25.den - potapanie

Malta's flag
Europe » Malta
September 2nd 2020
Published: October 25th 2020

Noc bola v pohode, klima nakoniec vychladila izbu. Frantik prisiel z party v pohode, ziadne buntosenie.

Smer potapanie.

Prichadzam skoro, ponukam sa , ze pomozem ale vraj netreba.

Guidovia pomalicky chystaju tasky a do nich neopreny, topanky a ostatok.

Co ma prekvapilo, neopren mi nedali vobec oskusat, skusal som si akurat topanky a plutvy.

Postupne prichadzaju dalsiu potapaci. Nakoniec nas je 12 ludi.

Niektory musia este vyplnit safty dotazniky, ja som to spravil vcera. Kopa otazok, na vsetky som dal N.

I ked mam uz cez 50 ponorov furt ma beru ako owd, takze pod 20m by som nemal ist, v azii no problem.

Vyzera to, ze par ludi si tu robilo i kurz a par ludi vyzera na neaky 4 ponor v zivote.

Naskakujeme do dvoch dodavok a smer cirkewwa, odkial chodia trajekty na ostrov gozo. Ten mozno navstivim neskor.

V mojej dodavke je aj staff z mojho ubytka, si ma samozrejme nepamatal. Je z peru, robi si tu advanca.

Mna vcera presviedcali aby som si aj ja spravil. Toho si chcem spravit na svk, nech tomu aj rozumiem a ne len nech mi daju papier (ala azia).

Cesta nekonecne dlha az na koniec ostrova.

Tu specialne parkovisko pre potapacov. Jeden pojazdny stanok.

Sme rozdeleni postupne do roznych skupin.

Ja idem este s jednym chalanom ale ten si tu robi kurz, s nami dvaja instruktory.

Moj je fajn ale radsej by som mal babu co ma skupinku zaciatocnikov.

Ideme prvy, moj ponor c.55.

Point sa vola cirkewwa madonna.

A vskutku, dole je socha panny marie.

Guida sa prezehna ponarame sa hlbsie.

Ryb moc farebnych neni ale lepsie ako v chorvatku, obcas dost velke kusy.

Vchadzame do malej jaskyne, opat som sa zlepsil v mojich potapacskych zrucnostiach.

Po asi 45min sa vynarame. Oproti azii slabota ale lepsie nez chorvatsko, hlbku som mal asi 24m.

Vlny su dost velke, vychadzame hore po strmsom chodniku.

Relax a priprava na druhy ponor.

More dole nebolo moc studene, mal som kratky neopren avsak 5mm oproti 3mm v azii ale zas tam je teplota mora niekde uplne inde.

Medzi tym jeden podnikavec ponuka podmorske fotky s plysakom. Samozrejme vzdy sa neaky trulo najde co si to kupi. I ked toto je skor taka fotomontaz. Nuz ale ludi su blby.

Druhy ponor je odlisny ako prvy. Nejdeme do vody peso ale skaceme z bet.mola.

Cirkewwa adrians reef. Potapacov je tu uz kopa, skoro plne parkovisko, avsak dole ich moc nestretavame.

Fajn ponor spojeny s preplavanim par dier. Ryb bolo ok. Dole sme boli asi 40min a max deep 18m

Chalanovy co si tu robil kurz ukazali co sa stane s plucami ak sa clovek rychlo vynori.

Ked sme boli pod vodou, do malej plastovej flase nabrali trocha vody, uzatvorili. Potom ju na brehu otvorili. Odtial hned vytlacilo vzduch co bol pod tlakom, ako keby sa otvori sampanske. Tak ina sila tlaku.

S guidom som bol spokojny avsak so spolocnostou moc nie. Chladny pristup a za 90€ nam mohli dat aj neake obcerstvenie medzi ponormi. Zlata azia, tam vzdy v cene obed a snacky, vratane vody. Tu holi kokot. V chorvatsku podobne, no dobre tam dali aspon vodu ale tu ozaj nic.

Unavna dlha cesta nazad domov. Premavka dost husta.

Cestou sa rozhodujem, ze zajtra dalsie ponori nedam. Ak by sa slo k vrakom, siel by som ale nejde sa. este chalan z ubytka vravel, ze o dva dni sa pojde potapat k ostrovu comino. No cena za dva ponory okolo 120€, to mozem osrat.

Ziadne velke lucenie sa nekonalo, dalsie minus europskeho potapania oproti azijatom, Ti sa o cloveka vedia postarat a potom samozrejme clovek je spokojny a ide s nimi zas. Tu maju na haku. Hlavne, ze britska picka vyplakavala, ze mali mesiac zavrete.

Z potapania smer supermarket valyou . Tu je dokonca aj restika. Tak hned davam lacne supermarketove jedlo. Chutne to bolo, zasitilo.

Na ubytku relax vonku v roof bare s pivecko so supermarketu. Na izbe sa nedalo vydrzat, mega teplo.

Po oddychu hor sa do ulic.

Tentoraz je ciel opat o odlov kesky.

Ta sa nachadza v casti sliema.

Rovnakou cestou ako vcera po peknej promenade, neskor to zalomujem do vnutrozemia a podobnymi ulickami ako vo vallete sa tulam touto castou.

Opat kopa oznamom o tom nech si ludia upracu po svojom psovi.

Keska odlovena v pohodicke. No ziadne tb dnu nebolo.

Kupujem pohladnice v zastrcenom knihkupectve. Bol som upozorneni nech si dam masku. Nasadzovanie mi trvalo dlhsie nez kupa pohladnic aj so znamkami.

Predavacka bola z budapesti, na malte zije a paci sa jej tu. Velmi ju potesilo ked som podakoval v jej rodnom jazyku.

Odtialto zastavka na skalnatej plazi pod ulicou torri. No skalnata, dole su pekne vyhladene kamene taka fajn prirodna promenada ale de facto su to skaly.

Konecne sa potesilo i moje oko, ked sa nedaleko opalovali hore bez mlade slecny.

Baby su tu velmi pekne ale vsetko turistky.

Po odpocinku pri mori nazad na ubytko. Vypitie 16perc piva na roof terase.

Prisli novi ludia, 3 kiwi chalani, co robia v londyne. Sem sa dosli zabavit (popit a zatrtkat si). Na ubytko su este dvaja kiwi ludia, baba a chalan. Baba vypada jak prvotriedna kurva.

Navecer vybehnutie k moru a posedavanie na plazi.

Jedlo som chcel spravit v supermarket restike ale vecer uz bola zavreta. Tak koncim na kebabe na rovnakej ulici ako vcerajsia pizza.

Na malte su rozne svetove kuchyne, no prave maltske jedlo som tu este moc nevidel, mimo nobl restik.

Ozvala sa julia, cierna hora sa nekona, ziadne busy z chorvatska tam nejdu, bo covid pica. Nuz tak jej navrhujem, ze mozme dat spolu trip po cesku, i ked po malte by som mal letiet do solunu a vystupit na vrchol olymp. No dam prednost inemu vrcholu 😊

Letenky sa uz nedaju free prebookovat (ryanair 7 dni pred odletom sa dali) tak mi prepadnu ale nevadi, straty mam uz davno vykryte wizz kreditom.

Dnes mam izbu len pre seba, frantik odisiel.

Tot: 0.057s; Tpl: 0.016s; cc: 7; qc: 23; dbt: 0.0076s; 1; m:saturn w:www (104.131.125.221); sld: 1; ; mem: 1.2mb