Po stopach prumyslove revoluce

Europe » United Kingdom » England » Greater Manchester
July 16th 2008
Published: July 16th 2008

Total Distance: 0 miles / 0 kmMouse: 0,0

Spousta lidi mi rikalo, ze soumesti Liverpool, Manchester, Birmingham a Black Country je nezajimavou prumyslovou oblasti. Musim ale rici, ze kdyz jsem si precetla par clanku o historii teto casti Anglie vim ted uz, proc je to tu prave takove jake to tu je a svym zpusobem me to i trochu fascinuje.

Liverpool, Manchester
Tento vylet byl naplanovan dlouho dopredu. V sobotu rano vyrazit z Bham (Birmingham) do Liverpoolu - ten si prohlednout a prespat tam. V nedeli rano prejet do Manchesteru odkud vecer odjet do Bham. Listky jsem koupila dostatecne dopredu, takze cely tento okruh byl za 7£. V Liverpoolu me privitalo slunicko, morsky vzduch, rackove a samozrejme kluci z Beatles a FC Liverpool, kteri se na mesto smeji z mnoha bilboardu, projizdejicich autobusu a vykladnich skrini. Prvni co bylo, nasla jsem si ubytovani a pak se vydala do pristavu do muzea Otrokarstvi (Slavery). Prekvapila me zajimava expozice doplnena nahranymi rozhovory s lidmi, kteri jeste nedavno otroky byli. Nejvice me asi dostal cca 3minutovy zaber z otrokarske lodi, ktera prevazela lidi z Afriky treba do Karibiku. Vsichni maji morskou nemoc, pouta se jim zarezavaji do koncetin, kazdy stena, nekdo umira ... a to porad dokola celou otviraci dobu muzea
LiverpoolLiverpoolLiverpool

11km dlouhy pas doku je dnes uz temer opusteny.
:o(. Ze je toto muzeum prave v Liverpoolu ma sve opodstatneni. Prave toto mesto bylo v dobach rozkvetu namorni dopravy nejvetsim trhem a prekladistem otroku na ceste do Evropy. Stejne tak tudy proudily davy lidi, kteri cestovali smerem opacnym za lepsim zivobytim do Ameriky. Zaniklou slavu pristavu obrovskeho rozsahu pripomina 11km dnes uz opustenych doku tahnoucich se podel reky Mersey. Zamirila jsem samozrejme i na mista kudy sly dejiny Beatles. Navstevu Cavern Baru v St.Mattew St. jsem si proto nemohla nechat ujit. Dat si pivko a chvili poslouchat muzikanta preludujiciho na podiu, kde kdysy zacinali Beatles byl docela zazitek. Zacalo se stmivat a poulicni bary ozivat. Vystup k nejvetsi katedrale v Liverpoolu pak udelal tecku za krasnym slunecnym dnem u more.
V nedeli rano prselo, bus mel pulhodky sekeru a v Manchestru jim v restauraci dosly konevky a ja si nemohla dat caj nebo kavco. Sedela jsem zpruzena, pojidala Traditional English Breakfest (bez piti) a cekala, ze snad prestane lejt. Nakonec trochu prestalo. Okoukla jsem tedy centrum. Jasne mi to pripominalo film 28 dni pote - obrovske majestatni budovy nahanejici strach doplneny depkou z hnusna. Muj cil byl ale jiny - jasneze navsteva Old Trafford, svatostanku nejslavnejsiho fotbaloveho klubu sveta
LiverpoolLiverpoolLiverpool

Cavern Pub, kde zacinali Beatles.
Manchesteru United neboli jak tu rikaji Manju! Nasedla jsem na tramvajo-vlak a ten me vyhodil na okraji mesta ve ctvrti nijak vabne, nijak honosne, obycejnych domku ... a mezi nimi se krci docela obycejny stadion. Vse ovsem v nejlepsi barevne kombinaci cerveno-bile. Ukazuji rezervaci a za 10liber se dostavam do muzea a na 90min.trvajici prohlidku celeho stadionu s pruvodce. Denne tudy projde kolem 4000 navstevniku, kteri si koupi suvenyry, daji si obcerstveni v tzv.Red Cafe a Manju bohatne a bohatne ... Nejvetsi pozornost je pochopitelne venovana mnichovske tragedii z r.1956, kdy temer polovina muzstva zahynula pri letecke katastrofe. Pri prohlidce stadionu se cllovek dostane i do saten, spolecenske mistnosti, na travnik (ja tedy ne, pac se pitch prave vymenoval :o( ). Ikdyz me ten Poborsky ted nejak celkem stve, byla jsem rada, kdyz jsem si mohla vyfotit jeho jmeno mezi temi vsemi slavnymi fotbalisty, kteri kdy za Manju hrali! Dohromady tady stravim skoro 4 hodiny. V Red Cafe u cappucina sleduji zaznam z finale Champion League r.1999, kdy mistni porazili Bayern Mnichov 2:1, kdyz oba goly dali az v nastavenem case :o). No, tezko tu budou davat zaznam kdy to projeli, ze ...?!
Vecer si v Cinske ctvrti davam All
LiverpoolLiverpoolLiverpool

Nejvetsi katedrala Liverpoolu je pomerne nova. Pochazi ze 60.let 20.stoleti.
You Can Eat - aj sushimi meli - mnam!!! A pak uz jen busik do Bhamu a pocit z hezkeho vikendu :o).

Ironbridge
Z neznamych duvodu mi OKo zatajil, ze jsou tady dva Cesi. Dokonce Dana sedi temer pode mnou o patro niz. Nakonec nas musel seznamit chlapik z fotbalu, ktery mi tvrdil, ze jsou s nim na patre Cesi a ja mu tvrdila, ze urcite ne, pac bych o tom prece vedela. A tak jsem sobotu, kdy jsme zahajovali EURO se Svycarskem sbalila dres a vyrazila k nim do West Bromvich. Popovidali jsme, zafandili, pogrilovali a ja tam prespala. Najednou mi bylo o 100%!l(MISSING)ip, kdyz jsem vedela, ze si i tady muzu popovidat cesky a rici si vtipek, kteremu ti ostatni rozumi. Nedele byla jak vymalovana, a tak me Dana hodila na vlak a s Mirkem mi doporucili navstevu Ironbridge v udoli reky Severn, ktere je od Bham prave smerem, kde oni bydli.
Misto, spise mala oblast kolem reky Severn je spjata se vznikem prumyslove revoluce na konci 18.stoleti. Dnes uz tuto dobu zeleza, pary a obrovskych objevu pripominaji domky skryvajici muzea a dilnicky. Nejvetsi pamatkou je vsak prvni zelezny most ve mestecku Ironbridge, ktery ma na
LiverpoolLiverpoolLiverpool

Hlasky a citaty podobneho razeni jsou po celem meste. Jedna z nich byla: myslite si, ze jste chytrejsi nez prumer?
svedomi stavitel Telford, jehoz jmeno nese i nedaleke spravni mesto oblasti. Den jsem si neuveritelne uzila. Pocasi bylo nadherne, udoli pripominalo udoli Sazavy, vodaci jezdili na kanoich (jen nevolali ahoj ) a v pubu mi udelali radost, ze mi do Jacket Potates dali krevetky. Jen proste stale intenzivneji pocituji samotu. Za 3 tydny jedu domu! V navstevnickem centru jsem se zacetla do knizek a zakoukala do obrazku, ktere pripominaji prumyslovou revoluci. Zacinam pomalu chapat proc jsou tady mesta takova jaka jsou stejne jako lide v nich - ma to sve opodstatneni. Proste prave tady zacal obrovsky rozkvet, prave tady lide bohatli a vymysleli to, co nam prijde samozrejme ... zacina me to fascinovat :o)!
Vecer jsem si jeste zafandila s kolegou Frankem pri fotbalovem matchi Nemecko-Polsko. Obe zeme tady maji pomerne rozsahlou komunitu, a tak ve sport Baru na Broad Street bylo narvano - skvela atmosfera!!!

Brouk v hlave
Zacali me lamat, abych zustala cely rok. Chci ale domu a soucasne me to samozrejme potesilo. Ze by prave me nekdo chvalil, to se jen tak nestava. Rekla jsem si, ze se rozhodnu po navsteve domova na konci cervna ...

LiverpoolLiverpool
Liverpool

Vybombardovana katedrala.
LiverpoolLiverpool
Liverpool

... a pak, ze Lennon umrel!
Manchester

Double z r.2008 cini Manju nejslavnejsim a nejlepsim fotbalovym klubem soucasnosti.
Manchester

Mnichovska tragedie v r.1956. Zahynul i nejlepsi fotbalista te doby Edwards Duncan.
Manchester

Manju a jeho cervenobila kombinace.
Manchester

Mesto je honosne a vystavni. Je videt, ze prave tudy diky prumyslove revoluci tekly penize.
Udoli reky Severn ...Udoli reky Severn ...
Udoli reky Severn ...

... nebo Sazava?
IronbridgeIronbridge
Ironbridge

Prvni zelezny most na svete.
Tovarna na porcelanTovarna na porcelan
Tovarna na porcelan

Udoli reky Severn v mistech, kde se zrodila prumyslova revoluce.

Tot: 0.083s; Tpl: 0.012s; cc: 14; qc: 29; dbt: 0.0328s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb