Mexicocity


Advertisement
Mexico's flag
North America » Mexico » Distrito Federal » Mexico City
February 10th 2015
Published: February 10th 2015
Edit Blog Post

 The Angel of Independence  The Angel of Independence The Angel of Independence

It is symbol of Mexico City
On arrival to Mexicocity (MC) we took the metro (subway) from very near the airport 2 to our hostel ANYS . Our hostel is close to metro station Sevilla.

In MC dominant transportation is the subway . In 8 days we stayed , we rarely used bus.

The hostel manager is excellent man. He prepared where to visit each day with detailed recommendations. We mostly obey his plans and enjoyed the city. The Chapultepec Park where the Castle, National Museum and the incredible Antropology Museum is. We were vey tired we left some halls of the Antropology Museum to visit again.

We spent one day at Coyoacan where Dolores Almedo Museum- dominantly Diego Rivera And Frida Kahlo's paintings take place. Then we went to Frida Kahlo's house and The Coyoacan Market.

We spent two days visiting Historic Center, where we climed up the bell towers of the old Church and had a nice lunch on Terrace Cafe nearby.

In another day we took the bus from north Autobus Terminal to the Pyramits of Teotihuacan.

We spent a day at Polanco area where we got our Cuba Visa and visited Somoya (art) Museum. One night we
Historic CenterHistoric CenterHistoric Center

Opera House
visited Garibaldi Plaza to see the vivid music shows.

Last day we had lunch at The Taquba Cafe near Opera House and enjoyed the dinner with Mexican music and food at El Lugar del Mariachi Restaurant, Zona Rosa.

As usual we took the metro to the Airport 1 for flight to Cancun.


Additional photos below
Photos: 91, Displayed: 22


Advertisement

Reforma StreetReforma Street
Reforma Street

It is the longest street of Mexico City
Reforma StreetReforma Street
Reforma Street

View from the Chapultepec's Castle
Reforma StreetReforma Street
Reforma Street

Cengiz is an eagle


10th February 2015

Tebrikler
Evvelce facebook'tan yayınlamış olduğunuz resimlerinizi Hidayetten gördüm bir türlü arayıp bulmak nasip olmamıştı. Bu sefer çok daha enteresan yerlere gidiyorsunuz tebrik ederim. Cancun'da Mercado 28'e uğrayıp hiç olmazsa bir bira için. Pek turistlerin gittiği yer değildir ama şansınız varsa iyi bir müzik dinlersiniz.
11th February 2015

Mercado 28
Kamil Bey, Mercado 28'e gittik. Keyifli bir yerdi. Cancun pahalı bir yer olduğu için çok yakınında Playa del Carmen'e geldik. Sizler buralardan ne zaman geçtiniz? Sevgiler - selamlar
19th February 2015

Cancun
Biz Cancun'a 2007 yılında gittik bir hafta kaldık Amerikadaki oğlumuzla birlikte. Carmen de Playa'ya gidip Cozumel adasına da geçtik adanın ilginç bir hikayesi var. Adada hiç kuş yok. Sebebi bir korsan filmi çekilirken aksesuar (!) olarak götürülen yılanlar. Flim bittikten sonra yılanları getiren taşeron yılanları adada salıverir. Bu gün adada çok yoğun olarak bir yılan kolonisi vardır ve kuşların yumurtalarını yer. Biz Chichen Itza ,Tulum, Coba ve yüzmek için Xelha'ya da gitmiştik. Bu mektup bilgisayarımda problem olduğu için açamamıştım geç oldu. Size daha güzel yerler görmeniz dileğiyle sağlıcakla gezin.
19th February 2015

Cancun
Kamil Bey, Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederiz. Selamlar

Tot: 0.823s; Tpl: 0.065s; cc: 16; qc: 68; dbt: 0.0617s; 1; m:saturn w:www (104.131.125.221); sld: 1; ; mem: 1.4mb