kod naših domaćina Shawna i Richarda koji su slavili svoju prvu godišnjicu braka. Jeli smo finu salatu od bundeve, piletinu na američki a za desert bila je poslužena replika njihove torte koju su imali na vjenčanju. Proslavi su se pridružili još dvoje njihovih prijatelja. Pili smo odlična vina iz Italije, Novog Zelanda, Californije. Od njihovog prijatelja dobili smo detaljne upute gdje treba izaći u Washingtonu pa to prenosim ovdje. Dakle, najprije za zagrijavanje se ide u Nellie's, sportski gay bar. Potom u Towne ili Kobalt.

U petak 28.09. imali smo sastanak u Pentagonu u američkom ''ministarstvu obrane'' gdje smo razgovarali s vojnikom Davidom Giachetti-em. Najviše smo pričali o zakonu ''Don't aks, don't tell'' koji je povučen nakon 18 godina te o promjenama u američkoj vojsci nakon povlačenja zakona.

Nakon sastanka u Pentagonu sastali smo se s g. Marty-em Rouse-om koji radi u The Human Rights Campaign
Prosvjed ispred Bijele Kuće Prosvjed ispred Bijele Kuće Prosvjed ispred Bijele Kuće

Prosvjed koji neprekidno traje već 30 godina
te smo čuli kako uspješno zagovarati za promjene u zakonodavstvu. Spomenuo je pozitivan primjer povlačenja ''Don't Ask, Don't Tell'' zakona te zagovaranje za ''mariage equality''. Ovdje stavljam link na njihove spotove (http://www.hrc.org/videos#.UGX9_LIf5uk).

U subotu imamo let za Minneapolis a za zadnji dan u Washingtonu priušititi ćemo si izlazak 😊

Sljedeće javljanje je iz Minneapolisa.

Tot: 0.128s; Tpl: 0.014s; cc: 11; qc: 53; dbt: 0.0442s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.2mb