55.den - dili

Asia
March 24th 2018
Published: March 25th 2018

Rano hore uz velmi skoro, 6.30.

Na ranajky dojedene zasoby este zo vcera a smer prieskum hlavneho mesta.

7.30 vonku uz riadne teplo.

Postupne navstevujem prezidentsky palac, guvernersky palac.

Obe pekne budovy ale za plot sa dostat nedalo.

Treba mi kes. Idem na istotu do portugalskej banky BNU. Ups mensi problem, bere to len visu, v plane som mal pouzit konecne mastercard.

No nist idem skusit mandarin banku, rovnako len visa.

Tak nakonec z atm bnu vyberam 300usd.

Pred univerzitou cakam v chladku na 9.00. Podla google maps by mali vtedy otvarat archives & museum east timor. No prd makovy, otvorene maju len cez tyzden. Cul tu je otvorena iba ukazka rucneho tkania a to ma fakt nezaujima.

Zastavka na tocenu zmrzku, kym som sa spamatal uz mi ju tocil do kelinku a nie do kornutku.

Ono co sa tyka kornutku, babi pri vedlajsom stole po zlizani zmrzky kornutok vyhodili.

Nevim ci to je daka azijska moda abo co ale vsetky aziatky co som mal doma robili to iste.

Kukam do mapy, blizko je el stadion. Bohuzial je prave v rekonstrukcii.

Popri pobrezi si to smerujem k supermarketu lita vedla novo turizmo hotelu.

Promenada je fajn, stromy, ludia posedavajuci na lavickach, par rybarov, ktory chytaju ryby len na silon, ziadne udice.

Ako si tak kracam, zrazu sa mi prihovoria dvaja chalani.

Kam idem a ci mozu ist so mnou, ze si precvicia anglictinu. Ok, nemam s tym problem.

Chytame mikrolet c.12 zpred supermarketu lita hor sa k cristo rei.

V mikrolete su dvaja dobrolovnici z usa, on z oregonu, ona z kalifornie.

Chalan ovlada miestnu rec, naucil sa ju za 2-3mesiace, ona moc zhovorciva neni. Po dorazeni do ciela dokonca od nas odchadza, kym on este debatuje s mojimi sprievodcami.

Po krizovej ceste sa po schodoch dostavame na vrchol kde je velka socha krista na zemeguli.

Hore sme vysli riadne zapoteni, nie z toho stupania ale z toho tepla.

Jeden chalan studuje na vyske, medziludske vztahy ale ako sam hovori je to uplne zbytocny obor.

Radsej by studoval nieco normalne ale takychto skol tu moc neni resp mozno su tu ani neni (strojarina, stavbarcina, it…)

Vzdy ked zbadaju neakeho cudzinca snazia sa ho odchytit ale nie za ucelom penez ale za ucelom ziskania novych skusenosti. Precvicit si ang resp ak ich nieco vie naucit, trebars robit s pc (word, excel …)

S robotou to tu je blbe, bo z nikto nic poriadne robit nevie, nema to tu kto ludi naucit, preto su velmi vdacny za velku enklavu dobrovolnikov co tu je. No i pod dohlad dobrovolnikov je tazke sa dostat. Dopyt prevysuje ponuku.

Co sa tyka cestovania neni sanca, dokonca ani do vedlajsieho vacsieho mesta.

Neskor sa chalani lucia, mimochodom zaplatili mi mikrolet (mini dodavka na prepravu ludi, kde hra prijemna muzika).

Ja si este chvilu hore posedim a neskor klesam dole ja velmi peknu pieskovu plaz praia.

Po schodoch zazivam sok. Oproti mne stupa chalan, snazim sa mu vyhnut ale furt mi ide do cesty a potom sa to stava, letmo sa ma dotyka. Miesto si uz domyslite.

Plaz z vysky vyzerala uzasne ale je tu dost odpadkov a bordelu so stromov co tu rastu. Hned si neaku bobulu zapichujem do nohy.

More ciste, kamenistne dno s obcasnymi pieskovymi ostrovcekmi.

Vdaka stromom o chladok neni nudza.

Je tu kopa lokalov a par turistov, no skor to budu vsetko dobrolovnici co si prisli na vikend oddychnut do hlavneho mesta.

Par ich tu aj snorchluje. Ziadne restiky resp obcerstvenie tu neni. Iba obcas prejde predavac ovocia, chipsov.

Po odpocinku nazad hore po schodoch a zas dole.

Na tejto strane je kopa pristreskov plnych lokalov co tu robia oslavy resp len relaxuju.

Naskakujem do mikroletu a smer mesto.

Ten ide neakou inou trasou, prakticky cez cele mesto ale nakonec sa napaja na pobreznu cestu kde vyskakujem.

Na znak zastavenia treba poklepat mincou po niecom kovovom.

V mikrolete opat prijemna portugalsko,spanielsko, lokalno,,mericka muzika.

V meste problem, co som si vsimol uz rano. Warungy nikde, pojazdne voziky s jedlom tez nikde.

Vcera ked sme sli zo zapadu tak pred mestom bol velky food trh, zvacsa vsetko grilovane ryby ale je to dost daleko cca 15km tipujem.

Vsade same restiky, dokonca minam aj druhy burgerking v meste.

Sem tam neaka biela tvar.

Neakou nahodou objavujem warung na rohu avenido 20mai a rua de be fonte.

Fajn porcia ale oproti indonezii drahsia, ono to tu asi tak bude. Jedlo zapijam ladovym cajom.

Opat mam stastie, cez cestu je treningove ihrisko kde sa o chvilu zacina zapas.

Karketu dili vs boavisto timor.

Oba muzstva tu maju par svojich fans. Domaci zvacsa same deti a vlastne rodiny, hostia fans s bubnom a na blizkom dome sedi ich uderka.

Zo strechy sleduju zapas, maju tam tez buben a dve zastavy.

Ocakaval som burlivu atmosferu zo strany hosti ale nic sa nedeje. Pocas zapasu asi 3x zakricia nazov klubu a to je vsetko.

Domaci tez ticho, ozvu sa len ked strelia gol ale fakt ubohost.

Futbal svizny, rozhodca uplne smiesny. Ziadny respekt nemal. Hraci dost simulovali.

Vyhravaju domaci po jednej strele na branu, inak si ani nepipli a furt tlacili hostia.

Zaujali policajti (armada?), mali so sebou pistole na slzne granaty.

Po zapase opat zapadam do blizkeho warungu.

Na ubytku sprcha a presun do prveho ubytka kde mal byt hudobny festival.

Na ubytku nikto znamy, festival je presunuty o dva bloky dalej.

Hudba onicom, vonku zrejme vsetci dobrovolnici z okolia.

Nuz to tocim a ubytko.

Pustam nahravanie fotiek na disk a na flickr. Net strasne pomaly, hadam sa to cez noc nahra.

Povodne som chcel ist uz zajtra do hor ale ostavam tu dalsiu noc.

Vyber 300usd = 248,78€
Dzus 0.3l : 0.75 usd
Zmrzlina : 0.75usd
Voda 1.5l, mix fruit stava 0.33l : 0.85usd (0.35+0.5)
Nasi rendang, ice tea : 2.25usd (2+0.25)
casa minha backpackers, 4dorm, fan, share kupelka: 10usd
Voda 1.5l na ubytku : 0.5usd

Tot: 0.557s; Tpl: 0.016s; cc: 11; qc: 41; dbt: 0.2701s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 2; ; mem: 1.1mb