Φαουντ Φακτ. Πλάκα τώρα μου κάνεις.

Greece's flag
Europe » Greece » Attica » Athens » Pláka
May 17th 2014
Published: May 17th 2014

Στο νησίΣτο νησίΣτο νησί

χρώματα, έλεος πια, φάουντ ομορφιά
Πλάκα τώρα με κάνεις, σκεφτόμουν στη χτεσινή μας βόλτα και μου βγήκε και ένα "με" σαλονικιώτικο. Παίζει να ήμασταν και τα μοναδικά Ελληνόπουλα που φορτώσανε σάκους, ψηφιακές, μπουκαλάκι με νερό και βουρ.

Μετά από 5 χρόνια στα Λονδίνα, στα Παρίσια,στις Βαρκελώνες, στας Ευρώπας γενικά η Πλάκα θα μου έκανε να κάνω συχνά πυκνά τις βόλτες μου. Μάης είναι και δυστυχώς θα περάσει λένε φίλοι και γνωστοί και εν μέρη δεν τους αδικώ, αν αναλογιστείς τα 40άρια που θα ανεβάζει αυτή η Πλάκα όταν θα βράζει.

Όπως και να 'χει όμως το περπατήσαμε, το ζήσαμε, γεμίσανε τα μάτια μας χρώματα, οι μύτες μας μυρωδιές, τα μυαλά μας εμπνεύσεις.

I love Athens και δεν συμμαζεύεται.

Welcome to Plaka Island, θάλασσα δεν θα βρεις αλλά η ομορφιά δεν θα σου λείψει.

Enjoy (=Ιντζόι)

Στις βόλτεςΣτις βόλτες
Στις βόλτες

ιν λοβ εγκεν, έλεος πια, φαουντ μάτια να λάμπουν
Στα ερείπιαΣτα ερείπια
Στα ερείπια

μια πόρτα, δυο γλάστρες, μια ομορφια, φαουντ το χω με τη φωτογραφία
Στον τοίχοΣτον τοίχο
Στον τοίχο

καρδιά, Ευούλα για σένα, φάουντ να μετράω για να δώ τη sis
Στους  πανσέδεςΣτους  πανσέδες
Στους πανσέδες

καφάσια, αγαπημένα, φάουντ χρώμα & χαρά
Στο παλιοπάντζουροΣτο παλιοπάντζουρο
Στο παλιοπάντζουρο

φαουντ το καλοκαίρι
Στα σκαλοπάτιαΣτα σκαλοπάτια
Στα σκαλοπάτια

ασβέστης, νησί, καντ μπιλιβ ιτ ιζ ιν Αθενς, φαουντ την έκλπηξη
Στα στενάΣτα στενά
Στα στενά

σφιχτερμαν, δεν χωράμε λέμε, φαουντ εμένα να γελάω
Στα καντούνια Στα καντούνια
Στα καντούνια

ήλιος δεν χωράει, ήλιος περισσεύει, φαουντ ηλιαχτίδα
Στο δρόμοΣτο δρόμο
Στο δρόμο

γκράφιτι, χρώματα, ζουμ και φάουντ σοφίες
Στο μωρέ λες;Στο μωρέ λες;
Στο μωρέ λες;

φάουντ μια σκέψη

17th May 2014

Χωρίς πλάκα, είναι πανέμορφο να τριγυρνάς σε τέτοια σοκάκια με το μωρό σου και να κάνεις πλάκα, να ξεφεύγεις επιτέλους από τα τσιμέντα και να περπατάς στις πλάκες, να μεθάς με μυρωδιές και να παθαίνεις πλάκα με τις σκιές στους παλιούς τοίχους, χαμένοι ανάμεσα σε σπίτια μικρά, χαμηλά, πανέμορφα, αρχοντικά, ανθρώπινα, ζεστά, με τον ήλιο να τους κατακαίει την πλάκα. Κι όλα αυτά κάτω από τον ιερό βράχο, στην Πλάκα! Τι να πεις... πλάκα πλάκα... στα απλά ζεις πιο γεμάτα...

Tot: 0.106s; Tpl: 0.01s; cc: 10; qc: 52; dbt: 0.0458s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.2mb