1.den - presun do Aggteleku, jaskyna baradla

Published: August 30th 2016

Rano sa budim aj bez budika o 7/00.

Okolo 8/00 vyrazam smer miriam. Ta uz mi medzicasom 2x volala, kde tolko som.

Nasadam do kiaka, bohuzial ale na miesto spolujazdca.

Dotankovanie paliva a sup ho do dolnej stredy vyzdvihnut posledneho ucastnika zajazdu.

Cestou este mini zastavka na firme, kde odovzdavame mami obcanku aby sa mohol ist vyviest odpad z miriam bytu na zberny dvor a potom uz smer madarsko.

Najvacsiu batozinu ma miriam (asi 3x tolko ako ja), najmensiu ja.

Po r1 ubieha cesta velmi rychlo, postupne opustame doliny a dostavame sa do kopcoviteho kraja.

Spolujazdec na zadnom sedadle sa stale stazuje na zimu, tak furt musime vypinat klimu, i ked je v aute strasne teplo.

Naladena antena rock a zrazu prichadza hlasenie,ze sa v okoli sliaca (letecky den) tvoria velke kolony. Nastastie z nasej strany nic a v pohode prechadzame okolo zvolena.

Za zvolenom v jednej dedinke miname domcek na strome. Vyzera to zaujimavo.

Za viglasom trochu zmatkujeme vdaka navigacii, smeruje nas este na neexistujucu odbocku r2, samozrejme po par metroch je nahradna odbocka ale kedze ideme podla navigacie neodbocujeme na nu a serieme sa po starej ceste cez detvu.

Ako si tak ideme cez dedinky neako sa to okolo nas zacina sciernovat. Zaklad, nezastavovat za ziadnych okolnosti 😊

Hustota osidlenia je tu uz dost malicka, zvacsa len same polia a kopce.

Niektore nazvy dedin/miest mali dvojjazicne nazvy ine zase nie.

Pispauza na pumpe v Coltove a o par minut sa uz derieme po nic moc ceste k domici.

Tu ako som uz spominal, skutocne je parkovanie spoplatnene, jeden stanok so suvenirmi a okolie veru dost zanedbane (mimo vstupu do jaskyne).

Ale i tak parkovisko bolo plne aut. My vsak nezastavujeme a valime to dalej.

Prechadzame hranicny prechod, ak by tu nebola stara osarpana znacka magyarorszag ani by sme to nepostrehli.

Po prejdeny sok, v okoli madarskej jaskyne vsetko paradne upravene, kopa stankov s jedlom a kopa ludi.

Navigacia nas dava presne k ubytku katica vendeghaz . Zbiehame dole kopcekom a parkujeme. V ustreti nam ide majitel.

Izbu mame az na 3poschodi, v izbe 3x dvojpostel + zachod so sprchovim kutom. Ubytko je dost starsie ale je tu cisto.

Je tu aj mini bazen ale voda nas veru nelaka. majitel tu dokonca chova aj par emu.

Menime s majitelom 100€ , dostavame 30 000 forintov. Doma nakoniec v bankach nemali (vub a csob). Ubytko budeme vyplacat v eurach na druhy den.

Dostavame este rady co navstivit : rakoczy jaskyna, mega kniha v Szinpetri

Po ubytku smerujeme pesibusom do blizkej jaskyne baradla .

Od ubytka je vzdialena asi 20min pomalej chodze.

Ako is tak ideme po chodniku zrazu mami vykrikne, chcel na nu zautocit vtak. No jasne,ze nechcel len jej preletel nad hlavou ale skoro sa posrala od strachu 😊

Ako som uz pisal na bezplatnom parkovisku kopa aut, bufety natrieskane ludmi, okolie pekne upravene, trava pokosena, rozne preliezacky pre deti.

Parkujeme pri poslednom Pizza Kert Falatozó (tip od majitela ubytka). Bolo tu aj najviac ludi tak hadam varia dobre.

Da sa tu platit aj eurami. Davam si madarske capovane pivo soproni, dobre bolo. Fazulovu polievku aj ked som myslel, ze dostanem gulas, bo v nazvu polievky bol gulas, dalej saslik s hranolkami. Miriam si dava halasle, odskrkava si teda prvu vec zo zoznamu co tu chcela vyskusat. Mami neexperimentuje a dava si kebab tanier.

Porcie fakt velke a cena ozaj velmi dobra.

Polievky nam priniesli v takych srandovnych malych plechovych kotlikoch.

Napraskany sa presuvame k pokladni.

Vstup platime kartou, starsia tetula bezproblemov vedela komunikovat anglicky. Dostavame papier o jaskyni v slovencine.

Hor sa o 14/00 do jaskyne.

Vstup je kazdu plnu hodinu mimo 16/00.

V nasej skupine su madari, slovaci, poliaci a dokonca ukrajinci (alebo rusi).

Madarsky sprievodca zacina vyklad, kedze mu nic nerozumieme robime aspon fotodokumentaciu. Ano fotky, za fotak sa neplati, nie ako na svk kde chcu za to 7€ a clovek aj tak hovno nafoti v takomto prostredi.

Na fotaku vyzeraju fotky dobre, uvidime aka bude realita v pc.

Postupne prechadzame roznymi chodnickami po velkej jaskyne (25km ale spristupneny je na tomto useku 1km). Niektore casti su fakt mega paradne, ine su vsak aj dost poskodene od robotnikov co tu robili chodniky.

Paradne jazierka doplnene roznymi stalgmitmy , stalaktitmi a stalagnatmi.

Sprievodca nas ani moc nenahana, kazdy foti, obdivuje podzemne krasy.

Dostavama sa k domu, tu su nachystane stolicky ako keby bol clovek v divadle. Sprievodca zhasina svetlo a pusta madarskeho operneho spevaka doplnenho svetelnimi efektami, po tejto fajn muzicke prichadza este zbor zidov. Fakt vymakane.

Niekedy tu hra aj ziva hudba (brr v dobrej zime).

Ani nevieme ako a hodina v podzemi ubehla.

Z utrob jaskyne sa dostavame na uplne inom mieste ako sme vstupovali. (cca 10.min pesi).

Premzrnuty (10C vs 30C) sa vyvalujeme na luku a nasavame slnecne luce.

Odpocinuty sa vydavame na mini turistiku. Pri vychode z jaskyne sa napajame na zltu znacku.

Stupame po nic moc udrziavanych schodoch. Naskytuje sa nam vyhlad na blizky kemping, ako inac, pekne udrziavane chatky.

Stupanie sa stupnuje ale je to v norme, stretavame aj neakych ludi.

Zhruba nad vchodom do jaskyne sa dostavame na najvyssie miesto, vyhlad na blizku dedinu a polia. Bohuzial sa tu furt motali ludia,tak som tu nemohol nechat nasu nalepku. Hadam sa mi to este niekde podari nalepit.

Samozrejme moj umysel sa nenesie s pochopenim mojich kumpanov, hned ma nazyvaju vandalom.

Pokracujeme dalej po zltej, ktora kopiruje modru. Zacina mierne klesanie lesikom a cez luky. Opat sa nam naskytaju pardne vyhlady na dedinku aggtelek. Fakt mini dedinka.

V lesiku nachadzame aj kopu hribov.

Miriam zacula aj neaky ten pohyb v krovi, hned pridala do kroku.

Na navigaciu pouzivam aplikaciu mapy.cz (je tu dost turistickych map europy) ale neni to prakticky ani potrebne,znacenie je dobre.

Dostavame sa do dedinky, po lavej strane sa pasu koniky, odpajame sa zo zltej a ideme mini kopcekom ku kostolu.

Predpoklad,ze bude pri nom senk je bohuzial zly. Je tu len obchodik ale i ten je v sobotu poobede zavrety.

No nic, postupne sa presuvame k ubytku. Stastie nam praje, narazame na domaci senk na hlavnej ceste oproti pumpe.

Stangasti si davaju do nosa ale len pivko. Kupujeme si kazdy po jednej flasi, kedze capaka nemaju.

Sadame k stangastom a popijame pivko, nakonec sa mi uslo az 1,5 piva.

Presun na ubytko, tu uz kopa ludi, prakticky vsetky izby obsadene.

Niektory tu vecerali z vlastnych zasob iny mali objednanu veceru od domaceho.

Oddych a rozmyslanie kde sa najeme, bo v dedine sme na nic nenadabili.

Posielame mami nech ide vybavit veceru u domaceho (6€) ale ma len velke reci a skutek utek.

Sadame do auticka a ide sa do susednej dediny josvafo. Tu nam pan domaci odporucil restiku malomhoz.

Do dedinky sa ide fajnovymi serpentinami, miriam mi nechce dat soferovat auto, velka skoda,to by bola jazda.

Josvafo je podobna velkostne aggteleku. Nachadzame len senk kde neni jedlo, na spiatocnej ceste si vsimame odbocku (prva odpocka vlavo od aggteleku,je tam zrkadlo) k jedlu.

Dorazame do odporucaneho malomhozu.

Domcek vyzera paradne, len nas znepokojuje cierna tabula s kriedovym napisom "volaco po madarsky 19/00"

Nase hodiny ukazuju par minut po 19/00. Parkujeme, ideme k stolu. Ajaj,zaverecna. Z obsluhy sa vyklula slovenka.

Ma pre nas zlu spravu, po 19/00 v josvafo ani v aggteleku jedlo nenajdeme. Dava nam tip na pizzeriu v plesivci na slovenskej strane (cca 25km).

Uf no nic, cestou sa nakoniec rozhodujeme,ze ideme tam. Pri pumpe v aggteleku konecne dostavam do ruka kiaka.

Ale jazdy som si moc neuzil, miriam ma naviguje k hotelu Cseppko , ktory je po ceste na svk stranu.

Vyzera to opustene ale iba do chvlle pokym prideme na parkovisko.

Plno ludi, sadame za stol a zaciname si vyberat jedlo.

Ja som vybaveny hned, vyberam si prvu vec co mi padla do oka, spolucestovatelia robia problemy. Nakoniec im radi casnik (ang ovlada). Problem bol len s objednavkou capovaneho piva. Nastastie pri vedlajsom stole sedela osoba rozumejuca slovencine aj madarcine, takze zlatysti mok je na ceste.

Ble bol to uplny humus, madarska stanka Dreher.

Porcie a ceny nas prijemne prekvapili. O niecom takomto u nas mozme len snivat. Vecera v 3* hoteli pre 3 ludi vratane napojov za cca 20€.

Tento hotel na jedlo odporucam, nizke ,ceny, kvalitne jedlo, fajn obsluha a da sa platit aj kartou.

Napraskany presun na ubytko.

Zistene,ze tecie uz len vlazna voda (ostatny hostia spotrebovali teplu) a v sprchovom kute nejdu poriadne zavriet dvere.

Zajtra nas caka kupacka v miskolci.

naklady (1€ = 300 forintov)

vymena 100€ = 30 000f
jedlo pred jaskynou - 4 690f
3x vstup do jakyne - 21,64€ (6 600f platba visa kartou CSOB )
3x flaskove pivo - 960f (staropramen 300f , borsoni 230f)
3x vecera v hoteli - 22,53€ (6 870f platba visa kartou CSOB)

aggtelek + miskolc + hrad sasov

Tot: 0.094s; Tpl: 0.011s; cc: 11; qc: 29; dbt: 0.0612s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb