VARDIK NEWYORK'A


Advertisement
United States' flag
North America » United States » New York
November 7th 2008
Published: October 27th 2014
Edit Blog Post

Total Distance: 0 miles / 0 kmMouse: 0,0

LAS VEGAS-NEW YORK


Geo: 40.7528, -73.9853

GÜN 5 Günlerden Cuma
Çok rahat bir yolculuktan sonra "Büyük Elma" olarak adlandırılan NewYork şehrinin La Guardia hava alanına sorunsuz olarak indik .
New York Şehri, (İngilizce: New York City (NYC)) Amerika Birleşik Devletleri'nin en kalabalık şehridir. Aynı isimli New York eyaleti'nde yer alır. Yüz yıldan fazladır dünyanın en önemli ticaret ve finans merkezlerinden biridir. Şehir, medya, politika, eğitim, eğlence ve modadaki küresel etkilerinden dolayı bir dünya şehri olarak kabul edilmektedir. Birleşmiş Milletler Genel Konseyi binasına ev sahipliği yaptığından dış ilişkiler için de çok önemli bir merkez durumundadır.
Kent beş bölüme ayrılmıştır: Manhattan, Brooklyn (Kings County), Queens (Queens County), Bronx ve Staten Island (Richmond). 830 km²'lik bir alanda yaşayan 8,2 milyon nüfusuyla New York, Amerika'da nüfus yoğunluğu en büyük olan şehirdir. Çevre banliyöleriyle birlikte New York metropolitan bölgesi 21 milyonluk nufusa sahiptir ve dünyanın en kalabalık yerleşim bölgelerinden birini oluşturur.
New York, bir göçmen kentidir. Kentte yaklaşık 170 ayrı dil konuşulmaktadır ve her üç kişiden biri ABD dışında bir ülke doğumludur. İngilizce çeşitli aksanlarla konuşulur. İngilizce'nin yanı sıra İspanyolca da İngilizce kadar yoğun konuşulmaktadır. Little Italy (Küçük İtalya) semtinde İtalyanca, China Town'da (Çin mahallesi) Çince konuşulur.
New York birçok Amerikan kültürel hareketinin de doğum yeridir. Edebiyat
ve görsel sanatlarda Harlem Rönesansı, resimde soyut ekspresyonizm (New York Ekolü), müzikte hip hop, punk, salsa ve Tin Pan Alley bu hareketlerden bazılarıdır. 24 saat açık olan metrosu ve yoğun trafiğiyle Hiç Uyumayan Şehir adını almıştır.
Özgürlük heykeli, Empire State Binası, Central Park ve Times Meydanı, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi ve Modern Tarih Müzeleri şehrin ilgi çekici mekanlarıdır. Gökdelenleri, caddeleri, lokantaları, alışveriş merkezleri ve insanlarıyla, New York turistleri cezbetmektedir.
New York yazmakla bitmez bir kent ...Sırası geldiğinde yine bir şeyler karalayacağız.
La guardia hava alanı NY un üç hava alanından biri ve Manhattan!ın doğusunda yer almaktadır.Burada bizi bekleyen otobüse bindik Queensboro köprüsünden geçerek Manhattan'ın deli trafiğine daldık .Otelimiz Park Central 7.cadde ile 57 nin birleştiği köşesinde yer alıyor .New York 'ta kaybolmanız pratik olarak imkansızdır zira adayı enlemesine kesen 12 cadde ve diklemesine ince pasta dilimleri gibi kesen 193 sokak mevcut .Örneğin otelimiz 7.cadde ile 57 .sokağın birleştiği köşede yer alıyor .
Manhattan, New York kenti'nin 5 ana bölgesinden biridir. (diğerleri: Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Island )
Manhattan, New york'da ticari, kültürel ve finansal bir merkezdir. Burada pek çok ünlü simge yapılar, müzeler, üniversiteler ve turistik mekanlar bulunmaktadır. Ayrıca burada Birleşmiş Milletler Merkez Binası bulunmaktadır. Manhattan, Amerika Birleşik
Devletleri'ndeki en çok iş merkezini barındıran bölgedir. New York Borsası ve NASDAQ burada bulunmaktadır. Ayrıca burası ülkedeki en çok tüzel kuruluş bulunan bölgedir. Manhattan ismi Man-hata'dan gelir. Bu isme ilk defa Robert Juet'in gezi defterinde rastlanmıştır. 1610'daki bir harita Manahata ismini ikinci kez bu bölge için kullanır. Manhattan Lenape dilinden 'birçok tepeden oluşan ada' olarak çevrilmiştir.
New York Avrupalılar tarafından 1524 yılında keşfedildiğinde 5,000 kişilik nüfusa sahipti. Fransız Kraliyeti donanmasında bulunan İtalyan kâşif Giovanni Verrazzano şehre Nouvelle Angoulême Yeni Angoulême (Fransa'da bir şehir) adını verdi. Daha sonra kürk ticaretine başlayan Hollandalılar tarafından Nieuw Amsterdam adı verilen şehrin Manhattan adası Amerika yerlilerinden 1626 yılında bugünün tutarıyla 1000 dolara satın alındı. 1664 yılında İngilizler tarafından fethedilen şehre York ve Albany İngiliz Dükü'ne ithafen New York adı verildi.
Otele yerleştikten sonra biraz dolaşalım dedik ve 7 ci caddeden batıya doğru yürümeğe başladık bu cadde ilerine ünlü broadway caddesi ile kesişmekte ve kesiştikleri yer Manhattan'ın en ünlü meydanı olan Times Square adını almaktadır.
ABD'deki müzikal tiyatro gösterileri bu cadde üzerinde ve bu caddeye açılan sokaklarda bulunan tiyatro ve konser salonlarında zirveye ulaşmıştır. O yüzden de bu sokağın ismi Broadway ,ABD'deki müzikal sanatıyla özdeşleşmiştir.
Times Square, New York şehrinde West 42. Cadde'nin Broadway ve Seventh
Avenue ( 7.cadde) ile kesiştiği kavşak ve etrafındaki alan. Kesin sınırları olmamakla birlikte aşağı yukarı doğuda Sixth Avenue, batıda Eighth Avenue, güneyde 40. Cadde ve kuzeyde 53. Cadde'ye kadar uzanan bir alan olup Manhattan'ın Midtown( orta kent ) bölgesinin batı kesimine denk gelir.
1904 yılının yılbaşı akşamı, Times Meydanına ismini veren New York Times'ın meydandaki yeni binalarına taşınmasının hava-i fişeklerle kutlanmasıyla yeni bir gelenek başladı ve her yıl yılbaşı bu meydanda hava-i fişeklerle kutlanmaya başladı. Bu gelenek hala devam etmektedir. Her yıl meydanda oluşan binlerce kişilik kalabalık yeni yılı gösteren meşhur ışıklı topun inişini seyreder. Times meydanı yoğun trafiğiyle ünlü olduğu gibi taksileriylede ünlü bir meydandır.
Bu şehre ne kadar gelirseniz geliniz ..Her geldiğinizde sizi sarmalayan bir sihir bulacağınıza eminim .Bu kez de öyle oldu ..Ağzı açık ayran budalası gibi seyrediyorum kenti. Bir şeyler yedim ayaküstü ve yorgun olduğumdan hemen otele dönüp yatıp uyudum.
Hergün,günün karelerini toplayarak video haline getirdim ve kolaylık olsun diye You tube'a koydum ...ilgileniyorsanız aşağıdaki linki tıklamanız yeterli:şu anda hava durumu:
http://weathersticker.wunderground.com/weathersticker/sunandmoon_metric/language/classic/US/NY/New_York.gif'Additional photos below
Photos: 7, Displayed: 7


AdvertisementTot: 0.056s; Tpl: 0.018s; cc: 8; qc: 24; dbt: 0.0058s; 1; m:saturn w:www (104.131.125.221); sld: 2; ; mem: 1.4mb