61.den - lodz

Poland's flag
Europe » Poland
October 11th 2020
Published: January 17th 2021

Kedze je nedela obchody (az na vynimky) su pozatvarane, no nam to nevadi, nas ciel je dalsie polske mesto, lodz.

Tam ideme za ucelom popozerat street art po budovach.

Ranajky vybavujeme na prazdnej varsavskej hlavnej stanici v kaviarnicke paul.

Opat ic-ceko, no teraz otvoreny vagon, rezerviacia miest je uz v cene.

Po chvili dorazame do lodzu.

Obria moderna stanica totalne ludoprazdna az z toho isiel strach.

Vcera som si do mapsgoogle zaznacil rozne grafity, ktore chcem pozriet.

Julia zasa stiahla mapu tychto grafit. Ja som nasiel asi 4 mapy s roznymi bodmi.

Od stanice smerujeme na sever a postupne nachadzame uplne genialne velkoformatove grafity.

Jeden kus lepsi nez druhy. Niektore su nove, ine stare a uz dost znicene ale i tak to ma svoje caro.

Ako sa postupne vzdalujeme od centra, stav budov sa vyrazne zhorsuje. To vyzera ako keby bolo prave po vojne. Osarpane cinziaky, vybite skla, steny posprejvane futbal.grafitami lks lod ci widzew lodz. Zalezalo, na ktorom uzemi sme sa nachadzali. Fakt ako keby bol clovek v neakom posapokaliptickom meste, kde vladne anarchia resp kde su len dve vladnuce skupiny, ktore bojuju o svoje uzemie.

Veru nalepku som v tejto casti radsej ani nelepil. ako vravi vojenske prislovie : Pozor nepritel nasloucha. Co je naozaj pravda. Si pamatam ked som mal sluzbu dozorneho na vojne. Vecierka za nami, nikde nikto len ticho. Tak sme sa bavili aj so spolusluziacim, ked sa zrazu z repraku na stole ozvalo. Budte ticho a dodrzujte vecierku.

Park staromiejsky pokryva uz jesen co dodava este viac mystiky zdemolovaneho mesta na elektrickovej stanici.

Na obed parkujeme do zahir kebab . V tomto meste toto jedlo leti, vratane pizze.

Pri objednavke mensie nedorozumenie, predsa clovek nerozumie polstine tak ako cestine ale nakonec vsetko zmaknute.

Ludia tu narozdiel od varsavy masky nenosia az tak poctivo. Maju ich pod bradu.

Zo stareho mesta, kde by som asi byvat nechcel ale zas ludia tam mozu byt pohodaci len to okolie, ideme nazad na juh do centra.

Dalsie murali ako poliaci nazyvaju street art grafiti.

Prichadzame k paradne zrekonstruovanej budove manufaktura.

Ako uz nazov napoveda bola tu tovaren. Teraz je tento pekne zrevitalizovany tehlovy velky objekt s malymi satelitnymi objektami premeneni na nakupne stredisko.

Totalny kontrast s rozbitmi domami v starom meste.

Sem tam prejde po ulici policajne auto ale ludi bez rusok neriesi.

Na dlhej pesej zone piotrkowska je mensi protest duhovych ludi. Rozdavaju vlajecky co ludia beru, niektory len preto, ze je to pekna fabra a nechapu vyznam. Inak ozaj nechapem naco inak orientovany na seba stale musia upozornovat (v par oknach ludia maju zastavu skoro v kazdom polskom meste) ale ono je to v tejto dobe in, tak ako lutovat vsetkych ciernych rabujucich americanov, ktorych sem tam pri sebeobrane policajti zastrelia. Ci pozastavovanie sa niektorych (hlavne vyhulenci v azii) cestovatelov ako ludia mozu navstivit trebars barmu, kde sa porusuju ludske prava a pri tom samy vyhulenci si uzivaju vydobytky doby made in china ci dokoknca snivaju o blahobytnom zivote v tejto krajine.

Riadne uz uzimeny a nachodeny navstevujeme Klubokawiarnia Owoce i Warzywa . Blizko je jedno velke grafity.

Galeria lodzska je dalsie pekne miesto, kde su kaviarne a samy hispter kam sa clovek pozrie.

Podobne, no viac hipster miesto je v areali piotrkowska 217 .

Stacilo kultury a nazad na stanicu.

Grafity naozaj pradane a to sme ich este kopu nevideli.

Cestou vidime pokutovat policajtov jednu osobu co si odmietla nasadit masku.

Stanica stale prazdna nato,ze je nedela poobede. Som cakal, hromadny presun ludi do hlavneho mesta tak ako to je na svk ale tu to asi tak nefunguje.

Do varsavy prichadzame uz za tmy.

Palac kultury je pekne nasvieteny. Farby sa na nom kazdu chvilu menia, tak paradicka.

Dnes si moc nepospim, zajtra startujeme na letisko modlin uz okolo 2/30 rano. Tez debil som mohol kupit radsej let s ryanair co ide z letiska chopin, co je o dost blizsie.

Tot: 0.592s; Tpl: 0.011s; cc: 11; qc: 45; dbt: 0.3281s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb