8.den - martin, chleb, vlkolinec

Slovakia's flag
Europe » Slovakia » Zilina Region
August 4th 2020
Published: August 13th 2020

Rano sa rozhodujeme, ze ideme do martina.

Nas ciel je skanzem.

V martine parkujem na platenom parkovisku, pri tom stacilo zastavit o par metrov skor a bolo by to gratis.

Pesia zona nie je velka ale je tu vsetko co clovek potrebuje.

U nas klasika, fancy kaviarnicka s capucinom pre mna a zalievanou kavou pre juliu. Zakusok nesmie chybat.

Obsluha pobavila. Pri pokladni treba mat masku ale pri stole asi pol metra od nej uz nie.

Plny energie sa ideme pozriet na miestny trh kde mimo ovozelu nesmiu chybat vietnamci a ich handry.

Z pod mrakov vykuka slnka, najvyssi cas sa pobrat k prvemu dnesnenu cielu, muzeum slovenskej dediny.

Okolo 930 parkovisko este ziva prazdnotou.

Kupujeme vstupenky, povinna dezinfekcia ruk, masky treba iba ak pojdeme do domcekov.

Brigadnik nam dava mensi uvod do tohto skanzemu. Su tu zastupene 4regiony svk, orava, turiec, liptov a kysuce.

Chalan sa este ponuka, ze da mensi vyklad v ang. Dakujeme a ideme si poobzerat skanzem.

Kazdu plnu hodinu zacina v miestnom kostole prehliadka so sprievodcom (je to v cene vstupneho). No my ideme po svojom.

Postupne prechadzame vsetky kraje.

Kazdy ma domcek tu ma svoje specifikum, niektore su otvorene a dobovo zariadene.

Motali sme sa tu skoro dve hodiny. Tento skanzem isto odporucam.

Obed vybavujeme v martine, dalo sa i v muzeu.

V restike ceska hospoda flammovna davam ciernohora.

V restike sa podava aj pivko s blizkeho pivovaru. Domov kupujem 1.5l udeneho psenicneho piva. To nakonec po mojom prichode domov konci na zachode. Uplne odporne ozaj udene pivo. Ble.

Kukame nestabilne pocasie.

Uz sme dlho neturistikovali.

Sup ho do vratnej.

Hned ako schadzame z dialnice super serpentinova cesta v horach.

Casu nemame na zbyt, nuz kupujeme rw listky na lanovku (12.5€) a nechavame sa vyviest pod chleb.

Vyhlad na oba rozsutce genialny.

Bohuzial po prichode na chleb uz je viditelnost poslabsia.

Neskor nulova.

Julia sa rozhoduje, ze zdolame i velky krivan, ktory je zahaleblny v oblakoch.

Stretavame kopu turistov.

Po prichode na vrchol sa nase nadeje o rozplynuti oblacnosti nepotvrdili.

Viditelnost zhruba na 5m.

Samozrejme po klesani k lanovke sa oblacnost na vrchole rozpustila. No nic teda.

Sadame na lanovku a sup ho dole.

Posledny ciel je dedinka vlkolinec.

Tu som uz tento rok bol, tak tankodrom co zo zaciatku vedie k unesco dedinke najdeny bezproblemov.

Oproti minulajsku vsak velka zmena.

Ludi nenormalne vela, parkoviska plne.

Pri vstupe do dedinu je i pokladna ale nik na nas nekrical tak sme sli a sli do kopca.

Drevenicky pekne farebne.

Porobene fotky, opat na vacsine moj prst, a nazad na veceru k dobremu pastierovy.

Zmena v pive, davam 73, uplny humus.

Na izbe jedna particka a spanok.

Tot: 0.081s; Tpl: 0.009s; cc: 9; qc: 31; dbt: 0.0569s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb