Hicran Cigdem Yorgancioglu LUXEMBOURG 2011


Advertisement
Luxembourg's flag
Europe » Luxembourg » Luxembourg City
June 22nd 2011
Published: June 22nd 2011EDIT THIS ENTRY

Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.

LÜKSEMBURG BÜYÜK DÜKALIĞI

Turuncu bir şapkanın altında,altı çizilecek esrarengiz yeni kelimelerin yada bir tik daha atılacak yeni diyâr ve coğrafyaların peşinde değil kendimin peşindeyim bir yolculukta daha . Neyin dışında olduğumuzu söylersek bir o kadar da içindeyizdir.Birbiri ile çelişmeyen fakat farkındalığı canlı tutmak isteyen önermeler bütünüdür bu akış.
Başucumda yeni düşünceler ve semaya açılmış ellerim uçmaya hazır. Neye başlandı , neyin ya da nelerin devamı getirilecek. Kaşif bir ruhun monologlarıdır söz.
Kişi anlatıcının kendisi. Dıştan içe ve içeriden dışarıya bakıyorum, ,denize kıyım olmaksızın bugün de kendimce akıyorum.Alzette Nehri’ne kaç taşar atarım, gece olsa sabah olsa kaçta yatarım , bir şehirden giderken gelişimdekine neler katarım.
Evrensellik ve humanizimi bir orada bir burada yanar döner söylem ve duruşlarla karıştırmadan,,günü geceye yarıştırmadan,, surete meyledip gönülde karışmadan yola devam.Beyaz mavi ve kırmızıya doğru yol alıyorum bütü renklerimde.
İsviçre üzerinden gelip kondum Vites küçültme imkanı olmayan hızlı bir tempodan İstanbulun yüzölçümü anlamında yarısı kadar Kelt kökenli bir ülkeye hatta onunla aynı adı taşıyan başkentine geldim. Ben de olup biten târihî olayları kayıt düşmeye hazır mıyım bilmiyorum bakalım kayda değer neler yaşanacak.
20.06.2011 Çiğdem Lüxembourg.

İstanbul’dan 3 sene öncede Avrupa’nın kültür başkenti Lüksemburg idi. (Aslında bilmem kaç yıl önce bir kere daha olmuş )Onların bu süreci nasıl geçirdiklerini bilmiyorum ama “National Holiday” nedeni ile bunca aktivite ve konser sanki böyle bir havayı estiriyor şehirde .Sanki gelişimin şerefine yapıyor bütün bunları. Diğer taraftan bakacak olursak benim aktivite zamanını seçip denkleştirmem ve bunca konser iyi verilmiş bir karar.
Orchestre Philharmonique du Luxembourg Gast Waltzing tarafından yönetilen Lüksemburg Filarmoni orkestrası Guillaume II (Knuedler) şehri ve beni iyiden iyiyiye coşturdu . Amatör ve profesyonel kameralarla çekimler yapılmakta idi ve elbette Lüksemburg TV leri de konseri kaydetti ve kimisi de canlı yayınladı. Şehirde adeta bir müzik festivali vardı diyebilirim. 20.07.2011Lüksemburg.

Kendimi sandıktan çıkmış Ortaçağ film sahnelerinde buldum. Güliver’in Liliput ülkesi gibi .İstanbul’un yarısı kadar büyüklükte bu mini minnacık şirin Avrupa ülkesi. Lüksemburg Büyük Dukalığı Roma ve Cermen kültürlerinin hakim olduğu ve halkının büyük çoğunluğu Roman Katolik Kilisesi'ne bağlı olduğu Lüksemburg, Avrupa Birliği'nin, NATO'nun, Birleşmiş Milletler'in OECD'nin, Batı Avrupa Birliği'nin Benelüks Topluluğu'nun kurucu üyelerinden. Parlamenter temsilî demokrasi ve anayasal krallık sisteminin beraber uygulandığı bir anlamda meşrutiyet idâresindeki Luksemburg’da şu anda “Célébration publique de l'anniversaire du souverain” zamanı. Bahsettiğim bu konserler ve etkinlikler de bunun bir parçası.
Bu Benelüx üzerinde biraz duralım. Lüksemburg yarım milyona yakın nufusu olan bir Benelux ülkesi. Geçtiğimiz aylarda misafir katıldığım program yayın konuğum olan Belçika konsolosuna bu Beneluks ‘ün anlamının ne oldugunu, neden birlikte anıldığını sormuştum . Cevaba göre ,Belçika Hollanda ve Lüksemburg devletleri arasındaki gümrük birliği aslında meselenin özü. Zira bu sözleşme 2.Dünya Savaşı sürmekte iken 1944 yılında ilgili devletlerin Londra’da bulunan milli hükümetleri tarafından imzalanmış ve 1948 yılının başından iitibaren yürürlüğe girmiş durumdar. Bu sözleşmeye göre üç ülke bir birbirlerinden gelen mallardan gümrük bedeli almadıkları gibi başka ülkelerden gelen mallardan da aynı gümrük bedeli oranını esas almaktalarmış. Kısaca aslında ticari İşbirlikteliğinin sonucu böyle anılmış bu ülkeler..Birlik üyeleri 1954 ile 1956 târihleri arasında Benelux(Benelüks) namına ortak bir ticaret ve ödeme politikası takip etme konusunda da karar alıp uygulamışlar.
Bu arada Belçika’yı da anmışken Lüksemburg’da Belçika gibi ötanazinin serbest olduğu ülkelerden birisi. Kişisel olarak bu konuya gerek yaptığım araştırmalar gerek bilim & ilim adamları ile yaptığım sohbetler gerekse gerçek yaşam hikayelerinden deneyimler açısından baktığımda bir insanın ölümüne karar vermenin kolay bir şey olmadığı hatta bunun söylenemeyeceği kanısındayım. Bu anlamda kişinin yaşama hakkının kendi isteği ile bile olsa elinden alınması konusu hassas bir mesele diye düşünüyorum. Bu konuda benim gibi düşünmeyenlerin sadece değişik bir bakış açısı ile düşünmeleri icin Pedro Almodovar’ın yönettiği 2002 yapımı Türkçeye Konuş Onunla şeklinde çevrilen “Hable con Ella” adlı filmi izlemelerini ve oradaki bitkisel hayattan hayata dönüş sürecini gözlemelerini ve gerçek yaşamdaki örneklerini araştrmalarını önerebilirim.
Ötenazi’nin serbestisi Belçikadaki gibi eşcinsel evliliğinde Lüksemburgda serbest olduğunu akla getirebilir ama henüz değil. Şu anda Lüksemburg’da sadece civil partnership denen “medeni birliktelik” var. Evlilik kadar olmasa da çiftlere tıpkı evli çiftle gibi benzer haklar ve sorumluluk veren bir birliktelik şekli uygulanmakta.Eşcinsellerde bu statüde birlikte oluyorlar.
21.06.2011 Çiğdem Y Lüksemburg

Lüksemburgca, Almanca ile Fransızca arasında Alman aksanı ağırlıklı bir dil.Arada anladığımı düşünüyorum sonra cümlenin bir ucu kaçıveriyor. Ya vasat Almancam ile yada kötü çat pat Fransızcam ile anlaşmaya çalışıyorum. Bu arada dil gibi ırk olarak da Alman ve Fransızlar karışıklar.
Ardenler Ülkenin kuzeyinde.Yoğun ormanlarla kaplı bölgesine Ösling deniyor. Ülkenin güney bölümüne ise Gutland adı veriliyor .
Önümden geçen yırtık pırtık kıyafetler sadece bir kostüm. Sonra gösteri amaçlı asker yürüyüşleri. Askerlik gönüllülük esasına dayanmakta. Koyu bir akşam karanlığı , çağırır meşalede aydnlığı.. Boulevard Royal’dan başlayan , Grand-Rue, üzerinden Rue du Fosse ile devam edip sonrasında Place Guillaume II de sonlanan bu meşale geçişinin yani bizdeki adı ile bu kutlamaların adı fener alayı (a torchlight parade) .Askeri bandolar da pek eğlendiriyor halkı. Samba dahi çalıyorlar. Petrusse Valley bir hayli aktif.
Telefonuma bir mesaj geliyor . Bu arada hatırlatmak gerekir ki ücretsiz internet telefonu Skype’ın (Skype Communications, S.A.R.L Limited şirketinin ) genel merkezi de Lüksemburg’da
22.06.2011 Lüksemburg

Zihnindeki totaliter dünyanın farkına varmadan dünyada varolmaya çalışanların dünyasına , gerçekten dönüyor mu diye baktığım zamanlar olur. Omzunda melek oldugunu düşünürler bazen. Öylesine söyledim şu keyifle danseden ihtiyara baktım da
22.06.2011 Lüksemburg Çiğdem

Lüksemburgda da İsviçre gibi kantonlar ve komünler var. Kişi başına düşen milli gelirin bu kadar yüksek olduğu bir ülkede herşeyin ateş pahası olmasına rağmen bir İskandinav ülkesi kadar pahalı olmamaması (öncelikle benim için) iyi haber. Zira Norveç en pahalı ülke ama Luksemburg dünyada kişi başına gelirin en fazla olduğu ülke.(94.417 USD) Yani Norveç bu anlamda 2.sırada yer alıyor(94.386 USD).Enflasyon % 2.5 civarlarında. İşsizlik oranı bir hayli düşük ama diyelim ki işsiz kalındı bu dururmda uygulama ise ilk 1 sene işsiz kalan için avantajlı gibi gözükmekte .Zira ilk sene çalıştığı sürece aldığı maaşın %85 ni alabiliyor işsiz kalan kişi.
POLİSİYE BİR LİMONİ SABAH VAKTİ - ADALET SARAYINDA KUŞATMA
Erken sabah yürüyüşlerimde Place de la Gare ‘a kadar inip sonra gerisin geriye yönlendim.
Temyiz ve Fesih Mahkemelerinden oluşan Yüksek Adalet Divanı …İdari mahkeme ve anayasa mahkemesi kurulmuştur.Herşey hazır beni bekliyor. Mevzû açılmak üzere.
İçimde taşıdıığım bütün bizlere izin veriyordum.. Yürüyordum . Bölünemez bütünlüğümde yine hudutsuzum diye elimi kolumu sallaya sallaya güzel manzaralara bakına bakına yürüdüm . Yürüdüm. Otların yada bulutların içinde saklı ve gözlerini kamaştırmaya bile tevessül etmeyen daha nice güzellikler vardı da göremiyorum diye düşünüyordum. Güzel bir gün. Hava biraz puslu diye halim de duman olacak değil ya . Dinç bir beden dilim var az önce yanımdan geçen karga dahi şahit.
Herşey yolunda gidiyordu Adalet Sarayı’nın koridorlarında mimari plan fotograf çekimleri yapar iken sanki ‘anti-maddeyi’ incelemeye çalışan bilim adamı edâsı ile duruşmalara(celse anında) bakacağım diye kapıları açıp yaramazca deklanşöre basana kadar.. Göze almıştım biraz olacakları.Biraz da merak kediyi nereye kadar götürür dedim, paradigma eğitimlerime ne malzeme çıkar derken. Hatta cübbelerdeki beyaz peluşlar pek hoşuma gitti. O bedensel ciddi duruşlarda ne de yakışmış kostümler.
Ve onları da kadraja almıştım ki işte o meraklı kedi Avaz avaz miyavladı. Olup bitenin bende cesaret ya da korku uyandırmadığı bir hâl durumu. Sadece üçüncü de zıplayamamış bir çekirge gibi bakıyordum. Anaşılan o ki bina görüntüleri dışındaki görüntüleri hatıra albümümde kamuoyunun ilgisine sunamayacak idim. Malumun ilâmı gerekiyor işte bazen.
Öyle Uğultular ya da sırma pelerinli ağırlaştırılmış sorgu kıyıısndan gelmiyor elbet püfür püfür esintilerim. Anlatayım olanı biteni.
Dururp duruken duracak değilim ya yerimde. Sanki pire gezer gibi derimde. Sorma soruşturma , durma duruşma.
Gel gegelim duruşmalarda çekilen suretler üzerine polis göktaşı gibi düşüverdi Sağa sola bakındım bana benden başka kanat gerecek kimse yok etrafta. E dokunulmaz da değilim.. Bir maruzatım var deyip doludizgin hızlı cümleler ile yaptığım mâkul açıklamaları dinleyecek kimse de yok Başı eğmeden doludizgin kuyruk dik olarak ve müşâhede altında tutulmadan çıkmalı işin içinden .Hem de dünya gezilerime dair fotografları ,videoları ve kartı kurtarmam gerekiyor . Kimlik de otelde bırakıldığına göre meçhul kişi olarak,yalın akıcı ve akılcı bir anlatım gerek. Aksi ironik tabirle fabrika ayarlarma geri dönünceye kadar tam bir Yakayı kurtarmak sancısı.Paradigma eğitimim lâyıkıyla devreye girdi.
Başkaldıran marjinal bir görüntüm yok. Turuncu şapka bir kaç statü sembolü (benim için değil ama kimisi için bakınca önemli ayrıntılar) aksesuar ve yaramaz bir çerçeve .İlk aşamada dilim kelebek gibi boyumun üç katı idi. Ne yapıyorsun sorusuna burada 360 derece kameralar vardır aslında ne yaptığım ortadadır ile başladı . Sonra ...ooo kamuflaj ..Böyle başlayan konuşma 1 saate varan sorguya dönüştü bir de Blackbery telefonumun joystick arızası nedeni ile son çekilen suret fotoları silinemeyince kart kontrole gitmememesi icin verilen mücadele. Yüksek bir uçuurmdan aşağı bakar gibi (ama despotça değil)bakan ve biraz kıvılcım çakan gözleri bir yandan özgün bir üslup ile beni ürkütmek istedemediğini söyleyen polis ve görevliler her an varlığımı bir alev topuna dönüştirecekler gibi idiler. .Kendi yöntemlerine göre yaptıkları GBT lerine gözre gizli istihbarat servisinin elemanı olmadığıma ve vukuatlı bir şey olmadığıma karar verdiler. Bu arada joystick aksiliklerine rağmen binbir menü üzerinden zorla da olsa silindi fotograflar. Herhangi bir kasıt ve kusurum olmadığı anlaşılan meseleden disipline yaramazlık hükmü ile gitmiş çocuk gibi uyarma ya da kınama cezası almadan berat ederek uzaklaştım. Her şeye rağmen ,sanki mercek altına alınmaya doymamış gibi Adliye Sarayı’ndan çıkarken bir iki fotograf alsa idim diye içimden geçirmedim desem yalan olur.
Neyseki Lüksemburg haber ajanslarına düşmeden ve yeni bir vukuat çıkarmadan yoluma devam edip 6 Rue Notre Dame caddesine Simonchini’ye geçiyorum.
22.Temmuz 2011 Çiğdem Y


GRAND DUCHY OF LUXEMBOURG- NATIONAL DAY KUTLAMALAR
Adolphe Köprüsü (Pont Adolphe) üzerinden şehri seyrediyorum bir süre. İsmi yanıtmasın Adolf Hitlerden gelmiyor .Ülkeden 1890 lardan balayarak hüküm süren Grand Duke 1.Adolphe’un isminden geliyor.
Grandük Jean Modern Sanatlar Müzesi’ ve Musee National d'Histoire et d'Art(Ulusal Târih ve Sanat Müzesi) ni de (Tarihi şehir bölgesinde) gezip Avenue de la Liberte’de bir tur atıyorum . İzliyorum eğleniyorum konserden konsere koşuyor çoşuyorum..
Erişkinler ve ebeveynler çocukları konusunda oldukça korumacı ama müdahaleci değiller . Bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi çocuklarını fotoğraflarını çekmek için izin istemeniz gerekir . Kimi aileler oldukça sevecenler bazen de aileler yaklaşıyor . Kafamdaki şapka ve kıyafetimle ve mimklierimle ilgilenmeyen bir çocuğun yanından henüz geçmedim sanırım.
22. Haziran 2011

HAVAİ FİŞEK GÖSTERİLERİ
Savunma amaçlı ufak ordusunun bir kısmı Notre-Dame Katedrali,l önündeki kutlama seromonisinin başında bekliyor Bir gün önce başımı az kalsın derde sokacağım avukat savcı kostümlerinden bol bol görebilme imkanım oldu.
Gösteriler soğuyan hava ve havai fişek gösterilerine dair notlar derlenmeli daha .
22.06.2011


Kahvaltıda Boşnak kökenli Koosvalı bir kadınla tanıştım. Sabah kahvaltısını bana sunan kadındı . Varlıkla yokluk arasında giden yaşam hikayesinin içinde elbette savaşların gözyaşı da vardı. Bu gözyaşı gözünden değil kalbinden diline dökülüyordu. Meğer savaş zamanı çok mülteci ve göçmen gelmiş Lüksemburg’a
23.06.2011

Place d’Armes daki neşeli Garnizon bandosu “Amicale Garnisounsmusek Dikkrech performance” gösterisinden sonra Place Guillaume II.’deki Big Band Opus 78 & Ladies of Soul konseri oldukça çoşkulu geçti . Havada bu kadar serinelmese idi
23.06.2011

Ben dönerken bir önce gittiğim ülkeye Lüksemburg’un bir sözü var şöyle ki Lüksemburg Dışişleri bakanı Jean Asselborn ile Kosova. Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj görüşmüşler ve Lüksemburg’un Kosova’ya önümüzdeki 3 yıl içinde değişik projeler kapsamında 27 milyon EUR yardımda bulunacağı açıklamış .İsviçre’ye giden uçağım kalmak üzere .
24.06.2011 Findel Uluslararası Havaalanı ,LUX ÇiğdemHicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu ‘nun Luxembourg Devr-i Alem Hicri Alem Hicran Çiğdem Seyahatnamesi’nden ..seyahat notlarından alıntılardır . Her hakkı saklıdır .. / Eserin tüm telif hakları H.Çiğdem Yorgancıoğlu’na aittir . Eserin izinsiz kopyalanması çoğaltımı ,yayını ,dağıtımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun hükümleri geçerli olacaktır.

AdvertisementTot: 0.24s; Tpl: 0.015s; cc: 8; qc: 24; dbt: 0.1364s; 1; m:apollo w:www (50.28.60.10); sld: 2; ; mem: 6.4mb