KALKIN GiDEK...


Advertisement
Turkey's flag
Middle East » Turkey » Marmara » Istanbul
April 27th 2012
Published: June 22nd 2017
Edit Blog Post

Geo: 41.0245, 28.9881

GÜN 01 GUNLERDEN CUMA:

Balkanlar, giderek "inn" olmağa başladı.
Vizesiz bir ortam ve ucuz uçak biletleri durumu tetikledi.
Ayşe ile yılını tam hatırlayamadığım yıl kadar önce, ( en az 25 yıl var ) bu turu yapmıştık. Hadi bir daha yapalım dedik .
Saat 6:40 ta yola çıktık ...
Merak ediyorum niye Balkan değil de Balkanlar diye ...
Balkanlar veya bazı yayınlardaki kullanımla Güneydoğu Avrupa, Avrupa kıtasının güneydoğu kesiminde, İtalya Yarımadası'nın doğusu, Anadolu'nun batısı ve kuzeybatısında yer alan coğrafi ve kültürel bölgedir.
Bunlar içinde, “Balkan” sözünün kullanımı bütün dillerde vardır.
Osmanlı İmparatorluğu'nun bölgedeki hükümranlığının bitişinden itibaren Balkanlar'ın paylaşımına dair sıkıntılar günümüze dek sürmüştür.
Adını batıdan doğuya uzanan ve Bulgaristan'ı ikiye bölen dağ silsilesinden almıştır. Önceleri bu sıradağların adı olarak kullanılan Balkan, daha sonraları tüm bu bölge için kullanılmaya başlanmıştır.
Osmanlı İmparatorluğu'ndan önce, Eski ve Orta Çağ kaynaklarında, topoğrafik durumu iyi bilinmeyen bölgedeki dağların bazı kısımlarına “Haemus” denirdi.
Bölgenin adı olan Balkanlar sözü Türkçedir.
Bir bölge adı olarak Balkanlar sözü Türk Dil Kurumu'nca “öz. a. Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Slovenya, Arnavutluk, Makedonya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve Trakya'yı içine alan bölge” şeklinde belirtilir.
Kelimenin yapısında yer alan Balkan sözünün,
sarp ve ormanlık sıradağ; sık ormanla kaplı dağ; yığın, küme; sazlık, bataklık” gibi anlamları vardır.
Gidip görelim bakalım ....


AdvertisementTot: 0.125s; Tpl: 0.04s; cc: 12; qc: 23; dbt: 0.0121s; 1; m:saturn w:www (104.131.125.221); sld: 1; ; mem: 1.2mb