2.den - Berlin

Germany's flag
Europe » Germany » Berlin » Berlin
September 16th 2016
Published: September 24th 2016

Rano ma z rozkladacej postele vyhana curanie. Z postele definitivne vstavam o 8/00

Vcera na vecer mi bolo neako blbo, tak neranajkujem.

S kuzmom (pes) vyrazame do ulic Berlina.

Pod niektoymi mostami maju svoje byvaky bezdaci. Matrace rozlozene, kopa veci. Niekde len tak opustene,niekde aj obyvane.

Okolie popri rieke je velmi kludne, na druhej strane uz vidim rezidenciu merkelovej.

Popri hlavnej vlakovej stanici sa dostavame uz do turistickeho centra. Ludi nenormalne pribuda.

Kedze sa pohybujeme na vychod, slnko nam stale svieti do oci, tym padom aj fotky budu zrejme dost nahovno.

Reichstag vyzera uzasne ale bohuzial nemame rezervaciu a nemozme sa ist pozriet na vyhliadku do kupoly,ktora je zdarma. CS este vcera vecer pozerala na stranku bundestagu ale na dva tyzdne bolo vsetko plne.

Pred parlamentom na travnatej ploche pobehovali rozny skolaci a zrejme tu boli na vylete aj neake tie detske utecenecke handrove hlavy,bo ich tu vyucovali nemcinu ich patrony.

Pri brandenburgske brane este viac ludi, z jednej strany spanielcina, francuzstina, anglictina a samozrejme nemcina.Brana v pohode ale nic extra to teda nieje.

Od brany postupujeme k blizkemu pamatniku postavenemu na pamiatku zavrazdenym zidom v europe. Opat pre mna sklamanie,len betonove kvadre roznych velkosti. Dnu sa nahanali deti, hrali sa na skovavacku. V noci to tu musi mat uplne inu atmosferu ale cez den nic moc teda, proste len betonove monstrum. No skor monstricko.

Od tohto bodu uz stracam prehlad co je co, neskutocne mnozstvo roznych budov o ktorych dostavam velmi presny vyklad co je co,kde,kto,ako, preco. CS je nadupana vedomostami ale ako sa vravi,vsetkeho vela skodi, tak uz to ani moc nevnimam.

Dostavame sa uz aj k neakym zvyskom berlinskeho muru ale opat nic extra, len betonove stlpce, kde su fotky a neaka ta historia.

V topografickom muzeu teroru si odskakujem na zachod. Muzeum je zadarmo, horne podlazie je posiate foto historiou od vojny az po pad muru, v podzemi su rozne kancle. Vonku na mure opat kopa fotiek s historiou.

Po uliciach sa premavaju trabanti. Dalsia turisticka atrakcia, za poplatok sa da sadnut za volant a spravit si mensie kolecko berlinom.

Checkpoint charlie, opat dalsia blbost. V minulosti to bol jeden "z hranicnych" prechodov medzi vychodnym a zapadnym blokom. Charlie preto,bo usa armada hlaskuje abecedu menami,A ako alfa,B ako bravo, C ako charlie atd.

No takze co tu vlastne je.No proste mcdonald 😊 V strede ulice je stanovisko vojakov, okolo "vojaci", ktory si pytaju za jednu fotku s nimi 3€. Nad ich hlavami je velka obrazovka z jednej strane s americkym vojakom a zdruhej sovietskym.

Po Friedrichstraße sa presuvame nazad k barndenburskej brane. Na ulici kopa roznych obchodov.

Inak cakal som tu viac cirnych hub, zatial uplne minimum. Zvacsa len domestifikovany mohamedany.

Na ulici 17.juna sa nachadza ,ako a na rusov patri, obrovsky pamatnik padlym vojakom. Dva tanky, delo a socha vojaka. Konecne volaco poradne.

Obcas sa kvoli kuzmovy musime zastavit bo si znackuje svoje uzemie, resp vykonava velku potrebu. CS uz s pripravenym sackom zbiera toto hnojivo.

Cesta je zasadena v peknom parku.

Od Siegessäule smerujeme na juh, konecne na jedlo, na pizzu.

Nemci sa radi opaluju, hlavne nahy. V parku na Fasanerieallee si spravili svoju vlastnu nudaplaz, na trave sa valaju odhaleny stary nemci, dokonca tu maju vybudovane aj sprchy. Tak toto som veru v parku necakal, nuda plaz.

Konecne dorazame na vychvalovanu pizzu do Café am Neuen See . Teda pizza nic moc a este aj mega draha. CS si dava zemiakovy salat, uplne mini kopka za cca 5€. Prostredie je tu fajn ale tie ceny, co ti sibe, v centre berlina to bolo omnoho lacnejsie. Capovane pivo od 4,5€ hore.

Pod stromami si teda vychutnavam pizzu, ktora neni ani nakrajana na trojuholniky, relax pri vode.

Uz som riadne unaveny, pochodujeme hadam uz 4 hodiny, na CS to neni vobec vidiet,ma inu kondiciu.

Este povinna fotka Bellevue palacu a konecne na byte a oddych.

Doplnam tekutiny z vodovodu. Voda je tu pitna.

Po asi 2 hodinach oddychu nechavame kuzmu doma, bereme bicykle a hor sa do vychodneho berlina.

Moj stroj ma jednu nevyhodu, neda sa zdvihnut sedanka ale sak to zvladnem, hadam nebudeme jazdit maraton.

Zacina moja prva jazda velkomestom na bicykli. Cesticky pre cyklistov su tu fajn spravene,ide sa medzi cestou a chodnikom, niekedy po ceste. Zvlast semafory pre cyklo premavku. Ideme dost rychlo ale i tak nas furt ludia predbiehaju.

Na alexanderplatze zastavka, povinna fotka televiznej veze a pome ho dalej k east side gallery.

V nedelu tu budu volby, tak sa konaju na roznych miestach mesta mitingy, vsade kopa putacov, volte mna, mna, mna.

Nohy ale hlavne zadok uz zacinam dobre cistit, konecne prichadzame k east side gallery .

Toto miesto som si predstavoval uplne inak, prichadza teda dalsie sklamanie.

Rusna cesta plna aut, uzky chodnik a pri nom mur pokresleny obrazkami. Novsie obrazky dokonca ohradene plotom. Niektore kresby uplne genialne ale proste nic z coho by som padol na zadok,tak ako som si to predstavoval.

Z druhej strany muru, stavenisko a neupravena plocha. Neskor sa to zmenilo a uz to tu bolo upravene, samozrejme tu nemohli chybat fotky zbombardovanych miest utecencov zo syrie atd.

CS furt plna sily, smer Mauerpark , kde kazdu nedelu byva obrovsky blsak ale dnes je piatok,takze ziadne stanky su tu neni. Iba kopa posediavajucich ludi, popijajucich piva, grilujucich. Park nic moc.

Ako sme tak prechadzali vychodnym berlinom bolo vidiet jeho mensiu zaostalost, zvacsa same stare budovy, niektore rozpadajuce sa, kopa alahovcov aj s ich kebabarmi.

Na niektorych krizovatkach vzdy ked naskocila cervena vybehol na prechod artista, zacal hadzat nad sebou kuzele, a potom si siel pre odmenu za tuto zabavu poskytnutu cakajucim soferom, moc ludi mo teda prachy nedavalo. Tusim nikto.

Slapem z poslednych sil, posledna zastavka nas caka na byvalom letisku Tempelhofer .

Cestou sa modlim aby sme vzdy chytili cervenu a aspon na chvilu si oddychol.

Doraza ma cesta macacimi hlavami. auau to je bolest.

Konecne sme na letisku, padam hned na prvy travnaty plac, konecne pauza.

ex letisko je paradny plac na relax, da sa tu bicyklovat, korculovat,paradny povrch, grilovat, behat. Proste vsetko co clovek potrebuje na travenie volneho casu. Dokonca tu ludia maju aj svoje mini zahradky. Mozem povedat, ze toto je zatial najlepsie miesto z berlina.

Uz pomalicky zacina padat tma, svetla samozrejme nemame. Nekonecny presun domov.

Najazdenych asi 40km, som uplne odrovnany.

Davam sprchu.

Prichadza CS kamos aj kamoskou. Ta vie len nemecky a rusky.

Ono prakticky komunikuju medzi sebou iba CS a jej kamos alex. Nas totalne ignoruju.

Alex je tiez na CS, hostil neakeho nigerijcana a nevedel sa ho zbavit, byval u nho skoro mesiac.

Na veceru mam bagetu, rajcinu, cervenu papriku a mozzarelu. Zapijame to neakym mangovym alkoholom (8promile).

Alexovy furt ide huba, nie a nie sa zastavit ale ako vravim furt komunikuje len s cs resp sam so sebou,taka ta velka samoluba huba.

Este pred odchodom berie karcher cistic a cisty klimu (?) zvonku, maju tam hniezdo neake musky.

Konecne odchadzaju, CS ide vencit psa a ja totalne k.o. zaspavam

Dnes som videl prakticky cely berlin ale vsetko len zrychliku, takze suma sumarum som nevidel nic.

jedlo v Café am Neuen See - 15,06€ (mozarella pizza 9,6€ + zemiakovy salat 5,46€)

berlin

Tot: 0.13s; Tpl: 0.01s; cc: 12; qc: 27; dbt: 0.0659s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb