Vama/Bulgari

Romania's flag
Europe » Romania » Dobrogea » Marea Neagra » Vama Veche
August 1st 2013
Published: September 11th 2013

Vama Veche. Festival folk. Am stat 4nopti, la pensiunea Alex, pret 100ron pe noapte. Pensiune noua, noi proprietari/renovata dar fara frigider, in schimb era racoare in camera si nu aveam aer conditionat. TV nu avea telecomanda, unii turisti mai pleaca cu ea in graba. Camera avea o terasa iar pensiunea avea si o gradina cu gratar pt cei obisnuiti sa stea mai mult in vila. Per total totusi posibilitatile de a sta afara cu prietenii pareau limitate, terasa camerei era mica, curtea cu masini si o singura masa fara scaune si fara gratar construit. Practic era o camera cu un pat si o baie, multe alte posibilitati nu aveai in pensiune si nu merita sa pierzi timpul prin ea.

Noi cum suntem plimbareti am decis ca aproape fiecare zi sa ne plimbam si destinatia cea mai decenta era la bulgari, ca doar seara era rezervata pentru festivalul folk pe sezlong, la malul marii in lumina lampioanelor, iar in camera in surdina muzica festivalului de salsa Wilmark de la Club D'Or .

Am decis sa vedem farul din Shabla,cel mai vechi si cel mai inalt de la Marea Neagra - 32m -apoi o mica oprire la resortul din
Rusalka cu o balaceala in Marea Neagra, un pepsi la bar si in final o baie in piscina. Resortul era superb, desi review-urile de pe net nu ar incuraja statul la vilele de acolo. Dar, pentru 3 euro parcare + 3 euro / persoana am avut acces la 2 plaje superbe, piscina, baruri.

In urmatoarea zi am hotarat sa servim un pranz copios la Dalboka, un restaurant specializat pe delicatese din midii aduse direct din mare si sa ne balacim in Golful Bolata. Midiile au fost delicioase si amintesc aici sarmalute in foi de vita cu midii, midii prajite/midii la gratar. Este de recomandat acest loc, nu este scump si ai si vedere la mare. Golful Bolata insa nu ne-a impresionat, drum prost si golful era aglomerat.

La intoarcere am poposit pe o alta plaja ascunsa tot de langa Rusalka, cea gratuita, descoperita de noi altadata si redescoperit plaja din Tuzla, cu nisip fin, liniste. Sa nu uit si de clatitele din Vama, pentru care as reveni mereu.

Plaja de langa Shabla este un loc interesant, e o plaja cu nisip mult, nu foarte aglomerata pentru ca este foarte lunga si lata. Imi aminteste de plajele comuniste, nu prea atragatoare, dar cu nisip cat cuprinde si fara alge.

Tot: 0.142s; Tpl: 0.014s; cc: 12; qc: 57; dbt: 0.094s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb