2.den - slovensky raj (ladova jaskyna)

Published: August 11th 2020

V noci riadna burka a neskutovne teplo na izbe.

Beriem zabezpeku a smer dobsinska ladova jaskyna.

V kupelnom mestecko brusno chceme zadelit ranajky a kavicku, bez ktorej moj spolucestovatel nevie zacat den. No okolo 8/00 sa veru nedari.

Nakonec kava pred breznom na pumpe.

Miname brezno, ktore vyzera tiez ako fajn miesto na zastavku ale nie za dazda.

Povodne som chcel spravit mensiu zastavku v murani a pozriet syslikov avsak cesta c.531 od severu je uzavreta, vdaka nadmernemu dazdu co bol naposledy. Strhlo to vraj kus cesty.

V telgarte odstavujeme tatosa pri vagone, z ktoreho je spravena kaviarnicka a sup ho nafotit si chmarossky viadukt. Jasne, ze som nafotil jeho menej krajsiu cast ale pohodicka.

Prichadzame na plne parkovisko pod jaskynou.

Opat platene parkovisko. Baba nam oznamuje, ze posledny vstup do jaskyne bude o 13/00, cul je 10/30.

Stupame klukatou lesnou cestickou, obiehame kopy ludi. Turisti okrem slovakov zvacsa z polska a ceska.

Po necelej polhodine sme pred branami jaskyne.

SU tu tri rady, jasne, ze nik nevie, ktora naco sluzi.

Prva rada je na suveniry, no o tie nik nema zaujem, bo kazdy predpoklada, ze sa tam predavaju vstupenky. Druha rada uz je na vstupenky. No po obdrzani vstupenky si treba vystat tretiu radu na vstup do jaskyne.

Vstup bol kazdych 10.min, zrejme kazdu polhodinu v inom jazyku (polskom).

Rusky su povinne ale nik to nekontroluje. Ono ako som kukal okolo seba bez ruska sme boli mi dvaja a este asi 5 ludia. dnu nas bolo asi 30.

V tejto jaskyni som uz tiez raz bol ale to som bol este soplak na zakladnej.

Co som si pamatal, tak ladu bolo omnoho viac. No to vsak neznamena, ze tu nebol ziadny.

Jaskyna pekna, len tie hordy ludi, chaos pri vstupe a nehorazne vstupne za fotak, 10€ (vstup do jaskyni stal tiez 10€). Ale tuto vysoku polituku fotakov maju tusim vsetky jaskyni.

Obed sme chceli dat pri parkovisku ale bolo plno a zvedlajsieho bufetu (styl koliby), kde predavali len pumpove bagety, nas obsluha poslala na ranc pod ostrou skalou .

Uplne super prostredie ala divoky zapad. Len chybali slnecniky aby sa clovek nemusel parit na slnku.

Cakacku na ucet mega dlha.

Davame este nanuky a relax na lezadlach.

Dnes spime na juhu slovenskeho raja.

Cas este mame, tak sup ho na okruznu turu na havraniu skalu.

Julia zistuje, ze som si srandu o vodeodolnych topankach nerobil.

Stupak teda riadni.

Stretavame doleklesajucu rodinku. Dievca uz ko. Si chce volat na zostup helikopteru.

Prichadzame na vyhliadku. Vyhlad paradny na kopce plne stromov. Pokukujeme aj po nadrzi palcmanska masa. Plan je jasny, po ubytku pojdeme tam a kukneme zapad slnka.

Zltu znacku zo strateneho kanonu menime za zelenu znacku smer stratena.

Oj veru, mali sme ist nazad rovnakou cestou. Klesanie nenormalne, toto by som veru slapat nechcel.

Obcas stretneme neakeho toho turistu ale ziadna masovka. Prekvapili asi 75 rocny manzelia, fakt respekt

V skalach je par jaskyn (hlbka mozno 25m), no uz dobre unaveny, konecne prichadzame do dedinky stratena, kde mame ubytko, penzion borovica

No najskor este po asfaltke pre auto.

Na ubytku len mlada, tak nic zatial neplatime.

Dnes si vyskusam spanie s mojou partackou na manzelskej posteli.

Po zhodeni veci, sadame do auta a uz smer spominana vodna nadrz.

Cesta opat paradicka, zatacky, stromy, asfalt v pohode.

V Dedinkach pred hotelom odstavujeme tatosa, je tam neaka zmienka o parkovnom ale nik nevybera, ono je uz nieco po 18/00.

Nadrz pekna ale prakticku nik sa nekupe, voda ladova, no po hladine sa pohybuje par slapadiel a par clnkov. Aj nad tym chvilu uvazujeme ale po vytecnej veceri od toho opustame. Podotkam, ze julia si dala az dve jedla. Casnicka z toho bola v soku ked sme objednali 3 hlavne jedla pre dve osoby. Toto urobila i v banskej stiavnici.

Ja som si dal pekne rybicku, moj naprotivok pokracuje v testovani slovenskej kuchyne. Pirohy to istia, zapijane radlerom

V kolibe zuzana jedlo dobre, len obsluha trosku spomalene ale zas dobry vyhlad na nadrz.

Z auta vytahujem deku a relax na travnatej plazi. Zapad slnka sa vsak nekonal, bo slnko zaslo ale iba za hory nie za obzor.

Na ubytku davame prve particky clovece nezlob se. Julia nechape ako sa mozem tak skodoradostne tesit ked jej vyhodim panacika.

Oproti nasmu minulemu ubytku, kde bolo riadne teplo, tu je zasa riadne zima.

Tot: 0.65s; Tpl: 0.013s; cc: 11; qc: 46; dbt: 0.3946s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb