Shanti aneb v nejlepsim je dobre skoncit ...

Asia » India » Goa
March 26th 2009
Published: March 27th 2009

GokarnaGokarnaGokarna

Misto, ktere me absolutne nadchlo. Opustene plaze s atmosferou pritomnosti svateho mesta ... opravdove shanti

Obleceni definitivne ohlasilo polocas rozpadu, zubni pasta dosla, paty zacali volat po ponozkach a doma snad uz konecne zacne jaro. Je cas k navratu domu. Nicmene jeste predtim jsme si chteli uzit shanti na plazich jihozapadnich statu Indie a zregenerovat sily a nacerpat tak sily do ceske reality. Vybrali jsme si mista dve. Prvnim melo byt dalsi poutni hindu misto Gokarna a pak nektera z vyhlasenych plazi ve state Goa.

Gokarna
Nejlepepsim byva to, co si clovek najde ci vydobude po velkem usili. To plati o plazi Kudle beach nedaleko Gokarny stoprocentne. Nevede na ni zadna asfaltka. Kdyz se chce na ni clovek dostat, musi prekonat utes a ponekud se zapotit, ale ceka ho opustena plaz s par bungavy, par hospudkami, ruznymi typky lidi. Tomu vsemu dodava kouzlo a atmosferu jedinecnosti blizkost Gokarny, ktera je jednim z mnoha hindu svatych mist v Indii. Stravili jsme na teto plazi v primitivnim bungalovu 4 dny. Vodu si nabirali ze studne, nemeli temer signal na telefonu, cvicili si, skakali do vln a nase starosti se pohybovali v mantinelech mezi: co si dam k jidlu, opaluje se mi telo a kdo ma vyssi skore v kartach. Obcas jsme se dohadovali, jestli je poledne, ci jedna
Kudle BeachKudle BeachKudle Beach

Opustena plaz, kriket a zapad slunce ... tot Kudle Beach, doufejme jeste dlouho takhle kradne zapomenuta.
po poledni a ony byly po poledni hodiny ctyri ... tak rychle a pritom pohodove nam plynul cas. Samozrejme jsme vyrazili do mestecka na pokoukani, ale po ctvrtem nabidnuti tuk-tuka jsme zase rychle prelezli utes a pokracovali v koukani do vln. Take jsme si byli vyzkouset lekci yogy. Cvicili jsme na terasce domu na utesu a meli krasny vyhled do okoli ... krasny pocit vedet, ze pak si dam snidani a pak mozna jeste neco, ale tezko rict co ... pac to je vlastne uplne jedno ... mam cely volny den ...! Proste shanti. Jednoho dne jsme se rano sbalili a rekli si, ze popojedem par kilometru na sever. Prelezli jsme utes. Popojeli busem na vlakove nadrazi, vlakem pak jeste asi 80km a byli jsme v Goa, na vyhlasene plazi Palolem.
Palolem
Mozna, ze kdysy to tu bylo jako na Kudle Beach u Gokarny, ale zda se, ze plaz uz je davno objevena. Jeden bar za druhym, bambusove chaticky a prodavaci, kteri jsou nafoukani, absolutne neustupni v cenach, delajici, ze je jako fakt dost clovek otravuje. Kazdopadne novodobemu nabozenstvi "batuzkarstvi" se tu dari velmi dobre. :o(
Zaverem
No a ted uz jen patecni povalovani, v sobotu prelet z Goa do
Kudle BeachKudle BeachKudle Beach

Krava vsude kam se podivas. Zvlastni je, ze jejich pritomnost clovek za par dni vezme za sve a nakonec mu i tam kde nejsou chybi ... ono jen tak mimodek si nekolikrat za den pohladit kravu, ma take neco do sebe.
Mumbaie, posledni noc v tomhle hektickem meste, kdy vecer snad vyuzijeme k navsteve kina a pak ja v nedeli uz jen Mumbai letiste, Helsinky a da-li Pan k veceru Ruzyne a Stribrnak a Sporilov ... no a normos zivot ;o)! Kluci do toho skoci az v utery, pac zustavaji v Mumbai o 2 dny dele.
Indie je neco incredible - neuveritelne nepredstavitelneho a neuchopitelneho! Co pohled, to obrovsky vjem. Udelali jsme si kazdy svych top pet a v podstate se shodli na neuveritelne atmosfere Indie, kterou lze citit hlavne ve svatych poutnich mistech a na skvelem jidle. Zklamali nas mistni lide hlavne na severu svym vtiranim a neuveritelnou divokosti vcetne necistoty a vymesovani telnich tekutin tak okazalym zpusobem ... snad jen soulozeni na verejnosti zde chybi ... coz je pravdepodobne jen diky nabozenstvi. Na druhou stranu je pravda, ze tu neuveritelnou indickou atmosferu tvori prave tito lide spolu s dookrova rozzhavenym sluncem, smogem, prachem a vsudypritomnymi zviraty, vse prekryte zvukem bubnu z chramu ci kostelnimi zvony nebo muezzinovym svolavanim k modlitbe (obzvlaste pri zapadu a vychodu slunce je ta energie neuveritelne silna, vzbuzujici strach). Radi bychom se sem vratili, at uz na klidny jih, plaze a hlavne za shanti. Ovsem
Kudle BeachKudle BeachKudle Beach

... no, pohoda, ne? Voda ze studne na oblevani sebe i zachodu, hammacka a na dryhe strane ... nic nebrani tomu, zustat tu celou zimu ;o)!
horska trasa pres Nepal, Kalkatu az na Andamany nas laka neuveritelne ;o)! Zkratka jsme zde asi privykli, najeli na jejich rytmus a odjizdime Indii absolutne okouzleni.
Uplnym zaverem ...
Navratem z Indie konci i me obdobi vytrzeni z "realu". Pred 13 mesici jsme odjeli na Blizky vychod, pak jsem odfrcela do Anglie a ted JV Asie a Indie. Cas byl tak rozdelen na obdobi mezi pristanimi a vzlety ruznych letadel. Vlastne se nic svetoborneho nestalo, zeme se otocila o 13 mesicu, rocni obdobi se vystridala celkem jak mela (ikdyz ted to teda doma nejak vazne) i fotbalove a hokejove ligy skoncily a zase zacaly. Bohuzel ale umreli mne dva blizci lide, na druhou stranu se narodilo snad nejvic deti co si kdy pamatuji, vcele s nasim Jozickem a jeho sestrenici Lucou. Lide kolem se zamilovavali, odmilovavali, rozvadeli ... Zkratka jak rikam nic noveho pod sluncem, svet se proste posunul o 13 mesicu. To jen ja, pravdepodobne si vedoma, ze tohle zvlastni obdobi se uz nikdy nemusi opakovat jsem vse vnimala intenzivneji, kazdy den byl vyzva, kazdy den byl na maximum. Jsem z toho unavena a tesim se na odpocinek, tesim se domu, kde na me budou mluvit cesky a
Ve vlakuVe vlakuVe vlaku

Dumyslne AC ve vagonu Indickych drah. Vlaky, stejne jako autobusy jsou neuveritelne spinave. Na druhou stranu se clovek kdykoli dostane kamkoli a za par kacek - a o to prece v podstate jde, ne?
nebudou mi nabizet tuk-tuk. Tesim se na svou osu jistoty Sporilov - Narodni, ktera s kamarady a prateli tvori muj domov. Tesim se na cistou, vonavou kosili a dziny, tesim se na svou postel, kde se snad konecne vyspim bez stresu. Ale jasne, ze je mi smutno. Cestovani a pohyb je jako droga. Cim vic clovek videl, zazil a prozil chce vic a znovu a donekonecna ... snad kvuli te intenzite prozitku okamziku ...
Ale jak pravi klasik "jaky si to udelas, takovy to mas" a proto zalezi jen na mne jak vyjimecne budu mit ty zdanlive obycejne prazske dny a jen na me zalezi, zda si takovehle vyjimecne 13mesicni obdobi treba jeste nekdy nezopakuji ;o)!

Palolem BeachPalolem Beach
Palolem Beach

Stat Goa a s nim pruh plazi vice ci mene opustenych. Shanti atmosfera, ikdyz ne takova jako na Kudle Beach. Na druhou stranu si tu clovek muze dat za par kacek docela dobre drinky. Misi, nemyslis, ze je to tu vypada jak na Koh Tau?
Palolem BeachPalolem Beach
Palolem Beach

vyhled z bungalovu. Jedine co nas vyhled je tlusty Nemec, ktery zrejme splynul s Indy natolik, ze plive, popotahuje a vymesuje hnusnejsim zpusobem nez oni - inu zrejme plati nas nazor: Cim vetsi dobytek, tim vetsim Indem.
Barvy ... Barvy ...
Barvy ...

... to je to, co dela Indii vyjimecnou. Vsude je vse barevne, jidlo, lide, priroda. To vse vynikne pri zapadu velkeho okrove rozzhaveneho slunce.
Zeny ...Zeny ...
Zeny ...

... at jsou z jakekoli kasty, i z "nedotknutelnych" jsou vsechny krasne barevne diky sari, ktere dava vyniknout zenske krase. My, holky ze Zapadu jsme proti nim neuveritelne socky ...
Muzi ...Muzi ...
Muzi ...

... jsou hezci a barevnejsi na jihu. Take jsou vice na jihu klidnejsi, nosi sarongy a kosile. Casto tady myslim na Nitina, kolegu z Birminghamu, s kterym jsme se meli moc radi a ktery je prave odsud, z klidneho jihu.
Manzelstvi ...Manzelstvi ...
Manzelstvi ...

... tema, ktere my, Zapadaci stale omilame dokola. Brali se z lasky nebo se poznali par hodin pred svatbou. Tak ci onak, my s tim nehnem a jim to vyhovuje. Nerozvadi se a stesti vidi v narozeni potomka a ucelene rodine.
Novy den ...Novy den ...
Novy den ...

... okrove rozzhavena koule startuje novy den na tomto neuveritelnem subkontinentu ...

Tot: 0.16s; Tpl: 0.01s; cc: 17; qc: 78; dbt: 0.092s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.3mb