2.den - dortmund

Europe » Germany » North Rhine-Westphalia » Dortmund
November 1st 2020
Published: November 5th 2020

Vonku pekne pocasie.

Cez vyprazdnene ulicky centra okolo ikony dortmundu kostoliku sv.reinolda si to pomalicky valime na ranajky.

Ludia v centre nosia masky rozne, niektory ich maju nasadene spravne, iny pod nos, iny pod bradu a iny vobec. V centre su povinne masky. Vzdy ked idu okolo policajti, ludia si ich nasadzaju. No policia to neriesi.

Ja bez masky, julia s maskou, bo je vystrasena z pokuty.

V pustych ulicach par bezdomovcov co si pakuju svoje haky paky z pred krytych obchodov, ci vyberaju smetne kose. Bezdomovci nemecky vyzerajuci, ziadny imigranti.

Parkujeme v kaviarnicke Gloria Jean's Coffees .

Zakusok a kapucino sa uz nesie na malu terasu. Medzi cakackou julia opat vyplnuje covid dotaznik s osobnymi udajmi. To ak by bol niekto nakazeny aby sa dali dohladat ludia, to je teoria ale prax je podla mna taka, ze ten papier sa likviduje kazdy vecer na zaverecnej. Nuz ale mozno sa mylim.

Ranajecky dost drahe, 14€/2osoby ale kapucino bolo uplne genialne, vratane kolacika.

Smer ubahn a stadion borussie dortmund.

Kupili sme singel listky, neskor zistene, ze sme mohli kupit 4 jazdy za zvyhodnenu cenu resp kupit listok len na tri stanice co bol tiez lacnejsi. Nuz to tak vyzera, ze sa domaci vo svojej krajine nevyzna, tak nabuduce si doma spravim domacu ulohu este pred vycestovanim.

Po opusteni metra sa ocitame v inom svete.

Ziadne skarede budovy, cudny ludia ale pekne ciste prostredie, zelen a normalny ludia co sa prechadzaju parkom, behaju.

Miname krytu ladovu plochu, tak reku skusime si zakorculovat pri spiatocnej ceste. No julia este na korculiach nikdy nestala a moc ju to nelaka.

Pri zimnom stadione fajn pekne upraveny parcik. Na chodniku hviezdy futbalu ala holywoodsky chodnik slavy.

Cestou k stadionu takmer kazde verejne osvetlenie pokryte nalepkami borussie a ich ultras grup.

Toto nemohlo zostat bez povsimnutia a uz sa medzi zltociernou vynima cervenocirna seredska nalepka.

Stadion z vonka ok, dokonca je pred nim otvorene aj obcerstvenie a fan shop.

Juj velka skoda, ze neni futbal. Atmosfera tu musi byt magicka.

Nazad okolo zimneho stadiona k westfalenpark .

Tu budka so vstupnim (2€ v corona dobe). Pred budkou dopijaju piva ukrajinsky obcania co sa chystaju vstupit do parku.

My sa rozhodujeme, ze park platit nebudeme a ideme nazad do centra.

Vyskakujeme na zastavke stadgarten.

Clovek by tu ocakaval neaky pekny park ale nic take tu neni. Par stromov, fontana pri ktorej popijajuci bezdomovci.

Obhliadka nic moc rathausu.

Tu neaky pomnik a pri nom piknikujuci nemci co vyzerali ako daka hipie skupinka.

Fakt tato krajina je divna.

Co som kukal tak i tu je amazon, plat 11€ brutto co sa mi na nemecko zda malo ale julia vravi, ze to je normalne, podobne platy ma aj dhl ci deutsche post. Hovorim cul o normalnej manualnej praci nie o manazerskych poziciach. Julia mala v banke v cistom okolo 2500€. Cul ma podporu 1600€. Takze nemecko neni az taka boom krajina pre obycajnych ludi.

V meste je kopa figurin nosorozcov roznych farieb. Nieco asi ako kedysi boli popularne figuriny krav po svete.

Izba a robenie deti.

Na neskory obed, z ktoreho sa vyklulala nakoniec aj vecera vybiehame na sushi do All you can eat Sushi - Mr. Wasabi .

Cena 18,9€ co si myslim, ze je na sushi dobra cena.

Cakame na usadenie k stolu. Kapacita tu je vdaka covidu regulovana.

Opat vypisanie debilneho covid papiera, premierovo sa tam pisem i ja.

Prva varka 5druhov sushi a k tomu pivo.

Zacinam skvelou miso polievkou a potom uz len sushi zajedane kimchi salatom.

Dalsie kolo davame uz len 3druhy, reku aby bol plac na dezert. No k nemu sa uz nedopracujeme. Jedla bola kopa, hlavne ked jeden druh sushi obsahoval aj 4ks.

Tuto restiku jednoznacne odporucam.

Vedla nas, stol pre istotu oddeleni plexisklom, nemecky par s jednou babou. Baba cista neprijemna nemka. Jak keby bola v restike nasilu, vsetko komentovala, odporna na obsluhu. Radost ist s takou osobou na jedlo.

Riadne napraskany smer izba a dopitie cerveneho vina.

Na izbe je nahovno kupelka, umyvadlo a i sprcha zapchate, tak voda odtekala velmi ale velmi pomalicky.

Ani druhy den ma toto mesto neocarilo.

Tot: 1.932s; Tpl: 0.024s; cc: 12; qc: 27; dbt: 0.0136s; 1; m:saturn w:www (104.131.125.221); sld: 2; ; mem: 1.3mb