176.den - Istanbul,palac,modra mesita,grand bazar

Turkey's flag
Middle East » Turkey » Marmara » Istanbul
March 1st 2013
Published: June 20th 2013

Rano behnutie do podzemia na ranajky. Na vyber je kopa dzemov, maslo, nutela, uharky, rajciny, salam, rozne druhy syra a samozrejme olivy. K chlasptu nesmie chybat caj. ten sa miesa s vodou,pekne pol na pol. Cisty caj je strasne silny.

Po vydatnych ranajkach sme sa pobrali na prieskum mesta.

Presli sme taksim namestie,dole kopcom az k zastavke elektricky Findikli. Elektrickou sme sa dostali cez most az na zastavku gulhane. Tu odlovena prva turecka keska.

Prechadzka po obchodikoch,mensi oddych v parku Gulhane.

Uz mi neni tolko zima,konecne mam zimnu bundu.

Z parku sme sa pobrali do Topkapi palaca. Palac je obrovksy,len skoda,ze dost veci akurat rekonstruovali. Listky sa daju kupit bud normalne v okienkach alebo vo zvlast automatoch. Pred vchodom do palaca je uz klasicka security prehliadka. V palaci sme sa zdrzali dost dlho. Skoda,ze aj tu chcu ryzovat na turistoch,do haremu co je vrmaci palacu pytali dalsie vstupne.

Z palaca sme sli spolu s davom k modrej mesite. Chodnik lemovali predajcovia suvenirov. Zastavili sme sa v mauzoleu,vstup bol gratis a tak to aj vyzeralo. Dnu boli vidiet hrobky,ktore boli zahalene do zelenej plachty,takze nic vidiet nebolo. Clovek ked chcel vstupit do mauzole musel sa vyzut.

Modra mesita je fajnova ale dnu sme sa nedostali,akurat zacinalo modlenie.

Pred mesitou obcerstvenie pri fontane. Slniecko pekne svietilo.

Pri mesite sme omrkli 3 obelixi a pokracovali pesibusom do grand bazaru.

Grand bazar je mega nakupne stredisko,vnutri kopa obchodikov so vsetkym moznym ale nakupovat sa tu neoplati,su tu turisticke prirazky a zjednavanim sa clovek dostane na cenu obchodikov mimo bazaru. Pri vstupe do bazaru nesmu chybat nadhanaci a security. Ale security ma v pazi,len tak kuka do zeme.

Nalepil sa na nas jeden nadhanac,kotreho sme sa potom nemohli zbavit. Furt nas vodil z jedneho obchodiku do druheho. To je tak ked niekto prejavi zaujem o nakup.

Po vyjdeny z bazaru sme sa ocitli v bocnej ulicke,kde uz ceny boli normalnejsie. Miriam sa pustila do nakupov ponoziek a tvrdeho zjednavania. Neskor dalsie nakupy a zjednavanie.

Miriam s Dusanom by chceli ist v lete do ciny,ked tam bude sestra zjednavat tak ako tu, tak jej tam tovar daju zadarmo a este jej aj zaplatia aby sa jej zbavili 😊

Po ulicke sa motal aj predavac cerstvych dzusov,na vyber bol pomarancovy a z granatoveho jablka, ten druhy bol genialny. Rozsekol jablko,vytlacil stavu a bolo to. Mnam.

Este zastavka na jedlo,okostoval som oblubeny napoj turkov ayran, podobne lassi v indii ale ayran mi chutil viac.

Elektrick presun na zastavku kabatas,odtial zubackou na taksim a pesi busom do ubytka.

Rano sme sa snazili dovolat do call centra atlasjetu ale nedarilo sa,v cestovke co predava ich listky nas odporucili na letisko. No nist,ked pojdem nasich vykopnut na lietadlo behnem aj tam a uvidim co bude.

Pozitivum je,ze mi domov zoberu moj velky batoh. Keby vim ako to funguje v JV azii tak berem len maly batoh a nie velky,clovek ma s tym len problemy pri presunoch.

vtup do topkapi palaca - 25l
ostatne naklady nezname,raz som platil ja,raz rodina,raz mix

Tot: 0.637s; Tpl: 0.009s; cc: 7; qc: 41; dbt: 0.398s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb