Den 6. - Česká osada Puhoi a Auckland

New Zealand's flag
Oceania » New Zealand » North Island » Auckland
January 23rd 2020
Published: January 23rd 2020

Málokdo z nás Čechů by si pomyslel, že na tak vzdáleném místě jako je Nový Zéland by mohlo existovat místo osídlené našimi předky. A opravdu je tomu tak. V 19. století se nedaleko Aucklandu usídlili Češi z okolí Plzně a sudetských oblastí. Dostali zde půdu, která však byla dost nehostinná a tak osada dostala název Puhoi ("bahno, bláto"). I tak si to tu vychvalovali a lákali sem své příbuzné a známé, aby sem také přijeli.

Po krátké zastávce v Puhoi jsme jeli obdivovat krásy Aucklandu, největšího novozélandské města. Dominantu města tvoří věž zvaná Skytower měřící 328 m. Kam jinam bych se tedy měla jít podívat, vždyť přeci vůbec nemám strach z výšek a prosklených podlah :-). Ten výhled opravdu stojí za to, co myslíte?

Konečně se po nějaké době můžu pochlubit fotkou nějakého jídla. Doposud jsem totiž jedla z vlastních zdrojů. Možná nikoho nepřekvapí,že i tady dělají fish&chips. Co jsem se zatím doslechla o místních specialitách, až tak moc jich nemají. Kromě tradičního maorského pokrmu "hangi" (maso, zelenina, vše se připravuje v zemní peci na horkých kamenech) se vaří převážně plody moře. Doufám, že nějakou tu potvůrku taky ochutnám.

V Aucklandu mají takové skvělé akvárium, které vyniká nejen výstavou unikátní hatérie novozélandské, ale i mými oblíbenými tučňáky. Ti, co byli zde, však na Zélandu nežijí, jednalo se o ukázku Antarktidy. Snad to nebudou jediní tučňáci, co tu uvidím.

V neposlední řadě bych měla zmínit, že Auckland stojí na podloží více než 50 sopek. Na jednu jsme vylezli - Mount Eden. Je to neaktivní sopka, ze které je výhled po celém městě.

Měla jsem už i možnost obhlídnout místní cyklistiku a její podmínky. Mimo Auckland jsem zahlédla několik jedinců vykonávající cykloturistiku, ve městě pak jezdí kde kdo, většinou kolo slouží jako dopravní prostředek, jindy pak jako tréninkový nástroj (několik silniček jsem viděla). Co z vlastních zdrojů vím, je zde povinnost nosit přilby a tak v nich jezdí i jedinci, co mají na nohách žabky a jedou na pláž. Ve městech mají cyklisté vyhrazené pruhy, mimo města je však pohyb na silnici dost nebezpečný, jelikož je zde málo místa a někdy je předjíždějící opravdu velmi blízko cyklistovi. V tomto ohledu asi musím hodnotit naše podmínky jako lepší, i když rozhodně taky ne bezpečné.

Tot: 0.124s; Tpl: 0.01s; cc: 9; qc: 46; dbt: 0.0839s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb