Den 19. - Od Dunedinu po Oamahu

New Zealand's flag
Oceania » New Zealand » South Island » Dunedin
February 5th 2020
Published: February 5th 2020

Což takhle zajet na Nový Zéland a koupit tu skotské suvenýry? Myslíte si pravděpodobně, že jsem se úplně pomátla. Ale je tomu tak. Město Dunedin, které si zakládá na skotské historii, vlastní obchody prodávající kilty, některé nápisy tu najdete v gaelštině, dokonce samotný význam slova Dunedin je gaelsky Edinburgh (neboli hlavní město Skotska). Je to město, kde se našlo zlato a byla to nejrychleji se rozvíjející oblast Nového Zélandu, do té doby než vznikl Auckland. Dnes je 4. největším městem se zhruba 120 000 obyvateli. Z toho asi 20 000 jsou univerzitní studenti, jelikož Dunedin je místo s nejstarší univerzitou Zélandu. Nyní zde můžete studovat asi 100 různých oborů. Co se historických budov týče, nejvíce jich má opět toto město - nejstarší kostel, železniční budova apod. A ještě jednu zajímavost tu najdete - nejstrmější ulici.

Skotsko mi připomíná i množství oveček doslova rozesetých na lukách podél cest. Přijde mi, že jich je víc než na Severním ostrově, což mě těší. Za námi v dáli mizí Dunedin a my se necháváme unést krásami poloostrovů lemujících východní pobřeží oblasti Otago.

Pobřeží pro nás chystá další překvapení v podobě ohromných několikatunových balvanů v Moeraki. Úplně přesně se neví, jak mohly dostat takto pravidelné kulovité tvary. Předpokládá se, že vznikaly miliony let díky erozi z minerálů různé tvrdosti, kdy uvnitř je ten nejměkčí. Maoři tvrdí, že to jsou zkamenělé koše na ryby, které se dostaly do moře při ztroskotání lodí. Nebo, že by nám je sem nastrčili mimozemšťani :-)?!

Teď už si jistě myslíte, že nic zajímavějšího jsme v dnešní den vidět nemohli. A to byste se pomýlili. Dostali jsme se do Oamahu, kde dávají dobrou noc tučňáci. Jedná se o Tučňáka nejmenšího, který dosahuje výšky maximálně 40 cm. Ten se vrací do svého doupěte až při soumraku a tak je třeba vydržet do půl desáté večer. Když budete trpěliví, uvidíte malé kavalíry ve fraku, jak si to šinou z přístavu do skal. Tak hlavně opatrně řidiči, ať nějakého neohrozíte až se budete vracet do svých domovů!

Tot: 0.091s; Tpl: 0.01s; cc: 7; qc: 45; dbt: 0.0483s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb