Activităţi de weekend

Saudi Arabia's flag
Middle East » Saudi Arabia » Riyadh
January 20th 2012
Published: January 20th 2012

Inca nu ne-am obişnuit cu ideea de weekend joia şi vinerea. Duminica are totuşi o semnificaţie aparte, chiar dacă şi numai în gând. Dar „ieşirile” sunt legate de timpul liber. Deci, ce poţi face în Riad joia (sau vinerea după ora 4)? Intrebare cu nivel de dificultate 1J Pai să mergem la mall. Unele cu un „Fun studio”, un fel de parc de distracţii pentru copii (Miriam e mare fan), aproape toate cu „Food court” (unde se poate mânca în trei zone diferite, „single” (bărbaţi), familie şi mai nou „female”), şi uneori chiar cu spectacole pentru copii (joia trecută a fost un program organizat de o firmă de produse pentru copii, cu un magician şi premii). Există şi mall-uri doar pentru femei, fără geamuriJ Trebuie să-mi fac şi eu odată de cap acolo cu micuţa. Soţul meu nu s-ar simţi de loc discriminat, dimpotrivă, cred că ar chiar începe o campanie „mall-urile, un loc dedicat exclusiv femeilor”, normal, nu în KSA.

Azi la ora 4 am pornit spre un magazin cu şi pentru animale. In timp ce Miriam alegea un acvarium am fotografiat o maimuţică (pe ascuns), simpatică foc. Nu ştiu de ce am impresia că unele dintre animalele (sau păsările) expuse acolo nu ar fi 100% legale în Europa.J

Dar KSA înseamnă mult mai mult decât mall-uri, deci profitând de vremea încă bună (adică rece) am făcut o excursie într-un parc cam la 100 de km. depărtare de Riad, o oaza de verdeaţă şi pace. Un picnic la umbra unui copac e o activitate mult mai plăcută decât un picnic în parcarea unui mallJ

Si pentru că am ajuns iar la capitolul mall-uri, de 3 săptămâni mă amuz văzând panouri publicitare cu „another brick in the wall at mall”. Mi se pare numai mie sau ironia e evidentă, considerând mult temuta „primăvară arabă”?

20th January 2012

weekend placut :)
Nu stiam de reclama asta.....dar tot ce se poate ca-i asa cum spui :))) Mai scrie, scrie mai des........Cum te-ai obisnuit cu clima? Mallul pentru femei e uratel pe dinafara. Doamne, bine ca m-a ouat mama in Romania

Tot: 0.096s; Tpl: 0.011s; cc: 9; qc: 49; dbt: 0.0646s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb