Shimla

Asia » India » Himachal Pradesh » Shimla
September 13th 2010
Published: September 13th 2010

Nase bludenie Himachal Pradeshom sa pomaly blizi ku koncu. Po sialenej dvanast hodinovej ceste local busom po Hindustan - Tibet 'highway' (high to sice je, ale way urcite nie) sme dorazili do Shimly. Je to nasa posledna zastavka pred navratom do New Delhi a odletom domov. Po vsetkych tych nebetycnych horach a skalnych hradbach je toto mesto prijemna zmena. Je to hlavne mesto oblasti a teda je aj nepomerne vacsie ako dedinky v ktorych sme doteraz nocovali. Co ho ale robi specialnym je to, ze to bolo pre britov letne hlavne mesto Indie. Je to teda cisto kolonialne mesto vybudovane uprostred zelenych hor a na prvy pohlad neposobi ani trochu Indicky. Architektura aspon v centre je Europska, ulice sirsie, plne luxusnych obchodov. Ako vyhlasil Kosto po prichode, vyzera to tu ako Eindhoven. :-)
V sucastnosti mesto zjavne sluzi ako letovisko pre zamoznejsich Indov co chcu aspon na cas utiect pred horucavami dole na nizinach. Tomu ale zodpovedaju aj ceny a chvilku nam trvalo kym sme sa ubytovali tak aby sme neplatili zbytocne vela a zaroven to malo aspon aku taku uroven. Po prichode sme ale zneuzili sluzby jednoho miestneho co sme stretli v buse a ten nam pomohol za mensi baksis
Hindustan - Tibet highwayHindustan - Tibet highwayHindustan - Tibet highway

High to teda bolo, hroza pozriet dole..
prebehat hotely a este aj ukecat cenu. Zjavne mal prax. Na druhu stranu nam potom chvilku trvalo sa ho zbavit, lebo bol az prehnane ochotny. :-D
Co je tu ale menej prijemne oproti predchadzajucim miestam je to, ze ako klesame z hor, tak sa nam rapidne horsi pocasie a zvacsa su tu hmly a dazd. Dalsi bonus, co cloveku hned da najavo ze to predsa len nie je Europa, je neskutocne mnozstvo opic v meste. Behaju po strechach a uliciach a su drze az strach. Ak si kupite chipsy v obchode, alebo si aj date veceru na terase, tak sa pripravte na to ze sa budete branit pomaly s nasadenim zivota. Vacsina budov vratane kostola ma na ochranu odkvapy a strechy obohnane ostnatym drotom, ale co sme si vsimli, tak tym chlpatym diablom je to uplne jedno a lozia aj cez to. :-D
Hore nad mestom je aj chram zasvateny opiciemu bohu. Frekvencia tych potvor sa s priblizenim k nemu prudko zvysuje a ked idete do arealu tak si mozete pozicat drevenu palicu na sebaobranu. Aj ked mali sme pocit ze opice ta palica v ruke skor viac provokovala ako odstrasovala. Nad chramom sa tyci asi 20 metrova opicia socha
ShimlaShimlaShimla

Mestecko v horach :-)
a je skoda ze ju akurat restaurovali. Inak posobila naozaj monumentalne.
Mimochodom vcera sme po vyse dvoch tyzdnoch porusili nas vysokohorsky vegetariansky rezim a dopriali si tandoori chicken. Aj ked po poslednych dvoch dnoch by sme najradsej napchali do rury a upiekli vsetky tie opice.. :-D
Dnes po desiatej nam uz ide bus do Delhi tak snad to uz nejako prezijeme a dorazime kam mame. Cosi sa nam donieslo, ze uz aj tam boli zaplavy. Hadam to je ok a cesty su prejazdne. Takze sa vidime doma o dva dni! ;-)

Miestne namestieMiestne namestie
Miestne namestie

Ako na starom kontinente
RadnicaRadnica
Radnica

Prekrstili sme ju na House of Horror
House of HorrorHouse of Horror
House of Horror

Tymto osvetlenim si to meno zasluzil :-D
Satelitna opicaSatelitna opica
Satelitna opica

Je ich plne mesto :-/
Shimla vecerShimla vecer
Shimla vecer

Vyhlad z terasy hotela :-)
V opicom chrameV opicom chrame
V opicom chrame

Aj ten lev vyzera vydesene :-D

Tot: 0.096s; Tpl: 0.01s; cc: 14; qc: 65; dbt: 0.0701s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb