Brasov- locul unde mereu iti doresti sa te retragi

Romania's flag
Europe » Romania » Transilvania » Brasov » Brasov
April 2nd 2017
Published: January 20th 2018

Brasov, orasul atestat documentar in 1252 sub numele latin Corona sau denumirea germana Kronstadt, care inseamna "Orasul Coroana" sub numele latin Corona sau denumirea germana Kronstadt, care inseamna "Orasul Coroana", ambele denumiri fiind oglindite in sigla orasului. Oras fondat de catre Cavalerii Teutonici in 1211, iar urmele colonistilor germani pot fi observate in arhitectura gotica, baroca si renascentista, impreuna cu o multitudine de atractii istorice pastrate sau refacute/renovate cat sa ne atraga si pe noi sa le revizitam. Zona pietonala din centrul vechi ne-a intampinat cu o bogata varietate de terase de unde puteam urmari funicularul de pe muntele Tampa. Cazare gasita intr-un apartament stil garsoniera cu bucatarie si baie moderna inclusa, cu priveliste de vis, cu parcare gratuita, asta poate ca am ajuns in extrasezon. Strada CD Gherea nr 38-5star residence la 1,5 km de pta Sfatului, are multe reviewuri pozitive inclusiv pe booking.

Tot: 0.063s; Tpl: 0.01s; cc: 13; qc: 31; dbt: 0.0352s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb