3.den - prechod Cizov - Vranov nad Dyji s navstevou Hardeggu

Czech Republic's flag
Europe » Czech Republic » South Moravian Region » Znojmo
August 31st 2015
Published: September 4th 2015

Dnes sme potiahli az do 8/30, zbalenie a smer dedinka Cizov.

Cesty nahovno, vsetko rozkopane.

Pred Cizovom je zachytne parkovisku, tu sa odstavujeme a ide sa pesibusom k pozostatkom zeleznej opony.

Dnes to vyzera na dalsi slnecny a horky den. Este,ze pojdem cez les a popri vode, kde je chladnejsie.

Prichadzame k plotu z ostnateho drotu, pred nim su betonove ihlany. Predstavoval som si to mohutnejsie. Skoro pri konci je strazna veza. Presuvame sa k nej po asfaltke, splham sa hore ale je zamknuta. Skoda, mohol byt odtial fajn vyhlad.

Vcera nam sprievodca povedal aj dost veci o zeleznej opone. Mimo ine sa testoval novy druh psov. Vlciak krizeny s vlkom,mal z toho vzniknut poslusny zabijak, ktory mal likvidovat ludi co chceli utiect/vniknut na nase uzemie. Tento projekt ale nezozal uspech,bo krizenci vobec neposluchali svojich panov.

Rozlucka s nasimi, ktory idu autom do vranova nad dyji, v plane maju kupacku na priehrade, mna caka pesi presun s tym,ze navstivim aj rakusku dedinky Hardegg.

Cesta opat nezazivna a po asfaltke. Predbieham slovensky par a smerujem konecne na lesnu cesticku.

Po modrej sa dostavam na hardegsku vyhliadku. Je tu vybodovany altanok, z ktoreho je fajn vyhlad na okolie.

Do oci mi hned udiera paradny hrad na rakuskej strane.

Po oddychu a odlovu kesky sa opat napajam na asfaltku a prudkym klesanim smerujem do rakuska.

Tesne pred hranicami na lavej strane zaostrujem na podivnu budovu v lese. Je to rovnaky bunker ako v Znojme , len tento neni pomalovany a neni zavrety. Opusteny bunker, parada, lenze ja som strachoprt a dnu sa moc neodvazujem. Hlavne po tom co sprievodca na hrade spominul vyskyt aj 2m hadov.

Po obhliadke sa vraciam na asfaltku a co nevidim, hned oproti je zamaskovany dalsi bunker len trochu mensi.

Zas skumanie a potom uz smer rakusko.

Most cez rieku reparuju, t.j. 3 robotnici sedia v tieny a cakaju kym im padne sichta.

Dedinka prtava, ktorej kraluje hrad.

Pada rozhodnutie, idem si hrad obzriet zo vsetkych stran.

Napajam sa na znacenu turisticku trasu. Konecne normalny rozcestnik s odhadom casu a nie s kilometrovnikom. Trasa okolo Hardeggu by mala trvat cca hodinu a tristvrte.

Rozbeh zacina po pekne upravenej dedinke, je tu moznost aj doplnenie pitnej vody zo studnicky.

Znacenie ma posiela do prudkeho stupania po klasickom turistickom chodnicku (prekazky na zemi, trocha zarastene), konecne neake vzruso. Uplne zo mna tece, oproti mi ide rakuska rodinka.

Neuveritelne nikde ziadna znacka, idem teda po vyslapanom chodniku na blink. Znacenie tu vobec neni na stromoch ale na kovovych tyciach osadenych v zemi s tabulkou ukazujucu cislo a nazov trasy. Tieto znacnky su velmi riedko osadene, na zaciatku, na vrchole a na jednej odbocke. Mali by prist rakusania sa nieco poucit od nasich zanckarov.

Dostavam sa na vrchol, cela dedinka ako na dlani. Bomba. Pokracujem k dalsie vyhliadke. Tu susim veci, davam do tela neake to jedlo. Hrad mam skoro na dosah.

Dost ma tu zdrziava hladanie kesky (30.min) ale nakoniec odolava.

Kukam na hodiny, s nasimi som bol dohodnuty na 15/00 vo vranove nad dyji. Kopnem do vrtule a uz opustam rakusku dedinku.

Na moste stretavam opat opravarov, polohy nezmenene.

Napajam sa na zelenu znacku. Vedie popri rieke,s fajn vyhladmi na rakusku stranu. Chodnicek je taky ako si predstavujem, ziadny asfalt alebo siroka lesna cesta ale klasika. Uzky chodnik, konare, kamene.

Opat minam jeden bunker.

Neskor uz opat nezaujimava lesna cesta s napojenim na asfaltku, odpocinok v altanku a zas nezazivna lesna cesta po cervenej kde maju cyklisti zakaz.

Asi po 0,5km zacina opat normalna turisticka trasa. Pohybujem sa po okraji sklay ale je to v pohode, mini vyhlad na rieku dyju.

Odbocka k ledovym slujam, tu je maly obelix, neaky romantik to tu nechal postavit svojej milej. Fajn vyhlad.

Posielam mimi sms-ku, som 5km od ciela.

Za vranovskou branou som chcel pouzit skratku po asfaltke, bo uz ma dost bolia nohy, bohuzial je nepriechodna, popadane stromy, kriky a rozna haved.

Kukam na mobil a sms-ka furt nedorucena, skusam volat, mobil nefunguje, len nevim ci je chyba u mna abo u mimi.

No nic pochodujem dalej. Kukam do mapy a mierim si to rovno krizom cez les az sa napajam na lesnu cestu, ktora vedie uz na spominanu asfaltku. Lesna cesta je oznackovana ako cesta pre cyklistov. Touto skratkou som usetril asi 0,5km

Prekracujem rieku po lavke, skusam volat mami, zas mobil nic. posielam teda este raz jednu sms-ku.

Popri rieke sa dostavam az pod hrad vo Vranove nad Dyji. Hrad je fakt uchvatny.

Sadam na lavicku, restartujem mobil (meskam cca hodinu). Skusam volat, konecne to zvoni, chyba bola teda u mna. Dostavam instrukcie aby som si pohol, bo 16/30 zacina plavba lodou po priehrade.

Jedno zavahanie a uz ma vita pivecko pod daznikom.

Lod nakoniec vyplavala i ked minumum je 15 osob, boli sme 9. Mala prist aj slovenska rodinka (5ks), ktory si to zarezervovali a nasich nalamovali aby urcite isli aj oni. No nakoniec sa tito ludia vobec neukazali. Nasi ich videli ako opustaju priehradu nieco po 16/00. Fakt nechapem takychto ludi, najskor slubia, ludia s nimi pocitaju a nakonec sa na to vyseru.

V pokladni sa dalo platit aj eurami, len nam dali nahvono kurz 1€ = 26kc (v restikach ,ubytkach nam davali 1€ = 27kc)

Nasadame nalod, na vrchne podlazie, dalo sa ist aj dole ale to bolo presklenne.

Vyzuvam topanky,davam dole tricko a uz len relaxujem.

Priehrada je vypustena asi o 7m, vsetko vsade uz pozatvarane, plaz vraj nebola nic moc a voda taktiez. Je proste uz po sezone.

Plavba trvala asi hodinu, videli sme fajn skalne utvary, kopu chatiek popri brehu, rybarov a par odvazlivcov vo vode.

Po plavbe pomaly presun na ubytko.

Nasi sa este neubytovali,bo nikto nebol doma.

Zvonime na zvoncek, otvara nam tetula, dava kluce, platime izbu. Opat sa plati v eurach a vydavaju nam koruny s kurzom 27.

Izba nic moc, otvaram vetracku na starom okne, jeden pat skoro uz ani nedrzi. Kupelka strasna, dlho treba cakat na teplu vodu, sprcha strasne pomaly odteka, nikde ziadne uteraky a na zemi tiez nic. Kazdu chvilu hrozi smyk.

Na vecer ideme do dedinky. Domaca nas posiela do Country Saloonu , super by tu mali varit.

Este predtym zastavka v obchodiku na nakup cigariet pre mami. Kupuje si mentolove, teda mentolove budu az vtedy ked zmackne filter, to odmieta.

V salone nevidime ziadnych hosti, tak ideme k druhemu vytypovanemu jedlo. Restika v tvare parnika .

Zistujeme ci sa da platit eurami bo koruny uz moc nemame. Ziadny problem. Miriam ide nazad do ubytka pre peniaze. My zatial cakame a cakame a cakame. Casnik prichadza cca po 20.min. Jeden clovek obsluhuje,capuje a zrejme aj umyva. Ma tu narvane. Davame piva a male bramboraky. Zas vecnost kym to donisol. Ja som tu aj tak chcel ostat ale nasi ,nie nie. Tak pytame ucet. Casnik nam ohlasuje sumu v korunach a dava nam paradny kurz 1€ = 24kc. Vau, to sme necakali. Miriam vysypava penazenku a dava mu vsetku koruny co mame, doplacame este asi 1,2€. Nasrany ideme do bankomatu, ktory nam poradil casnik.

V jedinom bankomate v mestecku(komercna banka) nam ukazuje kurz 1€ = 24,50 kc. Fakt nehorazne. Nic nevyberame a ideme do saloonu. Tu beru tiez eura ale opat davaju kurz 24kc. Hajzli restauransky aj s bankou urcite maju medzi sebou neaku dohodu.

Restika inak super, fajn obsluha, pekny interier na sposob divokeho zapadu. Vsetci si objednavame cibulacku. Mnam . Ako druhe si davame miestne speciality.

Kovbojov rev - pikantne na pasiky nakrajane kare s americkymi zemiakmi

babickyn kastrolik - v kastroliku nasekane knedlo,vepro ,zeli

Obe veci boli skvele. Ja som svoje ledvaj natlacil, partaci to nezvladli a dali si to zabalit.

S limonadou vsak spokojne neboli, uplne ako sumienka. Nevim ja som pil pivo, to bolo ok,sak plzen.

Mega porcie veru, ak si to prepocitam na nase jedlo, tak toto bolo lacnejsie a objemovo vacsie ako u nas v restikach. Ale toto mi vychadza skoro v kazdej restike kde sme boli tento vylet.

Zaujimavost je,ze som nikde nevidel capovat pivo 10, vsade boli iba 11 a 12.

Najedeny v dobrej nalade sa vraciame na ubytko, kde okamzite padam do postele.

endomondo trasa tury

naklady (1€=27kc)

nakup v jednote - 3,55€ (magnesia perl 1,5l 14,3kc + rozok 43g 2,5kc ++ cereal bageta 100g 10,3kc + jogurt 13,3kc)
3x plavba lodou 60min - 13,80 € (120ks)
jedlo v parniku - 98kc + 1,2€
jedlo v country salonu - 16€ (moravska cibulacka 35kc + babicin kastrulek 98kc + kovbojov rev 98kc + americke zemiaky 29kc + pivo ? + limo ? )
penzion lena - 33€ (trojpostel + vlastna kupelka,wc)

prechod cizov - vranov nad dyji
vranov nad dyji

7th September 2015

ad kurzy
cital som ze sa na to ponosoval jeden Nemec a mas mat udajne pri vybere na vyber dva rozne kusy, nejaky online a fixny, jeden z nich (ten co znie modernejsie) je extremne nevyhodny a treba si nan davat pozor, nasiel som to: http://finance.idnes.cz/vyber-z-bankomatu-a-sluzba-dcc-dkg-/bank.aspx?c=A150819_070933_bank_sov

Tot: 0.658s; Tpl: 0.01s; cc: 9; qc: 50; dbt: 0.3996s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb