Boterovi tuckovia

September 19th 2014
Published: September 27th 2014

Botanicka zahradaBotanicka zahradaBotanicka zahrada

Jardin Botanico
V Medelline sme stihli doobeda pozriet botanicku zahradu (El Jardin Botanico). Je nadherna, chybaju tam vsak popisky ku stromom, teda okrem bambusu, ale ten pozna kazdy. V dobe nasej navstevy sa konal v botanickej zahrade kulturny event (La Fiesta del Libro y la Cultura). Boli tam decka, hadam zo vsetkych medellinskych skol. Plno stankov, kde spievali, vyrabali predmety z papiera, malovali, cokolvek. V tej chvili mi doslo, ze nasa bratislavska botanicka zahrada je v tomto smere dost nevyuzita. Nech mi je zem lahka, ak sa tam skutocne konaju podobne akcie a ja o tom len nic neviem.

Poobede sme sa uz ponahlali na zajednanu prehliadku mestom (www.realcitytours.com). Nas sprievodca nezastavil pri kazdej budove a nerozpraval o stavebnom slohu z toho a onoho roku, naopak, dal nam komplexny pohlad kolumbijsku realitu, vysvetlil, ako sa mesto zmenilo za poslednych 20 rokov, ukazal nam stvrte, ktore sa turistom bezne neukazuju, poradil, co v meste ochutnat (Torta Negra), vysvetlil odkial vzal Medellin peniaze na velku vystavbu a ze nie vsetko v Medelline sa toci iba okolo Pabla Escobara. To mesto ma na viac, a netreba ho vzdy spajat len s kokainom. O tom sme sa sami nechali presvedcit.

Fernando Botero je v
Botanicka zahradaBotanicka zahradaBotanicka zahrada

Jardin Botanico
Medelline velky pojem. Azda najznamejsi latinskoamericky umelec, maliar a sochar, ktory Bogote a Medellinu venoval znacnu cast svojich diel, ako aj diel dalsich svetoznamych majstrov zo svojej osobnej zbierky. Namestie Botero (Plaza Botero) zdobi 23 Boterovych bronzovych soch, prezyvanych aj Los Gordos (tuckovia). Sprievodca vsak zdorazil, ze ide len o nespravnu interpretaciu - Boterove postavy nie su tucne, su len disproporcne. Inak Botero stale zije, hoci mimo Kolumbie. Je tak zazobany, ze by sa mu v Kolumbii zilo asi tazko.

Botanicka zahradaBotanicka zahrada

Plaza de Botero
MedellinMedellin
Medellin

Torta negra

Tot: 0.2s; Tpl: 0.011s; cc: 9; qc: 48; dbt: 0.0418s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb