Caj, caja, caju, caj, pri caju, s cajem ...

Malaysia's flag
Asia » Malaysia » Melaka » Melaka City
October 6th 2009
Published: October 6th 2009

Yee Tea whe-hee!Yee Tea whe-hee!Yee Tea whe-hee!

Preparing the tea
Pa to ni res. Pa to NI res, no!
Vecer se je zakljucil na najbolj nor nacin. Z Yeejem in njegovo zeno (mislim, da Susan) smo sli za vogal na vecerjo: na fried rice in ying-yang nudlne. Oboje je bilo naravnost fantasticno, pa se poceni - castila sta kar onadva. "Small money, don't worry!" se je stalno smehljal Yee, ko sem mu hotela poturiti svoje ringite. Potem sva sla malo naokoli: najprej za naslednji vogal, kjer so snemali nek kitajski film (?!??!), potem pa naokoli po mestecu. Uau. Ce se mi je prej zdelo nekoliko zaspano, se mi je zdaj ta dolgocasnost pokazala v povsem drugacni luci. Prej bi rekla spokojnosti in zenu. Hodila sva cez mosticke mimo z lampioncki osvetljenih his, vmes je razlagal zgodovino mesta, potem pa zavila v eno hudo lokalno ulico na skoljke (po nase kelang-kelang). Zraven je narocil se porcijo tofuja in limonadico. Bilo je nadvse surrealno, sami Azijci na mini plasticnih stolckih in jaz.
Ko sva pomlatila - njegova zena je vegetarijanka, zato se nama ni pridruzila - sva sla se malo na obhod. Peljal me je do reke, kjer imajo light&sound zadevo: spricanje vodometa v fancy vzorcih, osvetljenega s pisanimi luckami in z glasbenim
All set!All set!All set!

Let the tea tasting begin
potpurijem. "A very popular spot for families after dinner, the kids don"t need any toys, hence money, because they get amused by the water," se je smehljal Yee.
Sprehodila sva se do njegovega mitsubishi jeepa, se ustavila se pri cajnici, da sem pobrala nahrbtnik, potem pa me je zategnil do svoje hise, ki je 10 min stran z avtom oz. cca 40 minut peske iz centra. Poljaka sta bila ze tam in zur se je zacel. Jaz sem potegnila ven svojo medico in vsak je spil en kozarcek - Yeeju se je zdela neznansko sladka, zato je dodal par kock ledu (?!?! a niso Kitajci obsedeni s cukrom?! vsaj vsaka jed tukaj je petkrat prevec cukrana za MOJE standarde). Ko je Yee odsel, smo se pa mi trije zasedeli na verandici in ponudila sta mi Guiness. Stos je v tem, da sta prej delala na Irskem (preden sta januarja popokala vse svoje prihranke in sla na potovanje z nedolocenim datumom konca), zato sta dokaj nasisana na Guiness. Meni je prav.
Zur je trajal skorajda do enih zjutraj, ko smo se vsi ze dokaj zaspani pobrali not. Sledil je tus med tremi v kopalnici zivecimi crno-rumenimi gosenicami (yeah! ocitno jih tu
Dragonfruit galoreDragonfruit galoreDragonfruit galore

3kg za 10r oz. 2 evra ... jah, malo bolje kot v Maxiju :)
mrgoli) in spanje v queen size bed. Mislim, da nimam kaj dodati, ker bi bilo vse samo patetika.
Zjutraj sem se spokala ven pred Poljakoma in se sprehodila do glavne ceste mimo zorecih mangotov, restavracij, orhidej, pokopalisca, tradicionalnih malajskih his in prijaznih pogledov zvedavosti. Kmalu sem ujagala en star kokos za grickati + vodo iz njega za 0,80r, potem pa hotela iti na food court, ki ga je priporocil Yee. A glej ga zlomka, ob torkih baje ne delajo. "One day must rest!" mi je pojasnil tam sedeci Indijec, ko sem ga pobarala, ali dela vsaj roti chanai.
A jebiga, desi se, nic hudega, saj imajo za vsakim vogalom nove nudlne. Tako sem se pocila k nekim drugim Kitajcem na noodle soup in kopi o ais in vse skupaj je bilo zgolj 3,80r (laicna ocena: 3 za juhco in 0,80 za kofe).
Potem sem uvalila v stacuno Orangutan, kjer nek artist Charles Chen prodaja za popizdit hude slikarije in majice. Seveda sem se zapletla v pogovor s prodajalko in ujela prikazen prej omenjenega Charlesa, ki bi sicer moral biti zaprt gor v studiu, ce ne bi imel ravno "spring cleaning", kot je pojasnila prodajalka. Tip je baje porocen z Madzarko
Melaka by nightMelaka by nightMelaka by night

They mean business! But no tourists to be seen (on weekdays, that is)
in je nekaj casa tam tudi zivel, potem pa se preselil nazaj sm (hmm, I wonder why). Pogovora kaj ni bilo konec in ne da bi se zavedala, sem v nahrbtniku ze imela eno od njegovih fantasticnih majic (za 30r - jebiga, tiste na Kepong marketu so bile po 12, ampak tole je art!).
Sla sem severno ob reki in naletela na predel Kampong Morten aka nova vas, o kateri mi je vceraj pravil Yee. Splezala sem cez most na drugo stran reke in obcudovala tipicno malajsko naselje, nakar me je zakacil en stari. "Oh, come to my house, this is my house!" me je ze za roko vlekel v najlepso od vseh his. In tip ni bil nihce drug kot Abdul Rahim Haji Hashim - kar sicer ne pove cisto nic, ampak ce dodam, da je 72-letni agilnez potomec neke hude modrokrvne familije, da je njegov dedek prvi dobil diplomo iz prava v Cambridgu v drzavi, da je njegov fotr dobil ne vem kaksna vsa priznanja od kraljice Elizabete, njegov dedek pa od kralja pred njo, da sem tolkla po 200 let starem gongu (za sreco) tako kot pred mano vsi eminentni gostje (med drugim brunejski sultan in malezijski kraljevi par), da sem sedela na istem stolu kot malezijska kraljica, da sem se zleknila v nek nesramno udoben lezalnik - hja, no, potem pa mogoce to doda nekaj k tezi dozivetega. Skratka, tip mi je do potankosti razlozil celotno zgodbo Malezije, Melake in svoje rodbine, kazal druzinske albume, se fotkal z mano in samo mene (ah, moviestar sindrom), mi ene tisockrat povedal, da nisem samo a tourist, but also a friend, pa da ga spominjam na njegovo hci - pa take fore. Matr, te Malezijci so totalno utrgani.
Tip me je okupiral prakticno do ene ure, ko sem bila zmenjena pri Yeeju za cajno seanso. Ups! Poklicala sem ga s svojega fancy telefona in noooo probleeeem, tako your timeeeee sem bila tam samo z 10-minutno zamudo. Tale Melaka je res majhna. In potem sva zacela s cajno seanso. Zapisala jo bom po temle zapisu, ker je enostavno prevec, tako da ce se komu ne da brati, naj preskoci celotno zadevo.
Po seansi spet laksa od sosedov, potem pa "domov", ker so popoldne zaceli z night marketom v sosednji ulici! Yeah! Spet jovo na novo fascinacija ob hrani, cunjah, piskajocih pizdarijah, svezih ribah, tofujevih derivatih ... Ne znam opisati vseh obcutkov, ko se sprehajam mimo teh izvenzemeljskih dobrot.
Za nazaj do mesta sem zastopala eno mlado familijo in bili so vsi totalno navduseni nad nasim pogovorom. Must try chicken rice tomorrow, je bila glavna misel voznje. Zdaj pa baje nekam na neko lokalno pivo z Yeejem! Ostanem se en dan, ker se imam super.

*****
CAJ (zapisano v prvi osebi v imenu Yee Teaja)

Kitajski simbol za caj je sestavljen iz znakov za caj in liste. Zgornji in spodnji del sibolov sta enaka, tako kot se vsi rodimo in vsi umremo, sredinski znak pa je razlicen, tako kot so si razlicna nasa zivljenja. Kitajscina je zelo lahek jezik!
Z opazovanjem narave in njenih sporocil se lahko marsikaj naucimo, ce jo le imamo radi. Tako bi se recimo park z metulji tu v Melaki lahko naucil marsikaj: namesto, da so kupovali bizarno drage metulje, bi lahko samo postavili pomarancovce, na katerih metulji zelo radi lezejo jajca, in bi si prihranili marsikateri ringgit.

Obstaja 5-10 tisoc razlicnih vrst caja, v glavnem pa jih razdelimo v pet skupin:
1. zeleni caj (nefermentiran): Dragon Well, Spring Green
2. pol fermentiran, od 5 do 95% fementiran, odvisno od proizvajalca: Iron Buddha, Alison tea, Pu Er
3. polno fermentiran: Pu Er, Eastern Beauty (tega lahko zmesamo s sladkorjem ali mlekom), Liu Pao, Suishen
4. rozni caj: Jasmin, Rose
5. zeliscni caj: Magic tea (Monkey plug), mint

Pomembni so:
1. temperatura vode: za zelene 70-80 stopinj, za pol fermentirane 80-90, za polno 100, za rozne 80-90, za zeliscne je pa vseeno
2. kolicina listov v cajniku
3. cas infuzije
4. kakovost vode
5. okolje, v katerem strezemo caj

Treba je vaditi in si zapisovati, kar se vedno pocnem, ceprav sem tea master ze 17 let. Vsak clovek ima razlicen okus, poleg tega vpliva tudi vreme ali del dneva.

S cajno ceremonijo treniramo vseh pet cutov (vid, sluh, voh, okus in otip), poleg tega pa se preostale stiri:
6. izkusnje: deluje tudi, ko spimo, prepleta se v sanjah
7. misljenje: ne uporabljamo ga vec, ker je moderno zivljenje tako enostavno. Ni nam treba misliti, samo prizgemo luc in sveti ali pa prizgemo racunalnik in je vse narejeno. Ampak: zakaj je nek kozarec samo za pivo, zakaj ne bi ponovno uporabili crepinj in jim dodali vrednost?
8. spomin: Smo kot racunalniki. Ce imamo premalo prostora, zbrisemo - to pa je treba znati. Sem shranjujemo vse do sedaj povedane cute, s cimer se rodi dobro ali slabo seme ljubezni. Pomaga razviti 9. cut in je nas satelit.
9. cisto, dobro seme ljubezni: Ima ga vsak, ceprav je slab clovek. Kajti po ying in yangu vsak dober clovek misli nekaj slabega in vsak slab nekaj dobrega. Ko sem zacel uciti caj, sem spremenil svoje misljenje, postal bolj pozitiven. Z dobrimi mislimi izvabimo dobro tudi iz slabih ljudi (in obratno!).
S ceremonijo izenacimo obe polovici mozganov, materialno in duhovno.

Ce ves, kdaj bos umrl, je to nekaj najbolj groznega. Bolje je, da ne ves, sicer izgubis kljuc do 8. cuta (ce verjames v reinkarnacijo). Veliko ljudi je depresivnih, ker niso zadovoljni s svojim sedaj - ampak to je samo seme za naprej, za naslednje zivljenje, morda pa iz slabega danes zraste dober jutri.

Ceremonija poteka po kljucu 663: 6 korakov priprave, 3 koraki serviranja in 3 koraki pitja. Geslo 633 je moc ljubezni. Tako mislim zadnjih 7 let in dogajajo se mi same dobre stvari. Zena je vegetarijanka, jaz pocasi spet postajam, in kot po nakljucju se nama javljajo sami vegetarijanski couchsurferji ali pa taki, ki jedo zelo malo mesa.

Priprava:

Pitje:
1. zelja
2. prijazne besede
3. dobra dejanja

Vse to hranimo v spominu, da nam lahko nekega dne - tako kot popup sporocila na racunalniku - vznikne.
Med zacetno in koncno ceremonijo ne govorim.
Cajnik je vedno obrnjen v smeri 10. ure. Ko ga cistimo (v zakljucni ceremoniji), ga obrnemo najprej na 12. uro, nato pa na 9. S tem ga lazje primemo z desno roko za rocaj.

Ce recem nekomu, da je zguba, potem bo ta clovek to slisal enkrat. Ce recem desetim, da so zgube, bom slabe besede jaz slisal 10x in bom na koncu jaz zguba.

Okusanje cajev:
1. Dragon Well v dveh sezonah
2. Iron Buddha
3. Jasmine
4. Pu Er polfermentiran in polno fermentiran

Kako racunamo kolicino caja v cajniku: zmerimo prostornino cajnika (npr. 150ml), vzamemo 10 % (torej 15) in prepolovimo (torej 7,5g). K tej cifri lahko +/- 2 grama, odvisno pac od osebnega okusa. Naceloma pa damo 3g/osebo.

6th October 2009

...
... No, ko se nekak k sebi spravim od tvojega današnjega bloga, pa še kej več napišem :) (no, poleg tega, da - naključij res ni :))
24th December 2009

Čaj ima tudi negativne učinke: http://kajadebersek.blogspot.com/2009/12/negativni-ucinki-caja-1-del-kofein.html
30th December 2009

ivjo, anonimne :) hvala za blog! vse, kar piše, je seveda po moje res ... ampak glede na to, da nimam prav nobenih zdravstvenih teav, ki so navedene pod prekomernim uivanjem čaja, sklepam, da se nimam česa bati :) je pa res tako, da ima vsaka stvar svoje dobre in slabe lastnosti, najboljša pot pa je po mojem zmernost.

Tot: 0.061s; Tpl: 0.017s; cc: 7; qc: 24; dbt: 0.0373s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb