AlMajmah

Saudi Arabia's flag
Middle East » Saudi Arabia » Riyadh
May 21st 2014
Published: May 21st 2014

De vreo doua saptamani ma tot pregatesc sa scriu despre o vizita facuta in Al Majmah, azi m-am decis sa-mi fac timp. Intr-o tara ca si KSA nimeni nu e sigur cat poate ramane. Mi-am inchipuit mereu tot felul de motive care ar putea "scurta" vizita noatra aici, dar ca de obicei, realitatea bate imaginatia. Azi a aparut intr-un ziar local o informatie potrivit careia guvernul saudit nu mai vrea sa faca afaceri cu Olanda, din cauza unui parlamentar olandez fara respect pentru lumea musulmana. Guvernul olandez nu confirma inca informatia. Lumea politica pare uneori, cel putin pentru mine, ca o groapa de nisip in care se joaca o puzderie de copii rasfatati, fiecare aparandu-si jucaria favorita.

Al Majamah e un oras nu departe de Riyadh, o oaza de curatenie si verdeata. Un loc in care se vede mana unor oameni bogati, pentru ca povestea spune ca o multime de oameni bogati se trag din aceea regiune, si ei nu-si uita tribul. Pentru noi, obisnuiti cu mizeria purtata de vant, Majmah e o delectare in peisajul saudit.

Dar mai bine sa las pozele sa-si spuna povestea:

Tot: 0.065s; Tpl: 0.019s; cc: 6; qc: 27; dbt: 0.0435s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb