LUXEMBOURG


Advertisement
Luxembourg's flag
Europe » Luxembourg » Luxembourg City
March 16th 2011
Published: December 27th 2014
Edit Blog Post

Total Distance: 0 miles / 0 kmMouse: 0,0

BRAUNEBERG-LUXEMBOURG


Geo: 49.6044, 6.13034

GUN 13 GUNLERDEN ÇARŞAMBA
Kahvaltı saatinde uyandık.
Kahvaltı bermutad çok iyi geçti fakat Kahvaltı sonrası Gorges'in atakları arttı.
Bilmediğiniz bir dilde birisi size uzun uzun anılarını anlatmağa başlarsa ,ciddi sıkıntı yaratıyor.
Ayşe Almanca bilmenin cezasını ağır ödedi.
Ben işlerim nedeni ile yırtınca kaderi ile başbaşa kaldı.
Bir süre sonra Luxembourg'a gitmek üzere yola çıktık.
Yol çok rahat ve şıp diye Luxembourg'a girdik.
Yolda Trier'in tepesindeki yollardan geçtik.
Almanlar dehşet köprüler ve yollar yapmışlar doğrusu..
Lüksemburg ya da resmî adıyla Lüksemburg Büyük Dukalığı (Lüksemburgca: Groussherzogtum Lëtzebuerg, Fransızca: Grand-Duché de Luxembourg, Almanca: Großherzogtum Luxemburg), Batı Avrupa'da denize kıyısı olmayan küçük bir devlettir. Toprakları Belçika, Fransa ve Almanya ile çevrelenmiştir.
Başkenti, ülkeyle aynı adı taşıyan Lüksemburg'tur.
Lüksemburg'un nüfusu yarım milyonun biraz altında ve yüzölçümü yaklaşık 2.586 kilometrekaredir.
Ülkede parlamenter temsilî demokrasi ile birlikte anayasal krallık sistemi vardır. Grandük unvanını taşıyan bir kral tarafından yönetilir.
Eski dönemlerden, günümüzde ayakta olan en büyük dukalıktır.
Ülke son derece gelişmiş bir ekonomiye sahiptir ve kişibaşına düşen millî gelir ortlamasında IMF ve Dünya Bankası verilerine göre birinci sırada yer alır.
Tarihî ve stratejik önemi kurulduğu Roma dönemine dek
uzanır.
Lüksemburg, Avrupa Birliği'nin, NATO'nun, OECD'nin, Birleşmiş Milletler'in, Benelüks Topluluğu'nun ve Batı Avrupa Birliği'nin kurucu üyelerindendir.
Ülkenin başkenti ve aynı zamanda en büyük yerleşim birimi olan Lüksemburg, Avrupa Birliği ile ilgili pek çok sayıda kurum, kuruluş ve dairenin genel merkezliğine ev sahipliği yapar.
Lüksemburg, Roma ve Cermen kültürlerinin kesiştiği bir noktada yer alır ve bu iki uygarlığın da ülkenin kültürel yapılanmasında büyük payı vardır.
Lüksemburgça, Almanca ve Fransızca olmak üzere üç resmî dilin bulunduğu ülke laik bir devlet yapılanmasına sahip olsa da Lüksemburg halkının büyük çoğunluğu Roman Katolik Kilisesi'ne bağlıdır.
Bu küçük ülkenin tarihi 963'te kont Siegfried'in Lütteburg Kalesini kurdurmasıyla başlar.
15. yüzyılda 4 Kutsal Roma Cermen İmparatoru Lüksemburg'dan seçilmiştir.
Bunlardan I. Karl, Lüksemburg'u 1354'te dukalığa dönüştürmüştür.
1443'te Bourgogne Hanedanının eline geçen ve yüzyıllarca yabancı ülkelerin egemenliğinde yaşayan dukalık Bourgogne Hanedanından Marie'nin Avusturya imparatoru I. Maximillian ile evlenmesi sonucu Habsburglara geçmiştir.Başkenti Lüksemburg, 2007 Avrupa kültür başkenti seçildi. Ayrıca kişi başına düşen yıllık millî gelirde dünyada ilk sıradadır (81.000$ 2006 tahmini). Diğer ülkelere nazaran zengin bir toplum olması, ülke topraklarının küçük olması ve çekirdek bir ülke olarak yaşaması ile doğru orantılıdır. Bunların dışında, Lüksemburg, dünyada halen bağımsız olarak varlığını sürdüren ve
Dukalık sistemiyle yönetilen tek devlettir.Ülkede büyük çoğunluğu başkent Lüksemburg'da bulunan pek çok müze vardır. Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi, Lüksemburg Şehri Tarih Müzesi, Grandük Jean Modern Sanat Müzesi ve Diekirch'deki Ulusal Askerî Tarih Müzesi ülkenin en bilinen müzelerindendir. Eski ve iyi korunmuş kaleleriyle başkent Lüksemburg UNESCO'nun dünya kültür mirası listesinde yer almaktadır.Luxembourg benim çalıştığım yıllarda çok ziyaret ettiğim bir kent. Bu gelişimde ciddi gelişme gördüm. Bir kere trafik çok artmış ve park yeri bulmak çok zor hale geldi. Benim burasını ziyaret ettiğim yıllarda ülkenin küçüklüğü üstüne espriler yapardım. "Uçağımız alana indi fakat kuyruğu Almanya'da kaldı."diye... fakat şimdi bakıyorum bayağı inşaat yapılmış. Aracımızı zar zor parkettik azıcık yürüyerek merkeze vardık. Azıcık dolaştık Türk lokantalarından bilgi aldık ve istediğimiz "deniz ürünleri" lokantasını bulduk. Ayşe ile midyelerimize kavuştuk.tereyağlı ve müthiş yapmışlar .. kutlarım vallaha...adres :http://www.lalorraine-restaurant.lu Luxembourg bir vergi cenneti. Yakıtımızı fulledik. Litresi 1.19 E !!! böyle bir şey yok.. Acaba doldurmaya Türkiye'den buraya gelebilir miyiz ? diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz.Dönüşte Piesport'a uğrayıp şarap takviyesi yaptık.

Her gün,günün karelerini toplayarak video haline getirdim ve kolaylık olsun diye You tube'a koydum ...ilgileniyorsanız aşağıdaki linki tıklamanız yeterli:


Şu Anda Hava durumu:
http://weathersticker.wunderground.com/weathersticker/sunandmoon_metric/language/www/global/stations/06590.gif'


Additional photos below
Photos: 6, Displayed: 6


AdvertisementTot: 3.459s; Tpl: 0.053s; cc: 16; qc: 50; dbt: 0.0756s; 3; m:saturn w:www (104.131.125.221); sld: 2; ; mem: 1.4mb