In Cuzco

Total Distance: 0 miles / 0 kmMouse: 0,0

Lima - Nazca - Arequipa - Puno - Cuzco

Ultima oprire din vacanta noastra

Tramvaiul touristicTramvaiul touristicTramvaiul touristic

Le tramway touristique - il paraît qu'on va l'importer en France pour le Boulevard des Marechaux :o)

In Cuzco

Ultima oprire din vacanta noastra

Salut,

Am ajuns de ieri dupa-amiaza in Cuzco si ne pregatim pentru cele 4 zile de munte(Inca Trail) spre Machu Pichu.
Avem toate detaliile: 42 km de parcurs cu 1400m de diferenta de nivel si o zi super grea cu un col la 4200 m. Se pare insa ca e f. interesant si sunt multe lucruri de vazut. Fiecare va merge in ritmul lui, nu ne alearga nimeni asa ca o sa ne descurcam. Avem 2 ghizi, 20 de carausi si un bucatar, expeditie in toata regula ce mai.

Cuzco ne-a surprins in mod placut caci este diferit de ceea ce ne asteptam sa gasim. Este un oras f. frumos, vechi si plin de farmec. Va punem si cateva poze.

Va pupam si va mai scriem peste 5-6 zile la intoarcere .. pe munte nu au internet.
C&C

PS: Sa stiti ca nu am pierdut inca pasapoartele, ne mai ramane o saptamana sa incercam. Le avem aproape de corp, la propriu.
Ne-ati speriat un pic cu schimbarea orei, dar in Peru ora nu se schimba asa ca am prins autobuzul si-o sa prindem si avioanele.
Dane, internet este peste tot, din
Avenida el SolAvenida el SolAvenida el Sol

Avenida el Sol
10 in 10m. In rest sa stii ca nu tot ce e brunet e tigan, desi ne-a fost greu sa ne obisnuim la inceput mai ales dupa furtul din Lima.
Tineti-o tot asa cu cometariile, ne face placere sa va citim si ne simtim mai aproape de voi. :o)
Am mai aflat ca lamele sunt timide dar le place sa le mangai sub barbitza. :o)

------------version française-----------

Salut,

Nous sommes arrivés hier après-midi à Cuzco et nous nous préparons pour les 4 jours de "balade" en montagne(Inca Trail) vers Machu Pichu.

Nous avons tous les details:42 km de parcurs avec 1400m diférence de niveau et un jour super difficil avec un passage à 4200 m.
Il paraît par contre, que c'est très interessant et il y a beaucoup à voir. Chacun peut choisir son rithme et nous pensons nous en sortir. Nous avons 2 guides, 20 porteurs et un cuisinier, une vraie expédition quoi.

Cuzco nous a surprit parce que il est très différent de ce que nous nous attendions voir. C'est une belle ville, vieille et pleine de charme. Nous mettons quelques photos.

Nous allons vous écrire dans 5-6 jours

Notre hotel
Florile zileiFlorile zilei
Florile zilei

Les fleurs du jour
Biserica San Domingo - construit pe locul templului Inca QBiserica San Domingo - construit pe locul templului Inca Q
Biserica San Domingo - construit pe locul templului Inca Q

Peisaj cu personaj - El Gringo

Peisage avec personage - El Gringo

28th October 2005

c'est COOL
Fain oras, se vede din poze ca e un loc pitoresc. Poate ca o sa ajungem si noi pe acolo vreodata; intre timp, procedam ca amicii nostri chinezi si va sfatuim sa faceti cat mai multe poze, ca sa profitam si noi la maxim. Apropos de .. nu orice e negru e tigan .. am un mic comentariu: nu orice negru e tigan, dar nici suedez n-o fi, right? Imaginile sunt faine, ne inchipuim ca in realitate sunt de 100 de ori mai faine, asa ca va dam dreptate in alegerea Peru-lui. In plus, ne-am obisnuit cu imaginea de calatori, cu palarii simpatice si cu hainele sport, asa ca o sa va punem sa purtati aceleasi palarii si la intoarcere. Pot fi foarte utile chiar si la birou, unde poti sa iti faci siesta, linistit, la adapostul borurilor largi. In ce priveste lamele, e ca in bancul ala: ale tale sunt bade lamele? da, alea albe. Si alea negre? Si alea. Nu ne duceti cu vorba, noi asteptam un bebe alpaca, sa facem furori cu el prin muntii nostri. Daca nu va lasa sa aduceti unul viu, macar luati o mitzoasa de alpaca, pentru la iarna. Am i nteles ca in avion va lasa cu flori. Nu puteti sa luati un buchet mare de floricele din alea de care mestecati? Spuneti la vama ca e cadou pt nasa, de la localnici :) Pe aici acelasi cer gris de Paris, cu miros de toamna si cu picaturi de ploaie, asa ca nu va grabiti cu intorsul. By the way, voi pe ce data si cam pe la ce ora va intoarceti? ne gandeam sa venim sa va luam de la aeroport. Va pupam si va imbratisam cu drag si va uram drum bun in munti. Finii
1st November 2005

Finii
Hola seniorita! Hola gringo! Como estas ustedes? Eres muy felices? Pe aici condor no pasa deloc, dar avem si noi niste porumbei, care mai vin prin gradina din cand in cand. Asteptam cu nerabdare intoarcerea voastra, cu sacul plin de povesti. Cred ca ati vrea sa mai tina excursia, la ce locuri faine vizitati... Ne e dor de voi si facem deja planuri pentru o excursie mai mititica si mai banala, pe aici pe la tara:) Asteptam vesti de la voi si suntem cu ochii pe web, ca pe butelie :) Va pupam, Adi si Stefan

Tot: 0.158s; Tpl: 0.011s; cc: 12; qc: 61; dbt: 0.0758s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb