2.den - Miskolc, kupanie v jaskyniach

Hungary's flag
Europe » Hungary » Northern Hungary » Miskolc
August 28th 2016
Published: August 31st 2016

Noc bola v pohode, len mi liezol na nervy otravny svrcek co furt cvrlikal.

Rano zbalenie plaviek, v ktorych som spal, nakolko som si doma zabudol spodok pyzama a trenky vo vybave nemam. Za tento pocin som hned oznaceny za humusaka,ktory nenosi trenky 😊

Dolu na terase ranajkovalo kopu ludi. My nasadame do auta a s vyhladom neakeho obchodiku smerujeme do miskolca smer mesto Kazincbarcika.

Ideme po starej, miestami rozbitej ceste. V dedinkach ziaden otvoreny obchod, kedze je nedela rano. Obcas zhliadneme neaky ten otvoreny senk.

Okolie dost neupravene, hlavne vsade stare domy.

Podla navigacie v aute mame ist 1,45 hod, kdezto podla mojej mobilnej sygicovej 1,30 hod, no a google mi to dal na neakych 1,10hod.

Po asi 45.min narazame konecne na otvoreny obchod penny market.

Hned kupujeme ranajky. Platim forintami i ked sa da kartou ale chcem mat neake tie mince do parkovacieho automatu ak by nahodou bol obsadeny free parking pri kupalisku.

Ako si tak ranajkujeme vedla nas zastavia policajti aj s radarom . Fiha miriam asi prekrocila rychlost. Ale nic sa nedeje, zrejme idu tiez na nakupy.

Hlavny tah(c.26) do miskolca je uz omnoho lepsia cesta. Len sofera furt nasirali obmedzenia rychlosti, raz tu bola 70,potom 100, 60,40. Totalny mismas.

Par km pred miskolcom sa nam naskyta pohlad do cias minulych. Na druhe strane su rozlozeny policajti so starym komunistickym radarom. Fakt mega skrinka na stojane.

Cez mesto prechadzame bezproblemov, free parking najdeny (N48.067440° , E20.754255°). Cakal som plne parkovisko ale nic take sa nedeje.

Je tu odstavenych aj par aut so svk spz. Zvacsa ukrajinci 😊

Po opusteny automobilu sa pripajame k par ludom co idu zrejme tiez na kupacku do jaskyn.

No nakoniec nejdu. Ostavaju vo vynovenom kupacom komplexe strand .

Samozrejme miriam tam chce ist kupit listky ale na tabuli je jasna sipka k jaskyniam.

Tak pokracujeme dalej, na mensom rozcesti vo fajn parciku vahame kade ist, rovno,dolova,doprava. Ako tak rozmyslame prihovaraju sa k nam slovaci,ci pozname cestu k jaskyniam. No veru nie. Ideme k info tabuly, furt rovno. Ah take jednoduche.

Takze od free parkingu treba ist furt rovno popri malej riecke okolo strand komplexu, stale rovno a ste tam.

Pred barlangfurdo nas cakaju otvorene 3 pokladne. Staviam sa hned do prvej, miriam do poslednej. Tam to ide rychlejsie tak sa k nej presuvame.

Kukam na napis nad pokladnu,vstup do relax centra. Vravim, hej stojime zle, miriam si trva na svojom,da sa ist aj tadeto.

Pred nami poliaci kupuju 4hod vstup do jaskyn. A stojime dobre teda.

Platim kartou 3x 4hod vstup. Zatial najlepsi kurz vdaka ti zuno banka (1€=308,32f vs 1€=300f pri zamienany v ubytku vs 1€=304,92f csob banka ).

Fasujeme na ruku naramky, pipame sa a uz sme v areali.

Kopa ludi, ziadny chladok.

Po vstupe do hlavnej budovy, idem na poschodie a v prezliakarni nahadzajum plavky.

Na prizemi vyuzivame skrinky za 100f, kde si odkladame cennosti (fotak,mobil,peniaze).

Klucik od skrinky je tiez na svojom vlastnom naramku, to dostava na starosti mami, takze ma na ruke az
?t=53s">dve pasky 😊

Chytame fleka na trave a hrrr nazad do hlavnej budovy kde je prakticky vstup do jaskyn.

Uplna parada, zjavuje sa pred nami skala, v ktorej su vytesane bazenove chodbicky. Na vsetko dohliadaju dvaja plavcici, ktory samozrejme vidia iba vstup do labyrintu.

Sprcha a fiju do vody. Teplota akurat, hlbka slabucka, odhadujem neakych 1,3m.

Poriadne plavat sa tu neda, bo ludia sa brodia korytom resp len tak postavaju vstrede,pobokoch.

Je to tu uplne skvele, clovek chodi vo vode v jaskyni. Postupne skumame dalsie a dalsie zakutia. V jednej casti je voda o dost teplejsia a aj hlbsia.

Z jedneho kuta stale prichadza krik, pomalicky sa tam presuvame, zaujimame miesta na podvodnych stolickach, svetlo sa stmavuje a ludia okolo kricia.

Mami sa na toto pripravila a vali na nas info. Je to terapeuticka cast, ludia sa sem chodia vykricat. Tak krici i ona o sto sest hned ako sa zotmie.

Nase usi maju dost, presun k padajucej vode, dobra masaz chrbta a krizov.

Opat ideme do hlavneho koryta, je tu pusteni silny prud, staci sa len polozit na vodu a nechat sa unasat. Bohuzial kopa ludi, tak sa to neda poriadne vychutnat ale i tak to bolo super.

Nabazeny jaskyn padame vonku na deku a nasavame slnecne luce.

Po oddychu presun do vonkajsieho bazenu, konecne normalna hlbka a aj dlzka s normalnym poctom ludi.

Obcas zapiska plavcik ked sa sem do vody hrnu deti s nafukovacim kolesom.

Na info tabule je udaj o teplote vody 26-28C, prt makovy, voda moze mat tak okolo 22C.

Uzimeny sa presuvame do termalneho bazena. Oooo teplucko. Bohuzial vsetky podvodne sedacky su obsadene.

Unaveny padame na deku a zacina opekacka.

V areali su zvacsa turisti (samy pupkaci vratane nas).

Obed je jasny, langos.

Ja s mimi si davam so smotanou a syrom, mami len so smotanou.Langos super, kopa syru.

V budke beru len forinty, ziadna platba kartou alebo euro, maju to tam velkym pismom napisane.

Zaujala nas kombinacia langosa s lekvarom. Ble, to musi byt aky humus.

V dalsich budkach sa da kupit kukurica, kebab a ine jedla. Samozrejme nesmie chybat zmrzka a ladova drt.

Po jedle a slneni,opat vonkajsi bazen, mne jaskyn uz stacilo, famila ich ide skusit este raz.

4 hod ubehli rychlo ale uplne postacili.

Na jednom bilborde som cital,ze by mi zo skrinky maly forinty vypadnut nazad ale nic sa take po otvoreni skrinky nedeje.

Pri vstupe odovzdavame naramky, ja som zablokoval vychod. Nie a nie pipnut tu moju, nakonec sa to ale podarilo.

Vacsina vyletnikov ostava pri stankoch pred jedlom, ja sa vyberam odlovit konecne neaku kesku,kedze v aggteleku sa mi nezadarilo. No ani tu sa mi nedari je dost nahovno umiestnena,tak od odlovu upustam.

Ostatok nachadzam na stolickach ako pochlipavaju ladovu colu.

Pomalicky sa presuvame k autu cez fajn park, s jazerom kde sa daju prenajat slapadla.

Je tu aj mini jazierko plne lekien s velmi peknymi kvetmi.

Miriam chce ist kuknut do centra, to sa mi nelubi, nakonec tam nejdeme. Joooo vitazstvo, ja som boss 😊

Auto sme nasli v poriadku, este zastavka v blizkom tescu. Nakup ranajok a pre istotu aj vecere ak by sme nahodou nestihli jedlo v dedinke josvafo, v restike/penzione malomhozu.

Samozrejme kupujeme aj par lacnych vin. Ceny od 1€. Fakt lacne vinka.

Berem aj dve madarske pivka a neaku tu slankastostiplavu pochutku.

Najskor som chcel platit mojou kartou ale uvedomil som si,ze mam nastaveny limit len na 50€, tak sa k slovu opat dostava miriam karta.

Po opusteny tesca este prieskum cien v sportovom obchode, ceny ako u nas.

Do josvafo ideme tentokrat inou cestou, po hlavnom tahu 27.

Cesta je omnoho lepsia, teda na mysli mam podklad ale je tu nenormalne vela obmedzeni rychlosti. Same 50-ky. Uz nas to, hlavne sofara, zacina srat. Krajnica tu prakticky neexistuje, iba urovnane strkove lozko. Hlavne ,ze sa to postavilo z eu fondov.

Mega knihu v Szinpetri uz nestihame, otvorene do 17/00, taktiez ani cervene jazero pri vorosi jaskyni,uz bude tma ked skoncime s vecerou. Za to vsak niekde v tomto okoli vidime mega jastericu vytvorenu na luke. Uplna bomba. Skoda,ze som to nestihol odfotit.

Jedlo v malmhozu stihame, prichadzeme 17/55. Velmi pekne to tu maju urobene,prijmene prostredie, jednoznacne odporucam.

Obsluha nechodi tak si z vedlajsieho stola beriem jedalnicek. Opat problem s vyberom jedla.

Prichadza starsia pani, ang nevi ale zato vie nemecky. Mami sa moze realizovat. No zas skutek utek.

Chce si dat polievku, obsluha jej donasa vzorku. kostovka,ok moze byt. Nakoniec si s mami objednavam misu pre dve osoby, miriam si opat nechava poradit od obsluhy, ktovie co jej to nakoniec donesu.

Mnam capovany staropramen, to je pochutka.

Prichadza slovenska grupa, nenapadne nacuvame, obbjednavaju si len polovicne porcie. Ktovie preco.

Ochvilu to zistujeme, obsluha nam prinasa obrovske porcie, misa pre dvoch je v pohode misa pre 4. Miriam ma tiez mega porciu.

Dusujem sa,ze misu v pohode zvladnem, no ale nezvladol som. Jedlo si davame zabalit. A to este miriam mala pred jedlom chut na somloi galusky. Samozrejme zakusok sa nekonal a aj jej jedlo konci v krabicke. O ranajky teda mame postarane.

Uz po tme sa presuvame na ubytko.

Kukam majitela nech mozme vyplatit ubytko nikde, tak hadam zajtra.

Otvarame plznov a presun na terasu, uz su tu ubytovane asi len 2 rodiny a jedna sikmacka. To je pre mna prekvapenie, sikmacka v takomto kraji.

Z miriam sa stava nachvilu digitalny nomad. Notbook na stole, hlava zaryta vo vypoctoch a k tomu plechovka piva, uz chyba len neaka ta zelena maskrta 😊

Na izbe ma zas rusi cvrkot zasraneho svrcka.

naklady (1€ = 300 forintov)

nakup v penny markete - 1 744f
3x 4hod vstup do jaskynneho kupaliska - 24,32€ (7 500f platba Visa kartou zuno)
skrinka na veci v areali - 100f
3x langos - 1 920f (smotanovy 540f, smotanovosyrovy 690f)
2x 0,5lcoca cola - 700f
nakup v tescu - 59,06€ (18 010f platba visa kartou csob)
3xvecera v malmhoze - 9 930f (+ 70f tringelt)
cigarety - 900f ?

aggtelek + miskolc + hrad sasov

4th September 2016

langoš s lekvárom
je de facto šiška, tá okrúhla s dierou, amíci to myslím volajú donut, cesto to isté, akurát iný tvar čo je zelená maškrta?
4th September 2016

zelena maskrta bola myslena trava

Tot: 0.565s; Tpl: 0.013s; cc: 16; qc: 50; dbt: 0.3507s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.2mb